Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

8. duben 2015     komentáře (0)  705 objevných slov

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.

Co je zánět spojivek?

Spojivka je jemná blána, která chrání oční bělmu po celé její vnější části. V případě, že dojde k jejímu podráždění a zánětu, dochází ke zhoršení vidění a dalším průvodním jevům.

Zánět spojivek se dá rozčlenit na několik skupin podle toho, co jej způsobuje. Hovoří se tak například o bakteriálním zánětu, který je způsoben infekcí bakterií. Jeho charakteristickým rysem je hnisání.

Druhým typem je virový zánět spojivek. Způsobují jej zejména takzvané adenoviry. V tomto případě se jedná o vysoce infekční onemocnění, které se velmi snadno přenáší z jedné osoby na druhou.

Virový zánět je vůbec nejrozšířenější. Často se však objevuje i jiný typ – alergický zánět. Je způsoben alergickou reakcí na některou látku a projevuje se zejména intenzivním svěděním spojivek a očí.

Příznaky

Záleží na konkrétním typu zánětu. Obecně se však mezi nejčastější průvodní jevy a příznaky, které signalizují onemocnění, řadí:

  • Bolest v oku
  • Svědění oka
  • Tvorba hnisu
  • Řezání oka
  • Otok víčka
  • Slzení oka
  • Zvýšená citlivost na světlo
  • Zarudnutí spojivek

Postup léčby zánětu spojivek

Při zánětu spojivek je vždy dobré svěřit se do rukou lékaře. Ten provede důkladné vyšetření pomocí speciálního přístroje a provede stěr spojivky, které posléze zašle na mikrobiologické vyšetření. Na jeho základě se zjistí, o jaký typ zánětu spojivek se jedná a stanoví se patřičná léčba.

V případě bakteriálního zánětu nastupuje léčba pomocí antibiotik, které se podávají ve formě očních kapek a mastí. Pokud jde o virový zánět, přistupuje se kromě podávání patřičných léků (nikoliv antibiotik) také k podávání studených obkladů, které zmírňují následky onemocnění.

U alergického typu zánět lékař obvykle předepisuje antihistaminika.

Léčba svépomocí

Léčit zánět spojivek zcela svépomocí bych nedoporučoval. Je však vhodné se zaměřit na dodržování správné hygieny, což platí dvojnásob u virového onemocnění, kdy se zánět může dále šířit a nakaženi mohou být lidé ve vašem okolí.

Babské rady

K urychlení léčby si pomůžete také bylinkami, které u tohoto typu onemocnění používaly již naše babičky.

Ke zmírnění účinků nemoci použijte obklady z heřmánku, dále je pak možné také vyplachovat oči borovou vodou. Z bylinek působí také čekanka, jitrocel či světlík lékařský. Vždy ve formě výplachů očí.

A na závěr ještě jeden tip. Na zánět očních spojivek zkuste také obklad z tvarohu. Dokáže zklidnit podráždění.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.63 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.

Jak léčit otoky nohou? Babské rady a bylinky na otoky

Jak léčit otoky nohou? Babské rady a bylinky na otoky

Otoky nohou řeší zpravidla starší lidé, ale také ti z vás, kteří trpí nadváhou a obezitou. Příčin jejich vzniku je však mnohem více. V dnešním článku si povíme, jak se toto onemocnění léčí a jaké lze na zmírnění příznaků použít bylinky.


Jak léčit zánět dásní?

Jak léčit zánět dásní?

Mezi nejnepříjemnější onemocnění, která vás ovlivňují během celé doby trvání, patří zánět dásní. Jedná se o nemoc, s níž se potýká během svého života velké procento populace. Z hlediska věku lze říci, že se vyskytuje u dětí, dospělých i seniorů. Souvisí se šp…

Jak léčit zánět středního ucha?

Jak léčit zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!