verze pro tisk

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

10. březen 2016

Pro zdraví lidského organismu je nezbytné, aby měl dostatečnou koncentraci vápníku v krvi. Jeho snížený výskyt se odborně nazývá jako hypokalcémie. V dnešním článku se dozvíte, proč je pro náš organismu vápník důležitý, jaké jsou příčiny jeho nedostatku a jakým způsobem se nízká hladina projevuje.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč je vápník důležitý pro lidské tělo?

Vápník se nachází jednak v krvi, jednak také v kostech. Přispívá ke správné chemické rovnováze organismu. Pokud je jeho množství dostatečné, nervový systém, srdce a svaly fungují správně. Jeho přítomnost v krvi přispívá k její ideální srážlivosti.

V neposlední řadě pak vápník ovlivňuje i zdraví pokožky. Nedostatek vápníku se může projevit i zhoršenou pohyblivostí kostí, jejich menší odolností.

Co ovlivňuje přítomnost vápníku v těle?

Správné množství vápníku v krvi ovlivňuje zejména vitamín D, který se do těla dostává z mnoha potravin. Jeho přítomnost v organismu zajišťuje patřičné vstřebávání vápníků a zároveň snižuje jeho přílišné vylučování skrze ledviny.

Dalšími faktory, který ovlivňují přítomnost vápníku, jsou hormony. Konkrétně jde o parathormon a kalcitonin. Jedině tehdy, jsou-li tyto hormony v rovnováze, vyskytuje se v krvi ideální množství vápníku. Pokud například v těle chybí parathormon, projeví se to zvýšením odplavováním vápníku z kostí, které jsou pak například náchylnější na zlomeniny.

K udržování správné hladiny vápníku přispívají rovněž vitamíny A a C, hořčík a žaludeční kyseliny.

Zásadní vliv na přítomnost vápníku mají také ledviny. Pokud spíše fungují, dochází skrz ledviny k jeho přílišnému vylučování.

Jaké jsou projevy nedostatku vápníku?

Hypokalcémie se nejčastěji projevuje tvorbou křečí. Větším problémem je pak stahování svaloviny dýchacích cest či špatná činnost srdečního svalu. V nejhorších případech tyto potíže mohou vyústit v srdeční zástavu.

Při nedostatku vápníku se můžete potýkat také s častými průjmy, ale i zvýšenou lámavostí kostí, vypadáváním zubů či lámáním nehtů.

Jak léčit nedostatek vápníku?

Důležité je zmínit, že pomoc by měla být poskytnuta na základě odborného vyšetření a diagnózy. Hladina vápníku se zjišťuje na základě rozboru krve.

V akutních případech lékaři podávají vápník ve formě injekcí, případně pak tablet. Samozřejmě je potřeba tělu dodávat i všechny látky, které napomáhají k udržování správné hladiny vápníku, tedy zejména vitamín D. Ten je obsažen v mnoha potravinách.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Orlando

úterý, 1. květen 2018
03:21

Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

I\'m using the same blog platform as yours and I\'m having trouble finding
one? Thanks a lot!


posted by: Orlando [Odpovědět]

Keith

středa, 2. květen 2018
00:35

Hi there, You have done a fantastic job. I\'ll certainly
digg it and personally recommend to my friends.

I\'m confident they will be benefited from this website.


posted by: Keith [Odpovědět]

Hye

pátek, 21. červenec 2017
01:39

I\'d like to find out more? I\'d like to find out more details.


posted by: Hye [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Anorexie je onemocněním, které se dotýká převážně mladých žen a dívek. Řadí se mezi psychická onemocnění, která souvisejí s tím, že postižené osoby mají utkvělou představu, že jejich postava a tělesná hmotnost nejsou v pořádku.


Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

Vitamín D je v těle obsažen v několika formách a vyskytuje se v různých orgánech. Kupříkladu vitamíny D2 a D3 se soustřeďují hlavně v játrech. Je zajímavé, že naše tělo dokáže vitamín D také samo produkovat.

Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie

Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie

Poruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba spočívá nejen v odborné pomoci, existují i dopor…