Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

14. říjen 2013     komentáře (1)  740 objevných slov

Vysoký cholesterol způsobuje závažné zdravotní potíže. Přestože si jej člověk dlouho nemusí ani uvědomovat, pokud mu není naměřen u doktora, často stojí za srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, nebo například anginou pectoris.

Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesteroluJak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol způsobuje závažné zdravotní potíže. Přestože si jej člověk dlouho nemusí ani uvědomovat, pokud mu není naměřen u doktora, často stojí za srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, nebo například anginou pectoris.

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Nadváha

Obezita je jednou z nejčastějších příčin potíží s vysokým cholesterolem. Mohou ji způsobit špatná strava, nedostatek pohybu, psychické vypětí a stres, do určité míry i dědičné předpoklady.

Nezdravá strava

Souvisí do značné míry s obezitou. I štíhlý člověk, který rozhodně netrpí nadváhou, však může mít vysoký cholesterol v krvi, pokud jí nezdravě. To znamená, že jeho strava není vyvážená, pravidelná, obsahuje příliš velké množství nasycených tuků.

Malý pohyb

Opět má souvislost s nadváhou. Malá fyzická aktivita snižuje hladinu HDL (tzv. prospěšného cholesterolu) a naopak zvyšuje špatný cholesterol – LDL.

Věk

Vyšším cholesterolem v krvi trpí spíše lidé v produktivním a starším věku. Mnohem méně se projevuje u mladých lidí.

Zdraví

Vysoký cholesterol má často příčinu také ve výskytu dalších onemocnění. Zejména se jedná o cukrovku, potížemi trpí také lidé s onemocněním jater či slinivky.

Kouření, alkohol

Konzumace alkoholu a časté kouření rozhodně nepřispívají ke zdraví člověka. Jedním z průvodních jevů může být právě i zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Jak snížit cholesterol

1. Pravidelná strava

Pokud se chcete vyhnout problémům s vysokým cholesterolem, je dobré dodržovat zásady správné a pravidelné stravy. Jezte pravidelně 5x – 6x denně v menších dávkách. Rozhodně není dobré vynechávat snídaně či další chody a pak se najednou přecpávat. Právě snídaně je velmi důležitá, nastartuje váš organismus.

2. Omezení tučných jídel

Jídla s nasycenými tuky nejsou ve velkém množství pro lidský organismus zdravé. Omezte proto konzumaci tučných jídel – masa, uzenin. Dobré je také vyhnout se časté konzumaci vnitřností.

3. Konzumace rostlinných tuků

Namísto nasycených živočišných tuků upravte stravu tak, abyste zvýšili příjem rostlinných tuků s nenasycenými mastnými kyselinami.

4. Ovoce a zelenina

Ke správné stravě patří konzumace ovoce a zeleniny, ideálně v syrovém stavu, kdy mají největší počet vitamínů a dalších důležitých látek.

5. Konzumace ryb

Ryby konzumujte minimálně jednou až dvakrát týdně.

6. Minimum smaženého

Cholesterolu neprospívá častá konzumace smažených pokrmů. Smažení nahraďte jinými, zdravějšími způsoby vaření – například dušením.

7. Zvýšený přísun vlákniny

Vláknina, kterou v hojném množství obsahují například luštěniny, snižují chuť k jídlu. Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Díky tomu člověk není náchylný na obezitu, která má přímou souvislost se zvýšeným cholesterolem.

8. Dostatek pohybu

Cvičte alespoň půl hodiny denně. Běhání, plavání, ale i dlouhé procházky – to jsou jen některé z možností, jak se aktivně hýbat. Tělesná aktivita snižuje riziko zvýšení cholesterolu v krvi.

9. No stress

Vašemu zdraví rozhodně neprospěje neustálý stres a psychické vypětí. I to může být jedním z důvodů, proč trpíte zvýšeným cholesterolem v krvi.

10. Pravidelné lékařské prohlídky

Prevence je důležitá. Na prohlídky k lékaři je nutné chodit minimálně jednou za dva roky. V rámci preventivních prohlídek je prováděno bezplatné měření cholesterolu v krvi.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

4.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

Ucpané cévy jsou závažným onemocnění, které je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí osob. Česká republika v tomto ohledu patří ke světové špičce ve špatném slova smyslu. Na choroby a nemoci, které mají příčinu právě v ucpaných cévách, zde umírá velké procento p…


10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.

Pomerančová kůže: 11 tipů, jak odstranit celulitidu na stehnech

Pomerančová kůže: 11 tipů, jak odstranit celulitidu na stehnech

Celulitida na stehnech trápí zejména ženy, přičemž nejčastěji se vyskytuje v oblasti stehen. Jde o zvětšené tukové buňky, které vytvářejí na kůži dolíčky. Celulitida je způsobována mnoha faktory, od dědičných dispozic až po nesprávný pitný režim či sedavý způsob ž…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Martin Bartoň

sobota, 13. květen 2017
22:06

Zdravím, dovolil bych si uvedené informace trochu upřesnit a rozšířit, a tak jsem na toto téma napsal článek včetně vysvětlení, co při vysokém cholesterolu nejvíce škodí a přitom to všichni doporučují. Zájemci ho mohou nalézt zde: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0004.html