verze pro tisk

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

13. listopad 2013

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.

Reklama
10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Příznaky migrény

Pokud trpíte migrénou, poznáte to především podle toho, že vás silně začne bolet hlava. Ovšem nikoliv celá, zpravidla jen na jedné polovině. Doba přetrvávání tohoto onemocnění je závislá na její intenzitě.

V méně závažných případech odezní během několika hodin, zpravidla dvou až tří. Ovšem jsou i takové stavy, kdy silná bolest hlavy přetrvává klidně i dva až tři dny. Bolest se týká zejména oblasti v okolí očí. Doprovodným jevem při akutních migrénách mohou být pocity nevolnosti a zvracení.

Jak vzniká migréna?

Migrénu vyvolává několika faktorů. Mezi nejvýznamnější patří hlavně celková únava organismu, dále pak také dlouhodobější vystavení stresu.

Vliv na vznik migrény však mívají také okolní faktory. Větší pravděpodobnost bolestí hlavy je tehdy, pokud se ocitnete v hlučném prostředí, vyvolána však může být také například náhlou změnou podnebných podmínek. V neposlední řadě hrají roli také konzumace alkoholických nápojů a obecně pak špatná životospráva, případně i nadměrné užívání léků.

Pokud dojde k vystavení nějakému výše uvedenému spouštěcímu faktoru, mozek je hůře prokrvován. Samotná bolest hlavy je pak způsobena tím, že dochází k rozšíření cév.

Věk při vzniku migrény nehraje žádnou roli. Na toto onemocnění mohou být náchylné malé děti, dospělí i senioři. Je však pravdou, že nejvíce rizikovou skupinou jsou lidé v produktivním věku.

Léčba

Pro odstranění migrény je nejprve dobré vědět, co ji vyvolalo. Pokud to zjistíte, pak je samozřejmě logické zabránit dalšímu působení tohoto faktoru. Obecně existuje několik doporučení, které napomáhají snížit příznaky migrény.

1. Dostatek spánku

Příznaky migrény se mohou objevit ve chvíli, kdy nejste dostatečně vyspalí, případně byl spánek nekvalitní. Proto se zaměřte na pravidelný spánkový režim. Snažte se vstávat i ulehávat každý den ve stejnou dobu.

2. Žádný stres

Jedním z hlavních spouštěcích faktorů je stres. Je-li to možné, snažte se vyvarovat situacím, které vás do něj uvrhnou.

3. Odpočinek

Dopřejete-li si dostatek odpočinku, snížíte riziko vzniku migrény. Tělu dopřejte regeneraci zejména po zvýšené fyzické námaze, například po sportovních aktivitách.

4. Obklad na čelo

Proti migréně působí, pokud si na čelo dáte studený obklad. Na někoho pak může naopak účinkovat spíše teplý obklad.

5. Masírování spánků

Při bolestech hlavy se jemnými krouživými pohyby masírujte spánkovou oblast.

6. Čerstvý vzduch

Při migréně doma větrejte, případně si dopřejte krátkou procházku. Čerstvý vzduch tělu jedině prospěje.

7. Žádné sladkosti

Migrénu vyvolává také přílišné množství cukrů v těle. Proto se vyvarujte nadměrné konzumace sladkostí.

8. Vitamíny

Dopřejte tělu dostatek vitamínů, ať už ve formě ovoce a zeleniny, nebo klidně také ve formě doplňků výživy a tablet. Proti migréně je hlavně vhodné zvýšit příjem vitamínů B – B6, B12 a B2.

9. Omezení léků

Vyvarujte se nadměrnému a zbytečnému užívání volně dostupných léků, na které nejsou ani potřeba lékařské předpisy. Jejich nadužívání může tělu spíše uškodit, nežli mu nějak pomoci.

10. Nenasycené kyseliny

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny najdete například v rybím masu. Proto jej neváhejte zařadit do svého jídelníčku. Odborníci doporučují konzumaci ryb alespoň dvakrát týdně.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Margarito

středa, 3. květen 2017
21:09

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought
i could also create comment due to this brilliant post.


posted by: Margarito [Odpovědět]

Věra

středa, 14. říjen 2015
21:12

Dobrý den,
reaguji na Váš článek ohledně bolesti hlavy. Trpím migrénou několik let. Možná je to nehodou, kterou jsem před lety prodělala. Bolesti jsou silné a trvají mi 6 až 7 dní. Z Vašeho článku vyzkouším bod po bodu.
Mějte se hezky a přeji příjemný večer.
V.


posted by: Věra [Odpovědět]

Cesar

pondělí, 3. červenec 2017
19:04

You could definitely see your skills in the paintings you write.
The arena hopes for even more passionate writers like you who aren\'t afraid
to mention how they believe. Always go after your heart.


posted by: Cesar [Odpovědět]

Čtěte také...

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

Ucpané cévy jsou závažným onemocnění, které je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí osob. Česká republika v tomto ohledu patří ke světové špičce ve špatném slova smyslu. Na choroby a nemoci, které mají příčinu právě v ucpaných cévách, zde umírá velké procento populace.

5 tipů, jak se zbavit trémy

5 tipů, jak se zbavit trémy

Snad každý z nás to zná. Ve chvíli, kdy jde na pracovní pohovor, má zkoušku ve škole, případně nějakou jiné důležité setkání, přichází na něj tréma. Někdo je vyloženým trémistou, což se pak ve výsledku hodně projevuje, jiní z nás trému pociťují jen výjimečně a neovlivňuje je tolik. Dá se ale s trémo…


7 tipů, jak se zbavit vší?

7 tipů, jak se zbavit vší?

Veš dětská je drobným hmyzem, který se živí krví. Usidluje se výhradně ve vlasech na hlavě. Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde pouze o záležitost, která se týká malých dětí, opak je pravdou, může napadnout také dospělého člověka. Zbavit se vší není nic jednoduchého, avšak je to zcela nezbytné.

7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

Mnozí z nás si teprve až po upozornění od partnera uvědomí, že během noci chrápou. Každodenní chrápání je velmi nepříjemné hlavně pro ostatní osoby, které spí ve vašem okolí.