Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

9. květen 2014     komentáře (0)  561 objevných slov

Vitamín D je v těle obsažen v několika formách a vyskytuje se v různých orgánech. Kupříkladu vitamíny D2 a D3 se soustřeďují hlavně v játrech. Je zajímavé, že naše tělo dokáže vitamín D také samo produkovat.

Co způsobuje nedostatek vitamínu D?Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

Vitamín D je v těle obsažen v několika formách a vyskytuje se v různých orgánech. Kupříkladu vitamíny D2 a D3 se soustřeďují hlavně v játrech. Je zajímavé, že naše tělo dokáže vitamín D také samo produkovat. Jde například o vitamín D3, která se vytváří z cholesterolu. Tvorba přitom probíhá přímo v kůži. Aby se mohl vytvářet, je zapotřebí dostatek slunečního záření.

Příčiny nedostatku vitamínu D

Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu D je nedostatečně vyvážená strava. Kromě toho je ale tento jev způsoben také nedostatečným pobytem na slunečním záření.

Další příčinou je pak špatné trávení, kdy organismus není schopen vitamín D přijmout z potravy. V neposlední řadě pak může příčina tkvít v tom, že vám špatně fungují játra, například v důsledku jejich cirhózy.

Jak se nedostatek projevuje?

V první řadě je podstatné si říci, k čemu vlastně vitamín D slouží. Jde o látku, která pomáhá ke vstřebávání vápníku, jenž má vliv na pevnost a sílu kostí. V případě, že dlouhodobě trpíte nedostatek tohoto vitamínu, dochází k odvápnění kostí, což způsobuje jejich řídnutí. Dále se malý přísun vitamínu projevuje i tím, že je snížena celková obranyschopnost organismu.

Jak zvýšit přísun vitamínu D?

Pokud vám lékaři zjistí, že trpíte akutním nedostatkem vitamínu, je potřeba jej tělu co nejdříve dodat, a to ve formě léků.

Kromě toho je však dobré vědět, v jakých potravinách se vitamín D nachází.

Jedná se především o tyto:

  • Rybí játra
  • Rybí maso
  • Mléko
  • Máslo
  • Vejce
  • Ovoce – např. banány

Dá se vitamínem D předávkovat?

Nejen nedostatek, ale také přílišné množství vitamínu D může být pro váš organismus zatěžující. Museli byste jej však dodávat ve skutečně velkém množství. Riziko, že dojde k předávkování a tím pádem i onemocnění ledvin či srdce, je naprosto zanedbatelné.

Mnohem vyšší riziko tak hrozí v případě, že jej v těle nebude dostatek. Doporučená dávka vitamínu D pro dospělého jedince je 2,5 mikrogramu denně, děti by pak měli mít zajištěn přísun kolem 10 mikrogramů.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Pro zdraví lidského organismu je nezbytné, aby měl dostatečnou koncentraci vápníku v krvi. Jeho snížený výskyt se odborně nazývá jako hypokalcémie. V dnešním článku se dozvíte, proč je pro náš organismu vápník důležitý, jaké jsou příčiny jeho nedostatku a jakým způs…

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Na zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších…


Jak se projevuje celiakie: Co se může a nesmí jíst při bezlepkové dietě?

Jak se projevuje celiakie: Co se může a nesmí jíst při bezlepkové dietě?

Celiakie je onemocněním tenkého střeva. To špatně reaguje na lepek. Lidé, u nichž je diagnostikována celiakie, se proto musí zásadně vyhýbat potravinám, v nichž je lepek obsažen. Po celý život je tak nutné dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Lepek přitom najdeme v pšeničné…

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!