verze pro tisk

5 tipů, jak se zbavit trémy

18. březen 2014

Snad každý z nás to zná. Ve chvíli, kdy jde na pracovní pohovor, má zkoušku ve škole, případně nějakou jiné důležité setkání, přichází na něj tréma. Někdo je vyloženým trémistou, což se pak ve výsledku hodně projevuje, jiní z nás trému pociťují jen výjimečně a neovlivňuje je tolik. Dá se ale s trémou něco dělat, můžeme jí předejít a v případě, že už se přeci jen objeví, dá se alespoň zmírnit tak, aby na naše chování a myšlení neměla vliv?

Reklama
5 tipů, jak se zbavit trémy5 tipů, jak se zbavit trémy

 

 

Co je tréma?

Trému lze označit jako stav, kdy se dostanete do situace, že chcete dosáhnout dobrého výkonu (v práci, ve škole atp.), udělat dojem, avšak bojíte se toho, že to nedopadne dle vašeho očekávání.

Organismus se pak začíná chovat nepřirozeně. Pokud je tréma mírná, je většinou ku prospěchu, silnější příznaky vás však mohou doslova ochromit, a to jak po fyzické, tak hlavně psychické stránce.

Tréma postihuje lidi v každém věku, více však ovlivňuje spíše děti a mladistvé, kteří ještě nemají tolik zkušeností a nedokážou se s ní vyrovnat. Právě proto je důležité s tímto stavem bojovat už od raného věku, jednoduše se zocelovat.

Jak se tréma projevuje?

Tréma je doprovázena změnami v chování a také fyzickými příznaky. Těmi jsou zejména zvýšené pocení, zvýšený tlukot srdce či sucho v ústech.

Při vážnějších problémech vám pak dokonce může být až nevolno od žaludku, leckdy přichází na řadu i střevní potíže. Z hlediska psychiky se pak tréma projevuje pocitem strachu a obav z toho, že při svém výkonu neuspějete.

Kdy se tréma dostavuje?

Příznaky trémy se dostavují v nejrůznějších životních situacích. Jak jsem již uvedl, nejvíce jí trpí mladí lidé a děti. U nich se tréma vyskytuje před důležitými zkouškami, kdy chtějí uspět, ovšem mají strach z toho, že zkouška, písemná práce či třeba přijímací zkoušky nedopadnou podle jejich očekávání.

Tréma se ale objevuje i u nás dospělých. Zde se nejčastěji jedná o situace, kdy jdeme na pracovní pohovor a o dané zaměstnání máme eminentní zájem.

Dále se tréma může projevovat i před složitým rozhodováním, kdy si nevíme rady, jaké řešení máme zvolit. U každého člověka se tréma projevuje jinak.

Někdo působí i navenek zcela jinak nežli v běžných situacích, jiní z nás to na sobě nedávají příliš znát. I tak je ale dobré pro jistotu vědět, jak se dá trémy zbavit.

Jak se zbavit trémy

1. Meditování

Abyste vás tréma ve složitých situacích příliš nerozhodila, je dobré jako prevence provádět meditační procedury. Důležité je se před zkouškou či jiným výkonem, na kterém vám záleží, snažit uvést do klidu.

Trémy se můžete zbavit například tím, že se budete plně soustředit pouze na sebe. Pomáhá i pravidelné dýchání. Zhluboka se nadechujte a vydechujte, nesnažte se myslet na nic jiného.

2. Psychické cvičení

Trémy se zbavíte jednoduše tak, že se nenecháte příliš ovlivnit tím, že jde o důležitou věc. Neustále si říkejte, že o nic nejde, že když se vám zkouška či pohovor nepovedou, tak se svět nezboří. Právě toto může být velmi účinným způsobem, jak se zbavit trémy, případně jí zcela předejít.

3. Panák na uklidněnou

Babská rada proti trémě zní: dejte si jednoho panáka na kuráž. Ovšem s alkoholem to rozhodně nepřehánějte. Jinak je ale tento způsob celkem osvědčený, kapka alkoholu vás uklidní a budete se moci plně koncentrovat na svůj výkon.

4. Vyvarujte se rizikovým situacím

Pokud je to jen možné, snažte se co nejvíce omezovat situace, které vás do trémy uvádějí. Je samozřejmě jasné, že ne vždy je to možné.

5. Bylinky pomáhají na nervy

Tréma souvisí s nervy. A na ty pomáhají různé bylinky a čaje z nich. Působí pozitivně nejen na váš organismu, ale také na zdraví.

Zkuste si třeba udělat čaj z kozlíku lékařského. Ten dokáže přispět ke zklidnění nervů, navíc je velmi chutný. V kombinaci s dalšími způsoby tak docílíte toho, že vás tréma buď zcela přejde, nebo bude alespoň utlumena a nebude vás tak příliš ovlivňovat.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

7 tipů, jak se zbavit vší?

7 tipů, jak se zbavit vší?

Veš dětská je drobným hmyzem, který se živí krví. Usidluje se výhradně ve vlasech na hlavě. Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde pouze o záležitost, která se týká malých dětí, opak je pravdou, může napadnout také dospělého člověka. Zbavit se vší není nic jednoduchého, avšak je to zcela nezbytné.

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.


7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

Mnozí z nás si teprve až po upozornění od partnera uvědomí, že během noci chrápou. Každodenní chrápání je velmi nepříjemné hlavně pro ostatní osoby, které spí ve vašem okolí.

7 tipů, jak se zbavit lupů a příčiny vzniku lupů

7 tipů, jak se zbavit lupů a příčiny vzniku lupů

Lupy nejsou nijak závažnou nemocí. Navíc se jich lze v případě výskytu poměrně dobře a snadno zbavit. Existují na to speciální přípravky, najít se dají také zaručené babské rady, které se pro odstranění lupů používají již odnepaměti.