verze pro tisk

Krev v moči: 5 hlavních příčin a léčba

13. květen 2014

Krev v moči neboli hematurie, je stavem, který může být vyvolán z celé řady příčin. V některých případech nejde o nic závažného a člověk přítomnost krve v moči prakticky ani nepozná. V určitých situacích ale indikuje daleko závažnější onemocnění a je potřeba jej urychleně řešit se svým lékařem.

Reklama
Krev v moči: 5 hlavních příčin a léčbaKrev v moči: 5 hlavních příčin a léčba

 

 

1. Malá srážlivost krve

Lidé, kteří trpí hemofilií, jsou náchylnější k tomu, že se v jejich moči budou vyskytovat stopy krve. Malá srážlivost krve způsobuje krvácení do močových cest.

Léčba

V případě, že je nemoc způsobena podáváním nevhodných léků, je zpravidla doporučena tyto léky vysadit či omezit, případně nahradit jinými.

2. Tvorba močových kamenů

Na proniknutí krve do močových cest a moči má vliv také přítomnost močových kamenů. Ty totiž mohou poranit stěny močových cest a tím pádem i průnik krve do moči.

Léčba

Jde především o to, aby došlo ke zničení močových kamenů. Obecně se dá říci, že se jich lze zbavit úpravou životosprávy. Už vaše babičky věděly, že na kameny pomáhá správný a dostatečný pitný režim. V současné době existuje i několik moderních léčebných metod, které jsou při odstraňování močových kamenů účinné.

Jedná se například o metodu rázové vlny, kdy vlnění o vysoké frekvenci rozdrtí kameny na písek, který pak bez potíží vyloučíte v moči.

Dalšími metodami jsou třeba uretroskopie, kdy se používá laseru, nebo také disoluce, kdy dochází k rozpuštění močových kamenů neinvazivní metodou, a to pomocí medikamentů.

3. Močová infekce

Častou příčinou přítomnosti krve v moči bývá také močová infekce. Doprovází ji často pálení ve chvíli, kdy močíte.

4. Rakovina

Závažnou příčinou přítomnosti krve v moči je rakovina. Může se přitom jednat o rakovinu ledvin, dále pak také rakovinu močového měchýře či rakovinu prostaty. V tomto případě je hematurie pouze doprovodným jevem daleko závažnějšího onemocnění, k jehož léčbě je zapotřebí speciálních léčebných metod.

5. Zranění močových cest

Krev v moči se může objevit také ve chvíli, kdy například v důsledku nějakého prudkého nárazu, dopravní nehody apod. dojde k poranění močových cest. Stejně tak stojí za přítomností krve v moči i prodělané cévkování, kdy dochází k odběru moči pomocí katetru.

Ať už se krev v moči objeví z jakékoliv příčiny, je na místě ihned navštívit lékaře. Ten diagnostikuje příčinu a stanoví patřičnou léčbu.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Johanna

pátek, 21. červenec 2017
15:52

Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25
foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
destroyed and she has 83 views. I know this is
entirely off topic but I had to share it with someone!


posted by: Johanna [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

Padání vlasů je častěji problémem u mužů. Může být způsobeno mnoha faktory. K zabránění padání vlasů je důležitá prevence, pravidelné a správné mytí vlasů a další postupy.


Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. To vše se dozvíte v dnešním článku.