Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

17. červenec 2014     komentáře (0)  725 objevných slov

Při mnoha zdravotních potížích se používají různé masti a krémy. Jedním z velmi oblíbených přípravků je takzvaná koňská mast. Její pojmenování je zavádějící, s koňmi nemá vůbec nic společného. Jde o mast, která seskládá z výtažků léčivých bylinek.

Zdroj: prozdravi.czZdroj: prozdravi.cz

Při mnoha zdravotních potížích se používají různé masti a krémy. Jedním z velmi oblíbených přípravků je takzvaná koňská mast. Její pojmenování je zavádějící, s koňmi nemá vůbec nic společného. Jde o mast, která seskládá z výtažků léčivých bylinek.

Složení koňské masti

Koňská mast obsahuje výtažky z více než dvou desítek bylinek. Ty jsou v lidovém lékařství známé pro své léčivé účinky. Díky svému složení je mast velmi účinná a pomáhá při nejrůznějších obtížích, zejména spojených se svalstvem a lymfatickým systémem.

Koňská mast obsahuje:

 • Kostival lékařský
 • Kaštaň koňský
 • Jalovec obecný
 • Rozmarýn lékařský
 • Heřmánek pravý
 • Levanduli
 • Měsíček lékařský
 • Mátu peprnou
 • Tymián obecný
 • Vřes obecný
 • Jedli bělokorou
 • Borovici lesní

Celkem je mast vyrobena z výtažků 25 rostlin. Nejúčinnějšími jsou přitom ty z kaštanu koňského (právě odtud pochází název koňská mast), kostivalu lékařského a jalovce obecného.

Účinky koňské masti

Koňskou mast lze pořídit v několika formách. Buď jde o směs, která má hřejivé účinky. Na trhu jsou ale k dostání také masti, jež mají naopak hřejivé účinky.

Chladivá koňská mast se používá zejména při bolestech svalstva, kloubů a páteře. Díky svému složení ulevuje od bolesti a má osvěžující účinky. Pocit chladu je vyvoláván přítomností mentolu.

Koňská mast Forte chladivá

Koňská mast Forte chladivá patří mezi nejdostupnější přípravky na trhu. Jde o produkt, který obsahuje vyšší množství účinných látek, mast je tak mnohem efektivnější. Pomáhá tlumit bolesti kloubů, používá se také na křečové žíly či při revmatických obtížích. Využijete je třeba v okamžiku, kdy se u vás projeví pocit tzv. těžkých nohou.

Koňská mast Forte chladivá obsahuje krom jiného kaštan koňský, jalovec obecný nebo kostival lékařský. Právě tyto látky patří k nejúčinnějším.

Hřejivá koňská mast se pro změnu používá hlavně ve chvílích, kdy trpíte křečemi. Účinná je na křečové žíly, aplikuje se také při revmatických potížích. Hřejivý účinek je v tomto případě vyvolán zejména přítomností papriky keříčkové. Mast napomáhá k lepšímu prokrvení postiženého místa.

Na co koňská mast pomáhá

Účinky koňské masti jsou poměrně široké, lze ji tak využít zejména při těchto obtížích:

 • Bolesti svalů
 • Bolest zad a páteře
 • Artritida - zánětlivé onemocnění, které se projevuje bolestí kloubů, jež doprovází tvorba otoků
 • Zánět kloubů
 • Křečové žíly
 • Revmatismus – jde o onemocnění kloubů, podobné artritidě

Jak používat koňskou mast?

Mast jednoduše naneste na postižené místo a vmasírujete jej do pokožky. Účinek masti se dá zvýšit tím, že na postiženou oblast těla po nanesení silnější vrstvy masti použijete zábal.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.06 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Konopná mast na hemeroidy

Konopná mast na hemeroidy

Snad každého z vás již někdy trápily hemeroidy. Na toto onemocnění, které sice ze zdravotního hlediska obvykle není nijak závažné, ale dokáže být velice nepříjemné, působí až překvapivě dobře konopná mast. Jaké je její složení a jak působí? Odpovědi se dozvíte v dn…

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?


Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít…

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Na zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!