verze pro tisk

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

17. duben 2015

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

3 hlavní příčiny lámání vlasů

Příčiny lze rozdělit do 3 základních skupin.

1. Špatná péče o vlasy

Hlavní příčinou lámání vlasů je špatná péče o ně. Pakliže máte dlouhé vlasy, musíte o ně dbát daleko pečlivěji. Do této skupiny lze zařadit zejména časté barvení a odbarvování, ale také používání nevhodných hřebenů a kartáčů, v neposlední řadě tak také příliš intenzivní fénování.

Kartáčování vlasů způsobuje jejich lámání zejména tehdy, použijete-li hřeben či kartáč krátce po umytí, kdy jsou vlasy ještě mokré. Voda oslabí jejich pevnost, při vyčesávání pak snadno dochází k jejich zlomení. Proto si vlasy zásadně rozčesávejte až v okamžiku, kdy jsou suché.

Časté barvení vlasů snižuje jejich přirozenou odolnost a pevnost. Ztrácejí totiž potřebné živiny.

2. Nedostatek vitamínů a minerálů

Ani při vhodné péči o vlasy nemáte vyhráno. Snížení jejich vitality totiž způsobuje rovněž nedostatek látek, které jsou potřebné pro jejich růst a pevnost.

Lámání vlasů zapříčiňuje zejména nedostatek vitamínů. Konkrétně se jedná o vitamín C, který přispívá k syntéze kolagenu. Dále pak tělu musíte dodávat vitamín A, jenž krom jiného ovlivňuje i tvorbu mazových žláz. Kromě lámání jsou pak dalším problém mastné vlasy. Ve stravě nesmí chybět ani vitamín E, jež přispívá ke správnému vyživování pokožky. Podstatný je rovněž přísun vitamínů skupiny B, které slouží k udržení pevnosti vlasů.

Kromě vitamínů způsobuje lámavost také nedostatek železa, vápníku a zinku.

3. Důsledek vážnějšího onemocnění

Lámání vlasů je často spojeno s jejich vypadáváním. Příčina přitom nezřídka kdy bývá v jiném, závažnějším onemocnění, kterým trpíte. Typicky se jedná o problémy, jež se týkají štítné žlázy.

Postupy, jak zabránit lámání vlasů

V první řadě je na místě si říci, že odstranění potíží s lámavostí vlasů tkví především v eliminaci všech výše uvedených příčin. Tělu dodávejte patřičné množství vitamínů a minerálů. Nezapomeňte ani na každodenní péči.

Základní rady:

  • Po umytí vlasy nechte přirozeně oschnout, nedrhněte je ručníkem
  • Česejte je pouze za sucha
  • Na husté vlasy používejte hřeben s širšími zuby
  • Fénování provádějte v patřičné vzdálenosti přístroje od vlasů
  • Používejte kvalitní šampony s kondicionérem
  • Pravidelně zastřihávejte konečky vlasů

Další rady na ozdravení vlasů:

Pro intenzivnější péči, kdy se chcete rychle zbavit lámání vlasů, se dají využít různé triky – od zábalů až po použití speciálních doplňků stravy a kosmetických přípravků.

  • Zábal z vaječného žloutku – účinným řešením je zábal z vaječného žloutku. Ten smíchejte s olivovým olejem a medem, naneste na vlasy a nechte působit zhruba po dobu 20 – 30 minut. Pak vlasy umyjte pod vodou, použijte k tomu ještě kvalitní šampon.
  • Zábal z olivového oleje – na polámané vlasy pomáhá také jednoduchý zábal, kdy na vlasy aplikujete samotný olivový olej, samozřejmě nerafinovaný. Vlasy po namočení do oleje zabalíte do igelitu a ručníku a necháte hodinu působit. Následně vlasy umyjete.

V obchodech s drogerií jsou dnes k dostání také speciální doplňky stravy, které kromě vitamínů a minerálů obsahují ještě keratin. Právě keratin je další důležitou složkou vlasů, jež ovlivňuje jejich pevnost a vitalitu.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

SimcaPostranecka

úterý, 11. duben 2017
08:51

Ja zkusila tabletky, které mají celkem zabavny nazev…je to Vlasove hnojivo a kupodivu me vazne mile prekvapili :) od te doby co je beru, se mi vlasy netrepi, nelamou a hlavne rostou jak po desti a nepadaji! ! :)


posted by: SimcaPostranecka [Odpovědět]

Liam

sobota, 22. červenec 2017
07:30

I love looking through a post that can make people think.
Also, many thanks for allowing for me to comment!


posted by: Liam [Odpovědět]

Čtěte také...

Proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u žen?

Proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u žen?

Padání vlasů sice častěji postihuje muže, nicméně nevyhýbá se ani ženám. U nich však lze vypozorovat i jiné příčiny. V jednom z předchozích článků jsme si nastínili, proč padají vlasy mužům, v tomto článku se tedy zaměříme na tentýž problém u žen.

Jak zabránit šedivění vlasů: Proč vlasy šediví?

Jak zabránit šedivění vlasů: Proč vlasy šediví?

Každé z nás to dříve či později potká – na hlavě se začnou objevovat šedivé vlasy, nejprve jen výjimečné, s pokročilým věkem pak stále intenzivněji. Dá se šedivění vlasů zabránit a proč vlastně vlasy šediví?


6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

Padání vlasů je častěji problémem u mužů. Může být způsobeno mnoha faktory. K zabránění padání vlasů je důležitá prevence, pravidelné a správné mytí vlasů a další postupy.

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Při chůzi a dalších fyzických aktivitách dochází k nárazům chodidel o zem. Nejvíce na to doplácejí paty. Ty mají za cíl tyto nárazy co nejvíce tlumit. Někdy se ale stane, že vás náhled přepadne bolest paty a vy přitom vůbec nevíte, co ji zapříčinilo. Odstranění bolesti pak může být velmi složité, ne…