Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady
8. duben 2015 Roman Beneš komentáře (0) 705 objevných slovZánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.
Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.
Co je zánět spojivek?
Spojivka je jemná blána, která chrání oční bělmu po celé její vnější části. V případě, že dojde k jejímu podráždění a zánětu, dochází ke zhoršení vidění a dalším průvodním jevům.
Zánět spojivek se dá rozčlenit na několik skupin podle toho, co jej způsobuje. Hovoří se tak například o bakteriálním zánětu, který je způsoben infekcí bakterií. Jeho charakteristickým rysem je hnisání.
Druhým typem je virový zánět spojivek. Způsobují jej zejména takzvané adenoviry. V tomto případě se jedná o vysoce infekční onemocnění, které se velmi snadno přenáší z jedné osoby na druhou.
Virový zánět je vůbec nejrozšířenější. Často se však objevuje i jiný typ – alergický zánět. Je způsoben alergickou reakcí na některou látku a projevuje se zejména intenzivním svěděním spojivek a očí.
Příznaky
Záleží na konkrétním typu zánětu. Obecně se však mezi nejčastější průvodní jevy a příznaky, které signalizují onemocnění, řadí:
- Bolest v oku
- Svědění oka
- Tvorba hnisu
- Řezání oka
- Otok víčka
- Slzení oka
- Zvýšená citlivost na světlo
- Zarudnutí spojivek
Postup léčby zánětu spojivek
Při zánětu spojivek je vždy dobré svěřit se do rukou lékaře. Ten provede důkladné vyšetření pomocí speciálního přístroje a provede stěr spojivky, které posléze zašle na mikrobiologické vyšetření. Na jeho základě se zjistí, o jaký typ zánětu spojivek se jedná a stanoví se patřičná léčba.
V případě bakteriálního zánětu nastupuje léčba pomocí antibiotik, které se podávají ve formě očních kapek a mastí. Pokud jde o virový zánět, přistupuje se kromě podávání patřičných léků (nikoliv antibiotik) také k podávání studených obkladů, které zmírňují následky onemocnění.
U alergického typu zánět lékař obvykle předepisuje antihistaminika.
Léčba svépomocí
Léčit zánět spojivek zcela svépomocí bych nedoporučoval. Je však vhodné se zaměřit na dodržování správné hygieny, což platí dvojnásob u virového onemocnění, kdy se zánět může dále šířit a nakaženi mohou být lidé ve vašem okolí.
Babské rady
K urychlení léčby si pomůžete také bylinkami, které u tohoto typu onemocnění používaly již naše babičky.
Ke zmírnění účinků nemoci použijte obklady z heřmánku, dále je pak možné také vyplachovat oči borovou vodou. Z bylinek působí také čekanka, jitrocel či světlík lékařský. Vždy ve formě výplachů očí.
A na závěr ještě jeden tip. Na zánět očních spojivek zkuste také obklad z tvarohu. Dokáže zklidnit podráždění.
Hodnocení
2.65 hvězdiček / Hodnoceno: 20x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!