7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání
15. září 2013 Roman Beneš komentáře (0) 1040 objevných slovMnozí z nás si teprve až po upozornění od partnera uvědomí, že během noci chrápou. Každodenní chrápání je velmi nepříjemné hlavně pro ostatní osoby, které spí ve vašem okolí.
Mnozí z nás si teprve až po upozornění od partnera uvědomí, že během noci chrápou. Každodenní chrápání je velmi nepříjemné hlavně pro ostatní osoby, které spí ve vašem okolí.
Není výjimkou, když svým hlasitým chrápáním lidé budí dokonce i sousedy, které od nich odděluje silná stěna. V tom případě je zcela jistě na místě s tímto nešvarem něco dělat.
Chrápání postihuje významné procento lidí. Na jeho vznik a intenzitu má vliv to, že dochází k přílišným vibracím měkkého patra úst. Někdy však bývá také příčinou různých onemocnění a vad, které mohou mít daleko hlubší význam.
Postupy, jak se zbavit chrápání
Abyste své okolí netrápili hlasitým a pravidelným chrápáním, zkuste několik osvědčených triků. Pokud ani ty nezaberou, je vhodné zajít k lékaři a konzultovat s ním další možnosti.
1. Spánek na boku
Chrápání často provází spaní na zádech, kdy máte volnější dýchání. První rada tak zní: zkuste spát na boku.
2. Vyhněte se alkoholu
Pokud často chodíte spát v alkoholovém opojení, zřejmě častěji nežli normálně chrápete. Alkohol, podobně jako třeba různé léky na spaní, totiž působí na nervový systém a tím pádem i na svalstvo v oblasti krku a čelisti. Díky jeho uvolnění se výrazně zvyšuje pravděpodobnost výskytu chrápání.
3. Správná životospráva
K chrápání může přispět i nezdravý životní styl a jídelníček. Je nasnadě, že chrápáním trpí mnohem více lidé, kteří mají problémy s nadváhou a obezitou.
Pokud tak máte o několik kilogramů více a chrápete, zkuste zvolit nějakou dietu a snažit se snížit tělesnou váhu do přijatelnějších hodnot.
Uděláte dobře nejen svému okolí, neboť přestanete tolik chrápat, ale zároveň také učiníte hodně pro své zdraví.
4. Uvolněte dýchací cesty
Chrápání je často průvodním jevem ve chvíli, kdy máte ucpaný nos, ať už v důsledku nachlazení či z jiného důvodu. Před spaním tak aplikujte třeba nosní spreje, které navlhčí dutiny.
5. Pravidelný režim
K zabránění chrápání hodně napomáhá také pravidelný režim. Snažte se o to, abyste chodili spát ve stejnou dobu. Totéž platí i pro vstávání.
Tím, že si tělo zvykne na pravidelný spánek, lépe a zdravěji se vyspíte a s velkou pravděpodobností se vyvarujete chrápání.
6. Hlava výš než chodidla
Během spánku mějte hlavu položenou výše než nohy. Tím dojde ke snížení váhy, která působí na dýchací cesty. Lépe se vám bude dýchat a sníží se riziko špatného průchodu vzduchu, což je příčinou chrápání.
7. Použití léků proti chrápání
V lékárně si zakoupíte léky, které díky svému složení zabraňují chrápání.
Dostupné léky
Adenol kapky – směs éterických olejů, která zabraňuje chrápání díky prokrvení a napětí na tkáních, kdy proudící vzduch nezpůsobí ony nepopulární a hlasité zvuky.
Adenol obsahuje mátou peprnou, eukalyptus, citron, levanduli lékařskou, mandarinku, bazalku pravou nebo rozmarínu lékařskou. 10 ml balení vyjde na 151 Kč.
Adenol spray do hrdla – kromě kapek je vhodným lékem také Adenol ve formě spreje, který se aplikuje přímo na hrdla.
Působí stejně účinně jako kapky, má i podobné složení, v němž je navíc i extrakt sojového lecitinu, který podporuje zdraví cév a správnou funkci nervového systému. 50 ml sprej zakoupíte za 279 Kč.

Co je potřeba k odstranění chrápání
- Vydatný a pravidelný spánek
- Dostatečné uvolnění dýchacích cest
- Správná poloha těla
- Léky proti chrápání
Jak dlouho odstranění chrápání potrvá?
Nikdy nemůžete s jistotou říci, že jste se nadobro zbavili chrápání. Výše uvedenými postupy ale minimalizujete riziko a četnost.
Jaké budou náklady?
Většina postupů, jak se zbavit chrápání, vás nebude stát ani korunu. Jde vyloženě jen o úpravu životního stylu, návyků, jídelníčku či pitného režimu.
Pokud zvolíte léky proti chrápání, budou se náklady pohybovat maximálně v řádech stokorun měsíčně. Tyto léky navíc není potřeba užívat dlouhodobě.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!