verze pro tisk

9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

26. listopad 2013

Nachlazení mnohé z nás trápí zejména počátkem zimy, kdy venku panuje chladné počasí. Náš organismus na přechod z tepla do zimy není zvyklý. Důsledkem toho je, že se cítíme unavení, kašleme, máme rýmu a další příznaky. Obecně se tomuto stavu říká nachlazení.

Reklama
9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

Co je nachlazení

Jedná se zpravidla o onemocnění, kdy jsou postiženy horní cesty dýchací. Nachlazení je virovou infekcí. Nemoc doprovází kromě nemoci dýchacích cest také zánět sliznic.

Příznaky

Existuje celá řada příznaků, podle kterých rozeznáte, že jste nachlazení a měli byste se léčit. Nachlazení samo o sobě není nijak závažným onemocněním, nicméně nesmí se podceňovat. V opačném případě totiž může i slabé nachlazení postupem času přerůst v mnohem závažnější zdravotní potíže, které vrcholí třeba i zápalem plic. V tom případě už je potřeba skutečně odborné léčby. Ihned v počátcích je tak dobré s nachlazením začít bojovat.

Hlavními příznaky nachlazení jsou:

 • Neustálý pocit zimy, prochladnutí
 • Celková únava organismu
 • Kašel
 • Časté kýchání
 • Ucpaný noc, neustálá potřeba smrkání
 • Bolesti hlavy, krku, uší
 • Zvýšená tvorba hlenů
 • Zvýšená teplota
 • Bolest svalů a kloubů

Babské rady

Vyléčit se z nachlazení není tak obtížné. Existuje celá řada zaručených rad, které jsou využívány snad odnepaměti. Na každého z vás přitom může působit jiný způsob léčby, jiný trik. Zde jsou uvedeny ty babské rady, které obecně při nachlazení pomáhají nejvíce:

1. Odpočinek v posteli

Při prvních příznacích nachlazení je potřeba být co nejvíce v teple. Ideální je, pokud můžete ulehnout na pár dní do postele, přikrýt se teplou dekou a odpočívat. Ne vždy je to ale možné. Pak je dobré využít dalších možností.

2. Čaj s medem a citronem

Na nachlazení výborně pomáhá horký čaj. Do něj si dejte lžičku či dvě kvalitního medu a přidejte plátek citronu. Tento nápoj sice nachlazení přímo nevyléčí, nicméně dokáže zmírnit příznaky onemocnění. Citron navíc dodá tělu potřebný vitamín C, jehož zvýšený přísun je při nachlazení velmi důležitý. Vitamín C pomáhá zlepšovat obranyschopnost organismu. Kromě citronu v čaji se během nechlazení nebojte dodávat vitamín C vašemu tělu také v podobě dalšího ovoce, případně i tabletami.

3. Mléko s medem

Do černého čaje opět přidejte trochu medu. Tentokrát však nápoj obohaťte také mlékem. Pití tohoto nápoje doporučuji už při prvních příznacích. Dokáže velmi účinně zabojovat s příznaky nachlazení. Za pár dní po něm nebude ani stopy.

4. Vodní lázeň

Tato metoda pomáhá odstranit jeden z nepříjemných průvodních jevů, které nachlazení doprovázejí – ucpaný nos. Stačí vložit předloktí a chodidla do horké vody, a to na zhruba deset až patnáct minut. Poté se osušte a oblečte. Je velmi důležité být po vodní lázni v teple. Proto je vhodné ihned zalézt do postele, přikrýt se dekou a odpočívat.

5. Cibule s medem

do misky si připravte nadrobno nakrájenou cibuli. Poté přidejte med a nechte v něm cibuli pár minut vylouhovat. Vypustí se z ní šťávy. Pak roztok konzumujte po lžičkách. Tuto proceduru opakujte po dobu dvou až tří dnů, vždy po celý den. Možná vám to nebude chutnat, nicméně je to velmi účinná metoda.

6. Zázvor

Proti nachlazení se dá bojovat také tím, že si uděláte nápoj ze zázvoru. Ten nakrájejte na menší plátky, vložte do hrnečku a poté zalijte horkou vodou. Uděláte si vlastně jakýsi zázvorový čaj. Pro lepší chuť doporučuji přidat opět trochu medu, pokud jej doma zrovna nemáte, pak použijte obyčejný cukr.

7. Vývar

Na nachlazení výborně pomáhá také další osvědčená babská rada – silný vývar. Může to být kuřecí nebo hovězí vývar, skvělou alternativou je pak silná česneková polévka. Po ní se dostaví prakticky okamžitě silná úleva, uvolní se dýchací cesty a vám se tak bude lépe dýchat.

8. Čaj z bylinek

Další babskou radou je čaj, který se připravuje z bylinek. Konkrétně budete potřebovat meduňku, případně lze použít například mateřídoušku nebo podběl.

9. Babská rada z Ruska

Na nachlazení mají velmi zajímavý recept také ruské báby. Do skleničky si nalijte silnou vodku. Do ní přidejte černý pepř a vypijte.

Pokud k tomuto nápoji zkonzumujete ještě syrovou cibuli nebo česnek, vaše tělo za pár dní o nějakém nachlazení nebude ani vědět. Ale pozor, s alkoholem to příliš nepřehánějte. A opět doporučuji být v klidu a teple, což ostatně platí vždy, když se u vás projeví příznaky nachlazení.

Co je potřeba

 • Pobyt v teple
 • Odpočinek
 • Pití čajů a další babské rady

Jak dlouho to potrvá?

Nachlazení trvá různě dlouhou dobu dle intenzity. Obecně se však dá říci, že by mělo přejít zhruba během pěti dnů až jednoho týdne. Pokud použijete výše uvedené a osvědčené babské rady, může být po nachlazení klidně již za dva až tři dny.

Jaké budou náklady?

S léčbou obyčejného nachlazení nebudete mít nijak vysoké náklady. Pokud máte čas, zalezte si do postele, dejte si čaj s medem a za pár dní je po nemoci, aniž byste utratili byť jen jednu korunu. V případě, že se budete dopovat léky a vitamíny v podobě tablet, může vás léčba nachlazení vyjít na desítky, ba možná dokonce stovky korun.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Alixa

pondělí, 20. únor 2017
21:27

Mně se nejvíc osvědčuje prevence po celý rok, a před nástupem podzimu zvýšit přísun ovoce a vitamínů, hlavně céčko. Taky cucám denně Preventan.


posted by: Alixa [Odpovědět]

Zuzka

čtvrtek, 6. listopad 2014
10:00

Když cítím, že na mě něco leze, jako první vařím čaj a pak vývar nebo česnečku... Do nosu na rýmu nejraději používám mořskou vodu - Quixx - jiné kapky mi sliznice vysušovaly:( A spát, pít a zase spát, co to jen jde.


posted by: Zuzka [Odpovědět]

Čtěte také...

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Opar je bolestivou nemocí, která se vyskytuje ve formě malých puchýřků. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti rtů, může se však objevit také u očních víček, kde je obzvláště nepříjemný. V neposlední řadě se pak opary objevují také u genitálií. Nemoc je nakažlivá, a to až do doby, než dojde k úplnému vys…

Jak vyléčit kopřivku?

Jak vyléčit kopřivku?

Kopřivka je onemocněním, které během života postihne zhruba pětinu lidí. Jedná se vyrážku, která je vyvolána různými alergickými reakcemi. Nejedná se o nijak zvlášť závažné onemocnění, navíc se dá účinně a rychle léčit.


Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Křeče postihnou během života snad každého z nás. Jde o stav, kdy se stáhne svalstvo. Během křeče můžete pocítit bolest, zhorší se možnost pohybu a ovládání svalů. Stav zpravidla během pár vteřin odezní.

Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

Bolest v krku způsobuje potíže při polykání, konzumaci jídla, někdy i při mluvení. Často je doprovodným jevem při nachlazení, angíně i dalších onemocněních. Pokud není nijak akutní, nemusíte hned běhat k lékaři a nasazovat léky, vystačíte si s osvědčenými babskými radami, které potíže s bolestmi krk…