verze pro tisk

Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

7. listopad 2013

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a odborné léčbě.

Reklama
Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčbaJak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

Příznaky hypertenze

Vysoký krevní tlak se v počátečních fázích prakticky nijak neprojevuje. Pokud vám tak není tlak změřen, do určité doby ani nepoznáte, že jej máte zvýšený oproti běžným hodnotám. Z tohoto hlediska je nutné navštěvovat praktického lékaře, který vám při pravidelných kontrolách změří hodnoty tlaku.

Drobné příznaky

Při déletrvající hypertenzi se u vás pomalu začnou projevovat první potíže. Jedná se hlavně o častější bolesti hlavy. Cítíte se také více unaveni, než je zdrávo a záhodno. Nezřídka kdy se také dostavují problémy se spaním. Často se probouzíte, nemůžete usnout, spánek není tak vydatný, jak by měl být.

Vážné zdravotní komplikace

Vážnější potíže s vysokým krevním tlakem již mohou mít velké následky. Dochází ke zhoršení funkcí jednotlivých tělesných orgánů. Vysoký krevní tlak má vliv třeba na funkci ledvin. Postupně dochází k utlumování jejich činnosti, v krajním případě pak až k jejich úplnému selhání.

Konečnou fází, která je důsledkem neléčené hypertenze, může být až smrt ve chvíli, kdy dojde k mozkové příhodě.

Při akutní hypertenzi, kdy dojde k náhlému zvýšení krevního tlaku, se dostavují prudké bolesti hlavy, zvracíte a je vám celkově špatně. Někdy se mohou objevit také křeče v nohách či jiných partiích těla.

Prevence

Důležitá je především prevence. Pokud se chcete vyhnout problémům s vysokým krevním tlakem, je především potřeba vykonávat tyto činnosti:

  • Pravidelná fyzická aktivita – minimálně po dobu několika desítek minut denně
  • Přestat kouřit – kouření významně přispívá ke zvýšení krevního tlaku
  • Omezení tučných jídel – z jídelníčku odstranit především červené maso, tučné mléčné produkty smažená jídla
  • Snížení příjmu soli – omezit potraviny s vysokým obsahem soli (tedy zejména uzeniny)
  • Omezení pití kávových nápojů – časté pití kávy přispívá k hypertenzi. Pokud si ji nemůžete zcela odpustit, snažte se její přísun alespoň omezit na jeden, maximálně dva šálky denně
  • Pravidelné měření tlaku u lékaře - v rámci preventivních prohlídek

Jak léčit hypertenzi?

Pokud se vyšší krevní tlak začne včas léčit, nedojde k fatálním následkům. K nasazování léků dochází ve chvíli, kdy hodnoty systolického krevního tlaku dosahují 160 mmHg.

V případě zvýšeného krevního tlaku si do jisté míry můžete pomoci i sami. Je potřeba se vyvarovat stresu, začít se všemi výše uvedenými preventivními opatřeními, snížit spotřebu alkoholu a tělu dodávat větší počet vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Dina

sobota, 6. leden 2018
08:08

This post gives clear idea in favor of the new viewers of blogging,
that actually how to do blogging.


posted by: Dina [Odpovědět]

Richie

neděle, 9. duben 2017
08:02

You\'ve made some good points there. I looked on the internet for
more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.


posted by: Richie [Odpovědět]

Modesto

středa, 10. květen 2017
09:19

Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant infos.
I would like to see extra posts like this.


posted by: Modesto [Odpovědět]

Paul

sobota, 22. červenec 2017
16:16

This article gives clear idea for the new viewers of blogging, that actually how
to do running a blog.


posted by: Paul [Odpovědět]

Čtěte také...

10 tipů, jak na nízký tlak?

10 tipů, jak na nízký tlak?

Nízký krevní tlak je způsobován tím, že se nedostatečně prokrvuje a okysličuje mozek. Lidé, kteří trpí nízkým tlakem, nejsou přímo ohroženi na životě, nicméně mohou se potýkat s různými potížemi, zejména se projevujícímu závratěmi při rychlých pohybech. Za nízký krevní tlak je považován ten, kdy hod…

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. To vše se dozvíte v dnešním článku.


Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky syndromu vyhoření, je možnost, že konečn…

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.