Jak se zbavit zahlenění v krku?

14. březen 2014     komentáře (4)  748 objevných slov

Zahlenění krk je stavem, který často doprovází kašel také bolest v krku. Jde o onemocnění, které může být vyvolány z mnoha příčin, méně či více závažných. V každém případě je zvýšené zahlenění dýchacích cest velmi nepříjemné a obtěžující.

Jak se zbavit zahlenění v krku?Jak se zbavit zahlenění v krku?

Zahlenění krk je stavem, který často doprovází kašel také bolest v krku. Jde o onemocnění, které může být vyvolány z mnoha příčin, méně či více závažných. V každém případě je zvýšené zahlenění dýchacích cest velmi nepříjemné a obtěžující.

Hlavní příčiny

Infekce dýchacích cest

Zvýšená tvorba hlenů, které vás obtěžují, bývá nejčastěji způsobena infekcí horních cest dýchacích. Jde hlavně o případy, kdy dojde k zánětu hrtanu, případně pak i zánětu nosních dutin. Projevuje se to nejen zahleněním, ale také kašlem.

Kromě horních cest dýchacích je zahlenění způsobováno i infekcí dolních cest dýchacích. V tomto případě jev vyvolává především zánět průdušek, v horším případě pak zápal plic. Průvodními jevy jsou zvýšená tělesná teplota a stavy dušnosti. Nepříjemné je to hlavně v nočních hodinách, to pak prakticky nezamhouříte oči.

Nachlazení

I v případě obyčejného nachlazení dochází k zvýšené tvorbě hlenů, které pak jde jen těžko vykašlávat.

Projevuje se to například poté, co rychle střídáte teplé a chladné prostředí. Nejvíce se zahlenění projevuje v jarních a podzimních měsících. Zahlenění krku vás ale také může potrápit třeba ve chvíli, kdy nevhodně používáte klimatizaci v místnosti nebo v automobilu.

Špatné ovzduší

Zahlenění je způsobováno také vlivem horšených klimatických podmínek. Není náhodou, že tímto problémem častěji trpí lidé, kteří žijí v prostředí, kde je nezdravý vzduch. Zvýšené riziko je také u astmatiků, kteří jsou na kvalitu ovzduší daleko citlivější nežli zdraví jedinci.

Kouření

Na zvýšenou tvorbu hlenů jsou náchylnější kuřáci. Jejich organismus je kouřením zatěžován a snižuje se jeho obranyschopnost.

Rakovina

Rakovina průdušek zapříčiňuje kromě kašle také zvýšenou produkci hlenů v plicích. Obzvláště varující je stav, kdy spolu s hleny vykašláváte i krev.

Jak léčit zahlenění

Léky

Při léčbě je potřeba hleny zředit tak, aby bylo možné je snadněji vykašlávat. Je tak vhodné zajít k lékaři, který vám předepíše potřebné léky. V případě, že je zvýšená tvorba hlenů způsobena vlivem bakteriálního onemocnění, může vám lékař dokonce předepsat antibiotika.

Bylinné čaje

K uvolnění dýchacích cest a snížení tvorby hlenů pomáhají také různé čaje z bylinek. Je dobré si například udělat čaj z mateřídoušky, zázvoru, pomáhá ale třeba i světlík lékařský, který je vhodný na suchý kašel.

Čaje uděláte vždy obdobným způsobem, kdy necháte přivést vodu k varu, vložíte do ní příslušné bylinky, necháte vylouhovat a scedíte. Čaj pijte vždy teplý.

Napařování nad hrncem

Pro uvolnění dýchacích cest a lepší vykašlávání hlenu zkuste jednoduchý recept, kdy si v hrnci uvaříte vodu, přidáte do ní trochu oleje z eukalyptu a budete inhalovat páry. Hlavu si přikryjte ručníkem a dejte si nad hrnec. Proceduru provádějte po dobu několika minut, a to opakovaně dvakrát až třikrát denně.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 25x


Přidat komentář (4)

Reklama

Čtěte také...

Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

Bolest v krku způsobuje potíže při polykání, konzumaci jídla, někdy i při mluvení. Často je doprovodným jevem při nachlazení, angíně i dalších onemocněních. Pokud není nijak akutní, nemusíte hned běhat k lékaři a nasazovat léky, vystačíte si s osvědčenými babskými ra…

10 rad, jak se zbavit škytavky

10 rad, jak se zbavit škytavky

Každý z nás jistě dobře ví, co je to škytavka. Nejedná se o žádnou závažnou nemoc, která by měla nějak zásadní vliv na naše zdraví. Jde spíše o to, že nás obvykle přepadne v nejméně vhodný okamžik.


7 tipů, jak se zbavit vší?

7 tipů, jak se zbavit vší?

Veš dětská je drobným hmyzem, který se živí krví. Usidluje se výhradně ve vlasech na hlavě. Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde pouze o záležitost, která se týká malých dětí, opak je pravdou, může napadnout také dospělého člověka. Zbavit se vší není nic jednoduc…

5 tipů, jak se zbavit trémy

5 tipů, jak se zbavit trémy

Snad každý z nás to zná. Ve chvíli, kdy jde na pracovní pohovor, má zkoušku ve škole, případně nějakou jiné důležité setkání, přichází na něj tréma. Někdo je vyloženým trémistou, což se pak ve výsledku hodně projevuje, jiní z nás trému pociťují jen výjimečně a …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Martaska

úterý, 14. únor 2017
10:01

To me na zahleneni nejvice pomaha Psi sadlo od Dr. Weisse. Krasne uvolni dychaci cesty a hned se lepe vykaslava. Vzdycky mi pomuze, obracim se na nej s jistotou :)


Napsal: Martaska [Odpovědět]

Pepik

úterý, 14. únor 2017
17:13

to Martaska: dobrý den a jak to uzivate


Napsal: Pepik [Odpovědět]

vaclav

čtvrtek, 16. únor 2017
07:20

Mam dlouho době problem s kášlem draždivim nemohu si odkašlat až ďraždivej kašel kteri trva i delši dobu nekdy mam klid třeba celi den hlávně mňě to rozdraždi v autobuse a doma.Jsem ňekuřak ale doma se kouři tak jsem v tom smoku…Máme doma tež střikaci sprejove vuně.Tetko jsem dost zahleněn nemohu si odkašlet hodně mně to draždi hlavně v noci doma mi nadavvji že si to cele vymišlím…Už stim chodim delši dobu po doktorech každy mně posilaji jeden k druhymu.Ja už neví co stim …kdýž mňě to chitne v autobuse tak se kažďy za mnou otači už mně to je trapni.


Napsal: vaclav [Odpovědět]

Lucinkaa

pondělí, 6. říjen 2014
12:54

Mě se na zahlenění a kašel nejvíce osvědčil Hotdrink od Dr. Weisse, nejsem moc na léky, dám přednost raději přírodním věcem a to tenhle nápoj je. Obsahuje jitrocel, tymián a plno dalších bylin a navíc je rychle připraven a vždycky mi pomůže.


Napsal: Lucinkaa [Odpovědět]