Jak na úpal a úžeh?

24. červen 2014     komentáře (0)  618 objevných slov

Během letních veder je potřeba si hlídat dobu pobytu na sluníčku a dodržovat pitný režim. V opačném případě se může stát, že se u vás projeví příznaky úpalu nebo úžehu. Obě tato onemocnění mají souvislost s přehřátím organismu.

Jak na úpal a úžeh?Jak na úpal a úžeh?

Během letních veder je potřeba si hlídat dobu pobytu na sluníčku a dodržovat pitný režim. V opačném případě se může stát, že se u vás projeví příznaky úpalu nebo úžehu. Obě tato onemocnění mají souvislost s přehřátím organismu.

Rozdíl mezi úžehem a úpalem

Oboje reakce jsou si dosti podobné, přesto lze mezi úžehem a úpalem spatřovat několik rozdílů.

Úpal nastává při nadměrném působení tepla na lidský organismus. Nastává zejména v souvislosti s pobytem v místnostech, kde je vysoká teplota. Dalšími faktory, které je způsobí, jsou vysoká vlhkost a také vysoká fyzická námaha.

Úžeh lze vlastně definovat jako úpal ze sluníčka. Vzniká totiž v důsledku přílišného působení slunečních paprsků, které dopadají na vaše tělo, zejména pak oblast hlavy.

Příznaky úpalu a úžehu

Úpal a úžeh se projevují různými příznaky. Často se přitom stává, že jsou obě reakce navzájem propojeny, úžeh je doprovázen i příznaky úpalu.

Příznaky úpalu

  • Zvýšená tělesná teplota
  • Bolesti hlavy
  • Závratě
  • Zrychlený tep

Příznaky úžehu

V případě úžehu se příznaky nemusejí projevit ihned, ale až s několikahodinovým zpožděním.

Jak si pomoci při úpalu a úžehu

Při obou reakcích je důležitý zejména dostatečný přísun tekutin. Rozhodně se však vyhněte jakémukoliv alkoholickému nápoji, nejlepší je obyčejná voda.

Dále je důležité se vyvarovat přímému slunečnímu záření. Vyhledejte chladnější místo, které je dobře větrané. Příznaky odezní rychleji, pokud tělu dodáte vitamíny. Na úžeh pak pomáhají i léky proti bolesti hlavy a horečce, například ibalgin.

Pokud má úpal razantní nástup, je dobré dát končetiny nahoru, nad úroveň hlavy. Při úpalu je naopak lepší zvednout hlavu.

Ochlazování by mělo být postupné. Není dobré ze sluníčka hned zalézt do místnosti, kde je velmi nízká teplota. To by mohlo mít za následek zhoršení příznaků, objevit se mohla dokonce i angína.

Jak dlouho to potrvá?

Při postupném ochlazování by příznaky měli odeznít během jednoho dne. Pokud problémy přetrvávají déle, je vhodné vyhledat lékaře. Dvojnásob to platí v případě, že se úpal či úžeh projeví u malých dětí.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...


Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!