verze pro tisk

7 tipů, jak se zbavit lupů a příčiny vzniku lupů

2. říjen 2013

Lupy nejsou nijak závažnou nemocí. Navíc se jich lze v případě výskytu poměrně dobře a snadno zbavit. Existují na to speciální přípravky, najít se dají také zaručené babské rady, které se pro odstranění lupů používají již odnepaměti.

Reklama
foto: wikipedia.orgfoto: wikipedia.org

Co jsou lupy?

Lupy se vytvářejí na hlavě. Jedná se vlastně o odumřelé kousky kůže. Není to nijak závažná věc, spíše se jedná o nepříjemnou estetickou záležitost. Člověk, který má lupy, se často ve společnosti necítí dobře. Jsou totiž viditelné na oblečení, někdy i při pohledu na vlasy.

Příčiny vzniku lupů

Příčin, proč se u lidí tvoří lupy, je hned několik. Může za nimi stát používání nevhodných přípravků na mytí vlasů, které jsou příliš agresivní. Je nutné říci, že někteří lidé mají ke vzniku lupů větší sklony. Totéž platí pro lidi, kterým se vlasy více mastí.

Za vznikem lupů mohou stát také špatné hygienické návyky, zejména nedostatečné či naopak příliš časté mytí vlasů, ale také jejich špatné omývání od šamponu.

Za vznikem lupů v neposlední řadě stojí také nedostatek vitamínů. V tomto ohledu tedy hledejte příčinu ve špatné stravě, kdy nemáte vyvážený přísun vitamínů, jíte málo ovoce a zeleniny.

Způsoby odstranění lupů

1. Šampony

Pakliže se vám ve vlasech začnou objevovat ve zvýšené míře lupy, je vhodné změnit šampon, který používáte k jejich umývání. Ideální je, pokud zvolíte speciální šampony proti lupům, které obsahují látky, jež dokážou jejich tvorbě zamezit a předcházet vzniku nových lupů.

2. Vyvážená strava

Tvorbě lupů lze předejít vyváženou stravou, která bude obsahovat hodně vitamínů. Stejně tak zvýšený přísun ovoce a zeleniny doporučován ve chvíli, kdy se již lupy ve vlasech objevily. Důležitý je také přísun vitamínu B, zinku a selenu, které dopomáhají ke správné výživě pokožky.

3. Žádný stres

K tvorbě lupů podle některých studií přispívá také nadměrný stres. Jste-li mu vystaveni denně, může se krok jiného projevit právě tvorbou lupů. V tom případě je pak na místě relaxace, uvolnění a snaha o poklidnější způsob života.

4. Masáž hlavy

Zajímavou a nenákladnou radou je masáž hlavy. Stačí provádět jemnou masáž pomocí konečků prstů, ideálně před tím, než si vlasy budete umývat. Dochází zde ke stimulaci mazových žláz.

5. Použití citronové šťávy

Jedna z babských rad zní: Na hlavu si naneste čerstvou citronovou šťávu. Nechte ji chvilku působit, poté hlavu opláchněte.

6. Březová voda

Podobně jako citronová šťáva působí také březová voda. Pokud ji nemáte kde zakoupit, pomohou i kvalitní březové šampony.

7. Produkty z lékárny

V lékárnách jsou k dispozici speciální přípravky proti lupům, které jsou účinnější nežli klasické šampony na lupy.

Co je potřeba

  • Šampon proti lupům
  • Ovoce a zelenina, potraviny s obsahem vitamínu B, zinku a selenu
  • Citronová šťáva
  • Březová voda
  • Přípravky na odstranění lupů

Jak dlouho to potrvá?

Léčba lupů by měla zabrat nejdéle po několika dnech, maximálně jednom až dvou týdnech. Pokud problémy se zvýšeným výskytem lupů přetrvávají, pak je vhodné se spojit s lékaři, kteří zjistí příčinu jejich tvorby a poskytnou řešení.

Jaké budou náklady?

Špičkové přípravky z lékáren a specializovaných obchodů vás vyjdou od 100 Kč. Levným přípravkem je kupříkladu šampon proti lupům s chrpou, který lupy dokáže nejen odstranit, ale zároveň také působí preventivně proti jejich vzniku, a to díky obsaženým látkám, zejména účinné složce v podobě BIO šalvějového extraktu.

Kromě šamponů lze zakoupit také intenzivní krémy proti lupům.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 10xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Nicole

neděle, 9. duben 2017
07:39

My family members all the time say that I am wasting my time here at net,
but I know I am getting knowledge every day by reading thes good articles or reviews.


posted by: Nicole [Odpovědět]

Petr

čtvrtek, 7. duben 2016
19:01

Odvar z přesličky je spolehlivý, koupele hlavy i čaj.


posted by: Petr [Odpovědět]

Rosalind

sobota, 22. červenec 2017
13:16

This is very attention-grabbing, You\'re an excessively professional blogger.
I\'ve joined your rss feed and stay up for searching for more of your magnificent post.

Additionally, I have shared your site in my social networks


posted by: Rosalind [Odpovědět]

Čtěte také...

7 tipů, jak se zbavit vší?

7 tipů, jak se zbavit vší?

Veš dětská je drobným hmyzem, který se živí krví. Usidluje se výhradně ve vlasech na hlavě. Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde pouze o záležitost, která se týká malých dětí, opak je pravdou, může napadnout také dospělého člověka. Zbavit se vší není nic jednoduchého, avšak je to zcela nezbytné.

5 tipů, jak se zbavit trémy

5 tipů, jak se zbavit trémy

Snad každý z nás to zná. Ve chvíli, kdy jde na pracovní pohovor, má zkoušku ve škole, případně nějakou jiné důležité setkání, přichází na něj tréma. Někdo je vyloženým trémistou, což se pak ve výsledku hodně projevuje, jiní z nás trému pociťují jen výjimečně a neovlivňuje je tolik. Dá se ale s trémo…


10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.

7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

7 tipů jak se úspěšně zbavit chrápání a doporučené léky proti chrápání

Mnozí z nás si teprve až po upozornění od partnera uvědomí, že během noci chrápou. Každodenní chrápání je velmi nepříjemné hlavně pro ostatní osoby, které spí ve vašem okolí.