Co pomáhá na afty? Prevence a příznaky

20. leden 2014     komentáře (1)  923 objevných slov

Drobným, avšak mnohdy velmi nepříjemným problémem, s nímž se během života setká snad každý člověk, se jmenuje aft. Častější výskyt je hlavně u mladých lidí, v pozdějším věku se již afty tak častu nevyskytují.

Zdroj: cs.wikipedia.orgZdroj: cs.wikipedia.org

Drobným, avšak mnohdy velmi nepříjemným problémem, s nímž se během života setká snad každý člověk, se jmenuje aft. Častější výskyt je hlavně u mladých lidí, v pozdějším věku se již afty tak častu nevyskytují.

Obecně se rovněž dá říci, že na afty trpí ve větší míře ženská populace, muži na ně nejsou tolik náchylní. Co jsou afty, jaká je prevence proti jejich vzniku a jak vlastně poznáte, že máte aft? Dozvíte se v následujícím článku.

Co je aft?

Aft se dá charakterizovat jako drobný vřed, který je do značné míry podobný oparu. Zatímco se ale opar tvoří na rtech či v jejich bezprostřední blízkosti, afty se vytvářejí přímo v ústní dutině.

Jejich průběh může být v některých případech celkem bolestivý v závislosti na tom, jak jsou velké a v jakém místě ústní dutiny se nacházejí.

Oproti oparům se dá říci, že afty nejsou tolik nakažlivé jako opary. To znamená, že pokud se vám v ústech vytvoří, nemusíte se při ústním kontaktu s jinou osobou obávat toho, že by se viry na druhého člověka přenesly.

Co způsobuje afty?

Vznik aftu může být zapříčiněn mnoha faktory. Často jimi trpí lidé, kteří kouří. Kouření totiž vyvolává narušení sliznice. Ta je pak mnohem více náchylná na infekce, mimo jiné právě na viry, které způsobují vznik aftu.

Aft je mnohdy způsoben také v důsledku zvýšené stresové zátěže. Dochází zde k nerovnováze imunitního systému.

Pravděpodobnost výskytu aftu je vyšší ve chvíli, kdy je váš organismus oslabený a může dojít k podráždění a poškození ústní sliznice.

Aft je v mnoha případech vyvolán také nedostatkem vitamínů. Jedná se hlavně o vitamíny B. Proto se doporučuje konzumovat potraviny, které vitamíny z řady B obsahují. Výrazně pomáhá například konzumace droždí, které je na vitamín B velmi bohaté.

Příznaky

Pokud jste dosud neměli ponětí o tom, co je to aft a myslíte si, že vás v životě tento problém nikdy netrápil, pak vás možná následující informace vyvede z omylu.

Aft se projevuje jako malý bílý vřídek, který se vyskytne v ústní dutině. Jeho okolí je začervenalé. Co se týče velikosti, může být aft velký od několika málo milimetrů až klidně po půl centimetru. Platí přitom, že čím je větší, tím je bolestivější a nepříjemnější.

Kde se vyskytuje

Aft se v ústech tvoří zejména na vnitřní straně tváře. Nepříjemný je zejména tehdy, je-li neustále s kontaktu se zuby. Pak je hodně bolestivý. Může být nepříjemný a ztěžující také ve chvíli, kdy pijete, nebo konzumujete jídlo.

Dalším místem, kde se aft v ústech nachází, je jazyk. Zde se sice nevyskytuje tak často, nicméně o to bolestivější pro vás může být, pokud se na jazyku vytvoří. U aftu na jazyku také obvykle déle trvá, než se zhojí a zmizí.

Jak léčit aft?

Domácí léčba

Kvůli výskytu aftu obvykle nemusíte chodit za doktory. Buď se zkrátka smíříte s tím, že vás bude po několik dní trápit, než zmizí, nebo pomocí domácí léčby urychlíte jeho hojení.

Na zhojení aftu dobře působí například cucání kostek ledu. Dojde tím k jeho znecitlivění, takže vás nebude tolik bolet a obtěžovat.

Zhojení aftu se dá urychlit také pomocí heřmánku. Doporučuji pít heřmánkový čaj a dělat si také heřmánkové výplachy.

Abyste aft příliš nepociťovali a zároveň jej „nedráždili“, vyhněte se po dobu jeho výskytu konzumaci ostrých a kořeněných jídel.

Na afty pomáhají i různé speciální desinfekční přípravky, které také obecně pomáhají k čištění ústní dutiny.

Jak dlouho to potrvá?

Pokud se v ústní dutině objeví aft, bude vás trápit několik dní. Přesnou dobu nelze stanovit, jeho zhojení však obvykle trvá tři až čtyři dny, záleží na jeho velikosti a také způsobu, jakým přistupujete k jeho léčbě.


Hodnocení

2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Co pomáhá na žlučníkový záchvat? Příčiny a prevence

Problémy se žlučníkem má během svého života značné procento populace. Tento orgán, který se nachází v těsné blízkosti jater, přispívá k trávení potravy. Právě špatné stravovací návyky přitom mohou zapříčinit stav, který se nazývá žlučníkový záchvat. Jaké jsou…

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.


Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Svrab je dnes už spíše výjimečným úkazem, který se v České republice objevuje každý rok jen u několika set lidí. Jde o kožní onemocnění, které souvisí se špatnými hygienickými návyky. Ve chvíli, kdy se u vás objeví jeho příznaky, je nezbytně nutné navštívit lékaře.…

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Pavlinka

pondělí, 18. srpen 2014
10:50

Nedám dopustit na Cannadent sérum,je to konopná kosmetika, na afty je úplně suprovní lék, stačí mazat, utlumí bolest, jelikož znecitliví a začnou se hojit. V případě většího množství aft lze použít i k výplachu úst. Levné a účinné.


Napsal: Pavlinka [Odpovědět]