verze pro tisk

Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

9. květen 2014

Vitamín D je v těle obsažen v několika formách a vyskytuje se v různých orgánech. Kupříkladu vitamíny D2 a D3 se soustřeďují hlavně v játrech. Je zajímavé, že naše tělo dokáže vitamín D také samo produkovat. Jde například o vitamín D3, která se vytváří z cholesterolu. Tvorba přitom probíhá přímo v kůži. Aby se mohl vytvářet, je zapotřebí dostatek slunečního záření.

Reklama
Co způsobuje nedostatek vitamínu D?Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

 

 

Příčiny nedostatku vitamínu D

Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu D je nedostatečně vyvážená strava. Kromě toho je ale tento jev způsoben také nedostatečným pobytem na slunečním záření.

Další příčinou je pak špatné trávení, kdy organismus není schopen vitamín D přijmout z potravy. V neposlední řadě pak může příčina tkvít v tom, že vám špatně fungují játra, například v důsledku jejich cirhózy.

Jak se nedostatek projevuje?

V první řadě je podstatné si říci, k čemu vlastně vitamín D slouží. Jde o látku, která pomáhá ke vstřebávání vápníku, jenž má vliv na pevnost a sílu kostí. V případě, že dlouhodobě trpíte nedostatek tohoto vitamínu, dochází k odvápnění kostí, což způsobuje jejich řídnutí. Dále se malý přísun vitamínu projevuje i tím, že je snížena celková obranyschopnost organismu.

Jak zvýšit přísun vitamínu D?

Pokud vám lékaři zjistí, že trpíte akutním nedostatkem vitamínu, je potřeba jej tělu co nejdříve dodat, a to ve formě léků.

Kromě toho je však dobré vědět, v jakých potravinách se vitamín D nachází.

Jedná se především o tyto:

  • Rybí játra
  • Rybí maso
  • Mléko
  • Máslo
  • Vejce
  • Ovoce – např. banány

Dá se vitamínem D předávkovat?

Nejen nedostatek, ale také přílišné množství vitamínu D může být pro váš organismus zatěžující. Museli byste jej však dodávat ve skutečně velkém množství. Riziko, že dojde k předávkování a tím pádem i onemocnění ledvin či srdce, je naprosto zanedbatelné.

Mnohem vyšší riziko tak hrozí v případě, že jej v těle nebude dostatek. Doporučená dávka vitamínu D pro dospělého jedince je 2,5 mikrogramu denně, děti by pak měli mít zajištěn přísun kolem 10 mikrogramů.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Tom

úterý, 2. květen 2017
10:50

Thanks for finally writing about >Co zpsobuje nedostatek vitam nu D?


posted by: Tom [Odpovědět]

Tangela

pondělí, 3. červenec 2017
16:48

Hello, Neat post. There\'s a problem along with
your web site in web explorer, may check this?

IE nonetheless is the marketplace leader and a big part of other folks will omit your excellent writing due to this problem.


posted by: Tangela [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Pro zdraví lidského organismu je nezbytné, aby měl dostatečnou koncentraci vápníku v krvi. Jeho snížený výskyt se odborně nazývá jako hypokalcémie. V dnešním článku se dozvíte, proč je pro náš organismu vápník důležitý, jaké jsou příčiny jeho nedostatku a jakým způsobem se nízká hladina projevuje.

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.


Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.

Jak léčit třepení nehtů?

Jak léčit třepení nehtů?

K viditelným vadám na kráse, které trápí zejména ženy, patří třepení nehtů. Dá se rozpoznat už letmým pohledem. Pokud vás třepení nehtů také trápí, čtěte dále. Dozvíte se, jak se mu dá zabránit a jak vlastně o nehty pečovat, abyste problému předešli.