verze pro tisk

Proč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrn

8. duben 2014

Jaterní skvrny, někdy také nazývané jako stařecké skvrny, se projevují na lidské kůži, a to zejména v oblasti obličeje. Vyskytují se ale také na rukou, případně i v okolí krku. Pojem stařecké skvrny není přesný, neboť se skvrny nezřídka kdy objevují už i u lidí v produktivním věku mezi 30 a 40 roky. Možná o tom ani nevíte a už se u vás také vyskytly. Jak vypadají a jak se dají léčit?

Reklama
Proč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrnProč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrn

 

 

Co jsou jaterní skvrny?

Jaterní neboli stařecké skvrny mají výrazně červenou až nahnědlou barvu. Jejich velikost může být od několika milimetrů až po centimetrové skvrny, které se rozprostírají po obličeji, objevují se však také na rukou (především kloubech), případně jsou i v dekoltu či na krku.

Jde o skvrny, které mohou vzniknout z několika příčin. Pokud jde opravdu o jaterní skvrny, nejde o žádné zhoubné onemocnění. Člověku vadí hlavně kvůli tomu, že když má přeci jen celý obličej rudý od těchto skvrn, nepůsobí to zrovna esteticky.

Jaké jsou příčiny?

Mezi hlavní příčinu těchto skvrn patří dlouhodobé působení UV záření. V pokožce se pak hromadí volné radikály a toxiny, které způsobují, že se v ní tvoří hnědý pigment.

Stařecké skvrny ale mohou mít také jiné příčiny. Zejména u mladších lidí se mohou projevit v důsledku nadměrné konzumace alkoholu a cigaret či jiných tabákových výrobků.

Další příčinou pak může být nevhodná strava, případně i užívání léků, které mohou vyvolat reakci na pokožce.

Prevence

Stařeckým skvrnám se většina z nás jen těžko vyhne. Většinou se objevují až kolem věku 60 let, jak jsem ale již uvedl výše, mohou mít i jiné příčiny, kvůli nimž se projevují i v mnohem mladším věku.

Prvním preventivním opatřením je ochrana před UV zářením. Proto je důležité se vyvarovat dlouhému opalování na sluníčku, zejména pokud máte citlivější pokožku. Využívejte ochranné krémy. Doporučuje se také nechodit příliš často do solárií.

Dobrým preventivním opatřením je také nižší spotřeba alkoholu a cigaret, které rovněž k tvorbě jaterních skvrn přispívají.

Jak léčit stařecké skvrny?

Pokud se u vás projeví jaterní skvrny, je určitě dobré konzultovat je s lékaři. V určitých případech totiž může dojít k záměně s jiným onemocnění – melanomy apod. V tom případě by neodborná léčba mohla mít fatální důsledky.

Každopádně, pokud jde opravdu o stařecké skvrny, mají povětšinou trvalý charakter. Dají se pak už jen stěží odstranit. Možný je kupříkladu peeling nebo laserový zákrok. V tom případě sice dojde k zesvětlení pokožky, ta je pak ale ještě citlivější na UV záření, skvrny se tak mohou začít opět rychle objevovat.

Babské rady

Citron

Mezi osvědčené babské rady na stařecké skvrny patří použití citronu. Postižená místa jednoduše každý den potřete čerstvou citronovou šťávou. Během několika týdnů by mělo dojít k zesvětlení pokožky.

Další rady

Bělící účinky na pokožku mají také další ovocné kyseliny nebo například řeřicha, najdou se i jiné bylinky na játra. Je ale nutné mít na paměti, že pokožka je po vybělení citlivější a tudíž musíte být ještě více opatrní a vyhýbat se přímému slunečnímu záření, potažmo používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Harriet

neděle, 26. listopad 2017
12:26

Regards. Lots of tips.


posted by: Harriet [Odpovědět]

Marty

středa, 29. listopad 2017
11:47

You actually revealed it well.


posted by: Marty [Odpovědět]

Newton

neděle, 9. duben 2017
07:55

It\'s remarkable to pay a visit this site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while
I am also zealous of getting familiarity.


posted by: Newton [Odpovědět]

Heidi

pondělí, 8. květen 2017
07:05

Hi there to all, for the reason that I am truly eager of reading this weblog\'s post to be updated daily.
It consists of good data.


posted by: Heidi [Odpovědět]

Deb

pondělí, 3. červenec 2017
13:49

I drop a leave a response whenever I like a article on a blog or if I have
something to add to the discussion. Usually it\'s triggered by
the passion communicated in the article I looked at. And
after this article Pro se d laj jatern skvrny na rukou
a oblieji? Babsk rady na l bu sta\0eckch skvrn. I was moved enough to create
a thought :) I actually do have some questions for you if you do not mind.
Is it only me or does it seem like a few of the
responses come across like left by brain dead people?

:-P And, if you are writing at other social sites, I would like
to follow anything new you have to post. Would you make a list all of all your public sites like
your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?


posted by: Deb [Odpovědět]

Koby

pondělí, 3. červenec 2017
17:56

Incredible quest there. What occurred after? Good luck!


posted by: Koby [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Ječné zrno je hlavně z estetického hlediska velmi nepříjemnou záležitostí. Na okraji očních víček se vytvoří absces, který je načervenalý a způsobuje celkový otok víčka. Typickým příznakem je zvýšený tlak na oko, krom toho může ječné zrno docela bolet.

Proč se dělají bradavice?

Proč se dělají bradavice?

V jednom z našich minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak odstranit bradavice. Co to ale jsou bradavice a proč se vlastně dělají? I to je dobré vědět, abyste pak měli lepší přehled o tom, zda se na vaší pokožce skutečně vyskytují, nebo se jedná o jiné onemocnění kůže.


Proč se dělají modřiny?

Proč se dělají modřiny?

Každému z nás se občas udělají na těle modřiny. Jejich vznik může mít několik příčin. Pokud se jedná o následky běžných pádů a nárazů, nejsou modřiny nijak závažné. Mohou však být také způsobeny onemocněním, které se nazývá hemofilie.

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Opar je bolestivou nemocí, která se vyskytuje ve formě malých puchýřků. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti rtů, může se však objevit také u očních víček, kde je obzvláště nepříjemný. V neposlední řadě se pak opary objevují také u genitálií. Nemoc je nakažlivá, a to až do doby, než dojde k úplnému vys…