verze pro tisk

Jak nahodit vykloubené rameno? + Léčba

11. prosinec 2015

Vykloubené rameno je poměrně častým jevem zejména u sportovců, může však potkat prakticky kohokoliv z vás. Stačí například, abyste uklouzli na náledí a praštili sebou ramenem o zem. Někdy jde poměrně lehce navrátit zpět. Pokud však nemáte zkušenosti, případně vás tíží velká bolest, je vždy nutné navštívit lékaře.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Co je vykloubené rameno?

K vykloubení ramena dochází v důsledku toho, že se vlivem nárazu či tlaku rameno vyjme z kloubního pouzdra. Zpravidla je postižení viditelné na první pohled.

Jaké jsou příznaky?

Pokud se vám tento úraz přihodí, zcela jistě jej rozpoznáte. Doprovází ho totiž intenzivní bolest v postižené oblasti. Kromě toho máte v daný okamžik ztíženou manipulaci s ramenem a potažmo celou paží.

Postupy nahození vykloubeného ramene

Existuje několik způsobů, jak vykloubené rameno navrátit do kloubní jamky. Představím vám 2 nejběžnější, z nichž jeden lze provést i bez přítomnosti další osoby.

Napravení s pomocí druhé osoby

Lehněte si na záda na rovnou podložku – na postel apod. Podložka přitom musí být nad zemí. Postiženou končetinu nechte viset přes okraj podložky, trup přitom musí být neustále podepřený.

Druhá osoba vás chytí za ruku, silně stiskne a zatáhne. Je třeba zatáhnout silněji, avšak pomalu. Směr táhnutí musí být od vás, respektive vašeho těla. Vlivem pohybu dojde k natáhnutí ramenního svalstva. Po pár minutách by se měl kloub dostat zpět do kloubní jamky.

Napravení svépomocí

Sedněte si na pevnou podložku (židli, stůl apod.). Pokrčte loket. Horní paže a předloktí bude v pravém úhlu. Paži vytáčejte směrem ven, zároveň směřujte dlaň dovnitř, do boku. Pak paží otočte směrem vzhůru, od ramene směrem nad hlavu. V této fázi by se mělo rameno dostat zpět do kloubní jamky.

Pokud tyto ani případné další postupy nepomáhají, raději co nejdříve vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Tu bych ostatně doporučoval všem z vás, kteří s napravováním kloubů nemají potřebné zkušenosti.

Co je potřeba

  • Pevná podložka
  • Přítomnost druhé osoby (v případě 1. postupu)

Jak dlouho to potrvá?

Nahození vykloubeného ramene výše uvedenými způsoby je otázkou jednotek minut. Mnohem déle pak zabere léčba.

Jak léčit vykloubené rameno?

V prvních okamžicích se budete potýkat se silnou bolestí a horší hybností paže. V rámci první pomoci po nahození ramene zpět do kloubní jamky doporučuji na postižené místo použít ledový obklad, který jednak zmírní bolest, jednak vás zbaví i případného otoku.

Zraněnou paži je nutné zafixovat, a to například tak, že budete několik dní nosit ruku v závěsu.

Při déle trvajících obtížích si vezměte léky na bolest typu ibuprofen apod.

Fixaci vykloubeného ramene by měl provést lékař. Používají se k tomu speciální ortézy. Ruku v ní budete nosit minimálně 2 – 3 týdny, poté počítejte ještě s několika dalšími týdny, které zabere rehabilitace.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Tracey

neděle, 10. září 2017
18:56

Basically natural supplements can be a mixture of substances that happen to be employed for enhancing male
sexual performance from centuries. Various skin oils and lotions can be
found in the marketplace which can help increase
your sexual prowess significantly. Actually, the one prescribed is determined by
several factors, including health, allergies of antibiotic,
and types of prostatitis, symptoms, along with the serious level.


posted by: Tracey [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak pomáhá léčba světlem?

Jak pomáhá léčba světlem?

Stejně jako se neobejdeme bez vzduchu, vody a jídla, tak náš organismus nemůže fungovat bez světla, což ostatně platí pro prakticky všechny živé organismy na Zemi. V dnešní uspěchané době si však mnozí z nás denního světla příliš neužívají, protože jsou neustále zavření v kancelářích, na pobyt na sl…

Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře. Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha v…


Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.

Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

Slinivka břišní je poměrně malým orgánem, který však hraje významnou roli při trávení potravy. Napomáhá stravu přeměňovat a využívat z ní všechny potřebné látky, které jsou pro fungování lidského organismu nezbytné.