verze pro tisk

Jak na měření teploty: Druhy teploměrů, které lze využít

8. červenec 2014

Teploměr k měření tělesné teploty by rozhodně neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Jedním z prvních příznaků mnoha onemocnění je totiž právě zvýšená teplota. Díky teploměru si snadno ověříte, zda nemáte horečku. V současné době se dá pořídit několik druhů teploměrů. Odlišují se nejen podle přesnosti měření, ale také podle způsobu užití a rychlosti měření.

Reklama
Jak na měření teploty: Druhy teploměrů, které lze využítJak na měření teploty: Druhy teploměrů, které lze využít

 

 

Kde se dá měřit tělesná teplota?

Tělesnou teplotu můžete změřit na několika místech vašeho těla.

 

  • Podpaží – tradiční způsob měření tělesné teploty, kdy se používá rtuťový teploměr, případně digitální varianta. Teploměr se vkládá do podpažní jamky. Ruku je přitom potřeba ohnout.
  • Ústa – teploměr se vkládá do úst pod jazyk. Pro tento způsob je nejlepší použít digitální teploměr.
  • Konečník – tento způsob je určen hlavně pro měření teploty u dětí. Před aplikací teploměru je třeba jej namastit. Zasouvá se asi do hloubky 2 centimetrů. Po ukončení měření teploměr vždy omyjte. Používá se digitální teploměr.
  • Čelo – moderní způsob. K měření na čele je ale vhodný pouze páskový teploměr. Zjištění teploty je v tomto případě velmi rychlé.
  • Ucho – při tomto způsobu se používá infračervený teploměr.

 

Při měření teploty v různých částech těla je třeba počítat s tím, že v každé oblasti je jiná normální teplota. Pokud ji budete měřit například v konečníku, je teplota asi o půl stupně vyšší nežli při měření v podpaží.

Při měření tělesné teploty je nutné brát v potaz také denní dobu. Obecně platí, že nejvyšší teplota bývá k večeru, kdy je organismus unavený po celodenní aktivitě. Nejnižší teplota je pak logicky po ránu.

Druhy teploměrů

Rtuťový teploměr

Dříve byl prakticky ve všech domácnostech. Dnes už je nahrazován modernějšími variantami. Jeho značnou nevýhodou je fakt, že obsahuje rtuť, která je pro člověka jedovatá. Pokud se tak teploměr rozbije, hrozí riziko otravy.

Rtuťový teploměr měří teplotu relativně pomalu. Při vložení do podpaží je třeba vyčkat asi pět minut. Před aplikací je třeba jej „setřepat“ pod hodnotu normální tělesné teploty.

Lihový teploměr

Funguje na stejném principu jako rtuťový teploměr, nicméně ve skle není jedovatá rtuť, ale obarvený líh. Nevýhodou je, že se při neopatrném zacházení či pádu snadno rozbije. I zde je třeba počítat s měřením po dobu asi 5 minut.

Digitální teploměr

Jeho hlavní výhodou je přesnost měření. Odchylka je maximálně do jedné desetiny sekundy. Kromě toho je také velmi rychlý, tělesnou teplotu s ním změříte během 10 vteřin. Je zcela bezpečný. Umí si pamatovat předchozí měření, takže máte dobrý přehled o tom, jak se u dotyčného vyvíjí jeho tělesná teplota.

Digitální teploměr s krčkem ECT-3

Digitální teploměr ECT-3 je určen pro měření teploty v podpaží. V případě ukončení měření a při zvýšené teplotě se ozve alarm.

Vyniká přesností a také rychlostí měření. To trvá asi 1 minutu. Po použití se umí sám automaticky vypnout, čímž šetří baterii. Pro jeho napájení se používá jedna knoflíková baterie.

Bezdotykový teploměr

Jak už z jeho názvu vyplývá, jeho hlavní předností je to, že při měření teploty jej není potřeba nikam vkládat. Člověka, kterému teplotu měříte, se jím nemusíte vůbec dotýkat. Umí měřit velmi rychle, teplotu zjistí během pár vteřin. Jde o způsob, který je mimořádně vhodný pro měření tělesné teploty u malých dětí. Je také zcela hygienický.

Bezdotykový teploměr funguje tak, že v sobě má senzor, který snímá elektrický signál. Teplotu pak následně ukáže na displeji. Lze jím měřit ve všech místech těla, která jsou pro měření teploty vhodná.

Infračervený teploměr

Používá se pro měření tělesné teploty na čele. Stačí jej jednoduše přiložit na čelo a během dvou vteřin máte přesný údaj o teplotě. Moderní typy mají i zvukový signál, který se rozezní v okamžiku, kdy má dotyčný zvýšenou teplotu.

Jak dlouho trvá měření teploty?

Záleží na tom, jaký typ teploměru zvolíte. Nejrychlejší měření provádí infračervené a bezdotykové teploměry, teplotu s jejich pomocí zjistíte během pár vteřin. V případě staršího rtuťového nebo lihového teploměru počítejte s dobou měření kolem 5 minut.

Jaké budou náklady?

Bezdotykový teploměr pořídíte v ceně kolem 1000 Kč. Skleněné rtuťové teploměry se dnes už prakticky neprodávají. Páskové teploměry vás vyjdou asi na 100 Kč stejně jako digitální teploměry.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Elane

úterý, 5. září 2017
05:41

If you are going for finest contents like I do,
simply visit this web page daily since it presents feature contents, thanks


posted by: Elane [Odpovědět]

Zuzana

neděle, 26. březen 2017
20:11

S bezdotykovym teplomerem mam spatne zkusenosti. Meri hodne nepresne. Na cele mi porad ukazuje 36,6 a to i v momente, kdy mi bylo zle a pouzila jsem digitalni teplomer do podpazi, ktery nameril temer 39. I v nemocnici mne merili bezdotykovym na nekolika mistech, pak to asi prumerovali nebo co. Takze za mne vyrazna nespokojenost.


posted by: Zuzana [Odpovědět]

Larry

středa, 2. květen 2018
12:46

Does your site have a contact page? I\'m having a tough time locating it but, I\'d like to shoot you an email.
I\'ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.


posted by: Larry [Odpovědět]

Čtěte také...

3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

Jitrocel kopinatý patří v našich končinách mezi hojně rozšířené bylinky. Není proto vůbec složité si jej nasbírat a udělat z něj léčivé nápoje a přípravky, které se obejdou bez zbytečných chemikálií. O tom už dobře věděly naše babičky a prababičky. V dnešním článku se dozvíte několik receptů, které …

Česnek: Účinky, které má na lidské zdraví

Česnek: Účinky, které má na lidské zdraví

Kdo jí česnek, ten je zdravý. Ano, takto jednoduše by šlo shrnout, jak pozitivní účinky má česnek na lidský organismus. Jde o potravinu, která obsahuje velké množství vitamínů a dalších látek, které prospívají našemu organismu v mnoha směrech.


Ženšen korejský: Účinky, které má na lidský organismus

Ženšen korejský: Účinky, které má na lidský organismus

Ženšen korejský je dnes velmi populárním doplňkem stravy, nejčastěji jej v lékárnách a specializovaných obchodech najdete ve formě tabletek (tobolek). Jaké jsou ale vlastně důvody, proč ženšen užívat a nejedná se jen o nějaký marketingový tah?

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.