verze pro tisk

10 tipů, jak na nízký tlak?

2. listopad 2013

Nízký krevní tlak je způsobován tím, že se nedostatečně prokrvuje a okysličuje mozek. Lidé, kteří trpí nízkým tlakem, nejsou přímo ohroženi na životě, nicméně mohou se potýkat s různými potížemi, zejména se projevujícímu závratěmi při rychlých pohybech. Za nízký krevní tlak je považován ten, kdy hodnoty udávají méně než 110/70 mm Hg.

Reklama
10 tipů, jak na nízký tlak?10 tipů, jak na nízký tlak?

Co je příčinou hypotenze

Nízký krevní tlak, tedy hypotenze, často souvisí se špatným životním stylem. Trpí jím zejména lidé, kteří mají nízkou tělesnou hmotnost, častěji se také projevuje u žen než u mužů.

K hypotenzi dochází tím, že srdce není schopno do tepen pumpovat tak velké množství krve. Případně tento problém způsobuje také špatný regulace krve v cévách. Vlivem toho se pak člověk cítí malátně, má pocit chladu, je unavený.

Zvýšení tlaku

Pokud máte příliš nízký tlak, mohou pomoci jednoduché triky, kterým rychle zvednete jeho hodnotu. Pomáhá zejména toto:

1. Sklenička vína

Vypití sklenky alkoholu přispěje ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku, je ale potřeba mít na paměti, že s alkoholem se to nesmí přehánět. Pokud jste malátní v důsledku nízkého tlaku, dopřejte si sklenku dobrého vína, rázem se vám udělá lépe.

2. Pití kávy

Ke zvýšení krevního tlaku si dejte šálek silnější kávy. Zde je ovšem nutné říci, že káva, podobně jako alkohol, tělo odvodňuje, takže spolu s ní pijte také čistou vodu.

3. Černý čaj

Má podobné účinky jako káva či malé množství alkoholu. Na rozdíl od nich je však mnohem zdravější.

4. Správný pitný režim

K udržení vhodného krevního tlaku je potřeba dodržovat stálý a pravidelný pitný režim. Každý z nás by měl během dne vypít minimálně 2,5 litru vody, a to v průběhu celého dne, nikoliv naráz například večer, než jdete spát.

5. Přísun bílkovin

Lidem s nízkým tlakem rozhodně neuškodí strava bohatá na bílkoviny. Nebojte se konzumovat vejce, sýry a další potraviny, které bílkoviny obsahují.

6. Solená jídla

Při nízkém tlaku se doporučuje hodně solit. Je to přesný opak v situaci, kdy trpíte vysokým tlakem, to se naopak solení nedoporučuje.

7. Přísun vitamínů

Pro správný chod organismu je vždy důležitý dostatečný přísun vitamínů. V případě nízkého krevního tlaku zvyšte konzumaci ovoce, které obsahuje hodně vitamínů, zejména vitamínu C. Jeho dávky můžete zvýšit také pomocí tablet.

8. Poklidné vstávání

Při nízkém krevním tlaku rozhodně nevstávejte nijak rychle. Lehce by se vám mohla zatočit hlava. Pokud máte pocit na omdlení, lehněte si na zem a dejte nohy nahoru. Tím docílíte lepšího a rychlejšího proudění krve do mozku.

9. Přísun čerstvého vzduchu

Při potížích, které doprovází nízký tlak, si zajistěte dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Kyslík rozhodně pomůže.

10. Sprcha

Ve sprše na sebe střídavě nechte působit teplou a studenou vodu. Organismus se tak probere.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Patti

sobota, 22. červenec 2017
00:47

Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for providing
this information.


posted by: Patti [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a…

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?


18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

Ucpané cévy jsou závažným onemocnění, které je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí osob. Česká republika v tomto ohledu patří ke světové špičce ve špatném slova smyslu. Na choroby a nemoci, které mají příčinu právě v ucpaných cévách, zde umírá velké procento populace.

7 tipů, jak na mozoly na rukou a nohou

7 tipů, jak na mozoly na rukou a nohou

Znají to zejména řemeslníci a další manuálně pracující, ovšem s problémem se potýkají také vášniví zahrádkáři. Ten problém se jmenuje mozoly. Nejčastěji se vytvářejí na rukou, respektive v horní části dlaní, u prstů.