Jak odstranit kožní znaménka?

24. červenec 2014     komentáře (0)  785 objevných slov

Každý z nás má na těle mateřská znaménka. Jedná se o pigmentové skvrny, která jsou zcela běžná. Jen určitá část z nich se časem vyvine ve zhoubný kožní nádor – melanom. Odstranění znaménka, ať už z estetické či zdravotního důvodu, je možné provést několika způsoby, vždy však pouze odborně.

Zdroj: dermatologie.wz.czZdroj: dermatologie.wz.cz

Každý z nás má na těle mateřská znaménka. Jedná se o pigmentové skvrny, která jsou zcela běžná. Jen určitá část z nich se časem vyvine ve zhoubný kožní nádor – melanom. Odstranění znaménka, ať už z estetické či zdravotního důvodu, je možné provést několika způsoby, vždy však pouze odborně.

Kdy znaménko odstranit?

Kožní znaménka je možné odstranit už jen z estetických důvodů, máte-li jej například na místě, které je viditelné. Pokud však dermatolog zjistí, že mohou přejít v melanom, je jejich odstranění zcela na místě.

Dermatologa každopádně vyhledejte v případě, že dojde k poškození znaménka. Varovným jevem je také to, kdy se kožní znaménko najednou začne rychle zvětšovat, případně mění svůj tvar a zabarvení. Odbornou pomoc s vyřešením problému je nutné vyhledat také v momentě, kdy začne oblast v jeho okolí hnisat, případně znaménko silně svědí či krvácí.

Způsoby odstranění znaménka

V moderní medicíně se v zásadě používají tři způsoby odstranění znamének – chirurgické vyříznutí, použití tekutého dusíku a vypálení laserem.

Chirurgické vyříznutí

Postup je takový, že dojde nejprve ke znecitlivění znaménka anestetiky. Po několika minutách se pak provede jeho odstranění pomocí skalpelu. Kůže se následně sešije. Jde o poměrně jednoduchý zákrok, který trvá jen kolem čtvrt hodiny.

Drobnou nevýhodou této metody je to, že vám po operaci zůstane na místě bývalého znaménka jizva. Po několika dnech navíc musíte jít na vytahování stehů.

Vypálení laserem

Zcela bezbolestná metoda, kdy se používá laser spolu s oxidem uhličitým. Dochází zde k opaření horní vrstvy kůže, přičemž se pokožka ihned zacelí.

Výhodou tohoto způsobu odstranění kožního znaménka je to, že u něj nevzniká na „operovaném“ místě žádná jizva, metoda je také prakticky zcela bezbolestná. Nevýhodou je naopak vyšší cena, kterou za zákrok zaplatíte.

Použití tekutého dusíku

Při této metoda tekutý dusík silně ochladí tkáň, během několika vteřin dojde k jejím zmražení. Ve chvíli, kdy je tkáň zmražena, objeví se puchýř. Pod ním se objeví nová pokožka. Jakmile puchýř zaschne, dojde k jeho samovolnému odloupnutí.

Jak dlouho to potrvá?

Chirurgické vyříznutí trvá 15 minut. Je však nutno počítat s následným odstraněním stehů, a to několik dní po zákroku.

Odstranění znaménka laserem je rovněž otázkou maximálně 15 minut. Zákrok pomocí tekutého dusíku je otázkou jedné minuty, kdy dojde k rychlému zmražení postiženého místa na kůži.

Kdy odstranění znaménka provádět?

Vzhledem k tomu, že kůže, na níž došlo k odstranění znaménka, je daleko citlivější na sluneční záření, nedoporučuje se zákroky provádět v letních měsících. Nejvhodnějším obdobím je jaro. Počítejte také s tím, že na laserový zákrok budete možná muset nějakou dobu čekat, jsou zde delší čekací lhůty nežli u ostatních metod.

Jaké budou náklady?

Odstranění pomocí tekutého dusíku vás u jednoho zákroku vyjde od 500 Kč. Chirurgické vyříznutí pak stojí kolem 600 Kč.

Nejdražším způsobem je odstranění kožního znaménka laserem, to vás vyjde minimálně na 1000 Kč. Všechny ceny jsou stanoveny v případě, že zákroky nejsou prováděny se spoluúčastí pojišťovny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

Pro zrohovatělou pokožku na nohách, která vznikají především vlivem nošení špatné obuvi, se vžil pojem kuří oko. Kuří oka se objevují především na kloubech prstů, hlavně u palce a malíčku, které jsou v obuvi namáhány nejvíce.

Návod, jak odstranit jizvy po akné

Návod, jak odstranit jizvy po akné

Akné je většinou záležitostí teenagerů, nicméně i v pozdějším věku se objevuje zhruba u desetiny populace. Jedná se o pupínky, které se tvoří především na obličeji.


4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

Pálení žáhy trápí spoustu z nás. Kdo tento problém nikdy neměl, může se označit za šťastného člověka. Co to vlastně pálení žáhy je, jak se projevuje a jakým způsobem se tohoto problému můžete efektivně zbavit? To je předmětem dnešního článku.

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Ječné zrno je hlavně z estetického hlediska velmi nepříjemnou záležitostí. Na okraji očních víček se vytvoří absces, který je načervenalý a způsobuje celkový otok víčka. Typickým příznakem je zvýšený tlak na oko, krom toho může ječné zrno docela bolet.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!