verze pro tisk

Jak vyléčit kopřivku?

9. listopad 2013

Kopřivka je onemocněním, které během života postihne zhruba pětinu lidí. Jedná se vyrážku, která je vyvolána různými alergickými reakcemi. Nejedná se o nijak zvlášť závažné onemocnění, navíc se dá účinně a rychle léčit.

Reklama
foto: wikipedia.orgfoto: wikipedia.org

Jak se pozná kopřivka?

Kopřivka se projevuje na první pohled, takže ji může sám poznat každý, koho zasáhne. Hlavním znakem je vyrážka, která se objeví ve formě pupínků o různých velikostech, nejčastěji však v průměru kolem půl až jednoho centimetru.

Vyrážka během kopřivky působí značné nepříjemnosti zejména tím, že hodně svědí. Svědění je způsobeno histaminem. Dalšími průvodními jevy pak mohou být drobné dýchací potíže či malé otoky v postižených místech.

Hlavní příznaky

  • Svědění kůže
  • Zarudnutí kůže
  • Otékání
  • Tvorba pupínků či puchýřků
  • Zvýšená teplota
  • Dýchací potíže

Koho kopřivka postihuje?

Kopřivka je onemocněním, které se nevyhýbá žádné věkové skupině. Zdaleka nejčastěji se však objevuje u dětí a mladých lidí, které jsou náchylnější na alergie. Kopřivku totiž zpravidla vyvolává právě nějaký alergen, ať už se jedná o alergii na potraviny, nebo je například alergenem zvířecí srst, chemikálie či třeba včelí jed.

Jak léčit kopřivku?

Kopřivka nepatří mezi závažná onemocnění. Obvykle sama zmizí během několika hodin s tím, jak již tělo není vystaveno alergenům, které ji způsobily. Při opakovaném výskytu však mohou nastat komplikace v podobě otoků či problémů s dýchacími cestami.

Odborná léčba

Pokud už se tedy přistoupí k léčbě kopřivky, používají se na ni lehká antihistaminika. Ta mají za úkol především tlumit doprovodné jevy, tedy hlavně nepříjemné svědění pokožky.

Je důležité říci, že postižený člověk by kopřivku neměl „dráždit“, tedy škrábat. Mohlo by dojít k otevření pupínků a zanesení infekce, což by vyvolalo další možná onemocnění. V případě složitějšího průběhu se na kopřivku nasazují kortikoidy.

Domácí léčba

K rychlému zmizení kopřivky můžete přispět také sami. Především tím, že budete dodržovat všechny zásady hygieny během průběhu onemocnění. Pokožku v žádném případě neškrábejte. Zároveň se snažte vyhnout prostředí, kde jsou alergeny, které kopřivku mohly vyvolat.

V určitých případech pomáhá také koupel ve vlažné vodě, do které přidáte trochu jedlé sody.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

Nachlazení mnohé z nás trápí zejména počátkem zimy, kdy venku panuje chladné počasí. Náš organismus na přechod z tepla do zimy není zvyklý. Důsledkem toho je, že se cítíme unavení, kašleme, máme rýmu a další příznaky. Obecně se tomuto stavu říká nachlazení.

Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Křeče postihnou během života snad každého z nás. Jde o stav, kdy se stáhne svalstvo. Během křeče můžete pocítit bolest, zhorší se možnost pohybu a ovládání svalů. Stav zpravidla během pár vteřin odezní.


Jak se zbavit alergie na sluníčko? + Prevence

Jak se zbavit alergie na sluníčko? + Prevence

Během jarních měsíců nabírá sluníčko na intenzitě. To vás láká vyjít si na procházku a slunit se. Pobyt na slunci je však v tomto období poměrně nebezpečný, organismus není zvyklý na sluneční záření, pokožka je mnohem citlivější.

Jak léčí hlíva ústřičná? Na posílení imunity i běžné nemoci

Jak léčí hlíva ústřičná? Na posílení imunity i běžné nemoci

K léčbě různých méně závažných onemocnění i jako preventivní doplněk stravy běžně slouží celá řada rostlin. Jednou ze stále oblíbenějších je hlíva ústřičná.