Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

8. listopad 2013     komentáře (0)  679 objevných slov

Anorexie je onemocněním, které se dotýká převážně mladých žen a dívek. Řadí se mezi psychická onemocnění, která souvisejí s tím, že postižené osoby mají utkvělou představu, že jejich postava a tělesná hmotnost nejsou v pořádku.

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčbaJak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Anorexie je onemocněním, které se dotýká převážně mladých žen a dívek. Řadí se mezi psychická onemocnění, která souvisejí s tím, že postižené osoby mají utkvělou představu, že jejich postava a tělesná hmotnost nejsou v pořádku.

Kvůli tomu se pak snaží neustále hubnout a snižovat příjem potravin. To však postupně vede k dosažení hmotnosti, která je vzhledem k jejich věku a tělesné výšce zcela neodpovídající. Mentální anorexie se v západní společnosti objevuje u stále většího počtu lidí, u mnoha z nich má mnohdy i fatální následky.

Jak se pozná anorexie?

Mentální anorexie u dívek a mladých žen by si mělo všímat především jejich okolí. Samy postižené si často tuto psychickou nemoc neuvědomují. Zde jsou hlavní příznaky anorexie:

 • Nespokojenost s postavou – dotyčná osoba se přehnaně prohlíží v zrcadlech, neustále zjišťuje tělesnou hmotnost na váze
 • Psychické problémy – mentální anorexii doprovází depresivní a úzkostlivé stavy, které jsou vyvolávány tím, že žena není spokojena s tím, jak vypadá. Cítí se být tlustá, přestože skutečný stav je zcela opačný.
 • Odmítání jídla – ve snaze snížit svou tělesnou hmotnost se dotyčná osoba přímo štítí jídla. Když už něco zkonzumuje, jde jen o malé porce. Zároveň se dá anorektické chování poznat také podle toho, když žena či dívka neustále zkouší nějaké nízkokalorické diety.
 • Zvracení po jídle – po vydatnějším jídle dotyčná úmyslně vyvolá zvracení.
 • Přehnaná fyzická aktivita – dotyčná se snaží všemožně snížit tělesnou hmotnost, například i přespřílišnými fyzickými aktivita. To v kombinaci s nízkým příjmem kalorií může způsobit další potíže.
 • Zneužívání léků – anorexie se pozná i podle zvýšené spotřebě nejrůznějších léků na hubnutí, ke snížení chutí k jídlu apod.

Další příznaky

 • Pocity chladu
 • Apatie vůči okolí
 • Poruchy spánku
 • Závratě
 • Nepravidelná menstruace
 • Nízký krevní tlak
 • Nízká tělesná hmotnost

Léčba

Mentální anorexie může v krajních případech končit úmrtím. Zejména tehdy, není-li u postižené osoby tato psychická choroba včas detekována a nezačne se s léčbou. Při léčbě anorexie je vždy potřeba se spojit s odborníky.

Odborná léčba

Při akutních potížích, které jsou vyvolány v důsledku anorexie, dochází k hospitalizaci v nemocnicích, kdy je nasazována výživa přes kapačky. Po vyřešení akutních problémů je potřeba chorobu řešit ve spolupráci s psychoterapeuty.

Návrat k běžné stravě

Při léčbě anorexie je důležité se postupně navracet k normální stravě. Zvyšovat tedy přísun všech látek, které jsou pro náš organismus nezbytné, zvyšovat přísun kalorií tak, aby se tělo postižené osoby pomalu „vzchopilo“ a tělesná hmotnost se dostala do běžných hodnot.

Změna stravovacích návyků

Důležité je změna stravovacích návyků. Hlavní roli však hraje právě psychické rozpoložení. Právě z tohoto důvodu je nezbytně nutné postupovat ve spolupráci s odborníky.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Při chůzi a dalších fyzických aktivitách dochází k nárazům chodidel o zem. Nejvíce na to doplácejí paty. Ty mají za cíl tyto nárazy co nejvíce tlumit. Někdy se ale stane, že vás náhled přepadne bolest paty a vy přitom vůbec nevíte, co ji zapříčinilo. Odstranění bolesti …

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Dehydratace se u mnoha lidí projevuje zejména v teplých letních měsících. Ve své mírné formě nejde o nijak závažný zdravotní problém. Nesmí se však podceňovat, při silnějších projevech už může vážně ohrozit vaše zdraví, ba dokonce skončit úmrtím.


Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Pro zdraví lidského organismu je nezbytné, aby měl dostatečnou koncentraci vápníku v krvi. Jeho snížený výskyt se odborně nazývá jako hypokalcémie. V dnešním článku se dozvíte, proč je pro náš organismu vápník důležitý, jaké jsou příčiny jeho nedostatku a jakým způs…

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!