Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

7. červenec 2015     komentáře (0)  511 objevných slov

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.

Zdroj: „Jaundice eye“ od Photo Credit:Content Providers(s): CDC/Dr. Thomas F. Sellers/Emory UniversityZdroj: „Jaundice eye“ od Photo Credit:Content Providers(s): CDC/Dr. Thomas F. Sellers/Emory University

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.

Co je žloutenka?

Žloutenka je infekční nemocí, kterou způsobuje vir hepatitidy typu A, B, C, D , E a G. Každý z typů má jiné příznaky a také je jinak závažný.

Asi nejméně závažná je žloutenka typ A, která je sice nepříjemná, ale dá se efektivně léčit, pokud se dostanete do rukou lékařů. Vzhledem k vysoké infekčnosti je důležité, aby vás lékaři udržovali mimo kontakt s jinými osobami, na uzavřeném nemocničním oddělení. Mezi laickou veřejností je tento typ žloutenky občas přezdíván jako nemoc špinavých rukou. Postihuje totiž hlavně lidi, kteří nedodržují pravidelnou hygienu.

Mezi další typy, které se v tuzemsku čas od času vyskytují, patří žloutenky typu B a C. Pro obě z nich je charakteristický přenos krví, případně i jinými tělními tekutinami. Objevuje se proto logicky zejména u narkomanů, kteří užívají drogy nitrožilně.

Příznaky žloutenky

Přestože jsou všechny typy žloutenky v lecčems rozdílné, prvotní příznaky mají v zásadě podobné.

Hlavní příznaky:

  • Celková únava
  • Nevolnosti
  • Nechutenství
  • Horečka
  • Zažloutlá kůže a bělmo očí
  • Bolesti kloubů
  • Tmavá moč
  • Světlá stolice

Jednotlivé příznaky se kombinují. Jakmile na sobě tedy zpozorujete výše uvedené změny, okamžitě navštivte lékaře. Jedná se o infekční onemocnění, kterým snadno můžete nakazit své okolí. v určitých případech pak za nákazu jiných lidí můžete být trestně odpovědní.

Prevence

V případě prevence proti žloutence typu A je potřeba především dodržovat správnou hygienu – mytí rukou po návštěvě toalety, před jídlem apod. Využívejte mýdlo i speciální dezinfekční prostředky, které kůži zbaví bakterií.

Proti žloutence typu A a B se můžete nechat očkovat. Očkování probíhá v celkem 3 fázích, které jsou rozvrženy do 6 měsíců.

Prevencí proti žloutence typu B a C je nepřicházet do kontaktu s krví jiného člověka. Při sexu používejte ochranu v podobě kondomu. Zároveň buďte opatrní, přidejte-li do styku s použitou injekční stříkačkou.


Hodnocení

2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. …

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky. Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních…


Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Svrab je dnes už spíše výjimečným úkazem, který se v České republice objevuje každý rok jen u několika set lidí. Jde o kožní onemocnění, které souvisí se špatnými hygienickými návyky. Ve chvíli, kdy se u vás objeví jeho příznaky, je nezbytně nutné navštívit lékaře.…

Co pomáhá na afty? Prevence a příznaky

Co pomáhá na afty? Prevence a příznaky

Drobným, avšak mnohdy velmi nepříjemným problémem, s nímž se během života setká snad každý člověk, se jmenuje aft. Častější výskyt je hlavně u mladých lidí, v pozdějším věku se již afty tak častu nevyskytují.



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!