verze pro tisk

Jak na nevolnost v těhotenství?

17. leden 2014

Nepříjemnou součástí období těhotenství je nevolnost a pocity zvracení. Projevují se zejména v prvních měsících těhotenství, a to až u tří čtvrtin žen, a to zhruba do čtvrtého měsíce. Pocity nevolnosti jsou přitom nejčastější v ranních hodinách, krátce po probuzení.

Reklama
Jak na nevolnost v těhotenství?Jak na nevolnost v těhotenství?

Co ji způsobuje?

Ranní nevolnosti během těhotenství mohou mít různé příčiny. Za nejčastější z nich se však považuje to, že dochází k hormonální změně a tím i k větší citlivosti orgánů, tedy hlavně žaludku a střev. Dochází k situaci, kdy tělo žaludek produkuje méně žaludečních šťáv.

Za vznikem nevolnosti během těhotenství ale může stát také změna jídelníčku. Známý apetit během gravidity, kdy žena konzumuje zvýšené množství potravy a jídel, na která není zvyklá, může vyvolat pocity nevolnosti a zvracení. To je ostatně mnohdy příčinou nevolnosti i u ostatních lidí. Přecpávat se zkrátka není dobré pro váš organismus.

Pokud nevolnost a zvracení přetrvávají i v pokročilejší fázi těhotenství, je určitě nezbytná konzultace s lékařem. Může se totiž jednat o vředy, případně i vznik nádorových onemocnění, což je zcela jistě mnohem závažnější nežli v případě ranních nevolností, které jsou způsobeny výše uvedenými faktory.

Babské rady, jak zabránit nevolnosti v těhotenství

1. Vyvarujte se styku s vůněmi

Vyvarujte se styku s vůněmi, které vám obecně vadí. Během těhotenství můžete být na tyto vůně mnohem citlivější.

Typicky se jedná například o vůně na toalety, ale i různé spreje nebo i aviváže na praní. Pokud tyto vůně ze svého domova na čas odstraníte, může to přispět k tomu, že nevolnosti během těhotenství rychleji odezní, případně nebudou mít takovou intenzitu.

2. Jezte rozumně

Je tradicí, že ženy mají během těhotenství mnohem větší apetit. Někdy zkonzumují doslova vše, co jim přijde pod ruku. To však samozřejmě může přitížit vašemu žaludku a zapříčinit nevolnosti.

Pokud je to možné, tak i během těhotenství dodržujte vyvážený jídelníček, samozřejmě s ohledem na potřeby vás i plodu, který je ve vašem těle.

3. Pravidelně větrejte

Větší citlivost se během těhotenství projevuje i tím, že vám mohou více vadit nejen některé vůně, ale samozřejmě také pachy. Vzhledem k tomu, že nevolnosti jsou hlavně otázkou rána, doporučuji večer i ráno důkladně vyvětrat všechny místnosti.

4. Zkuste studené nápoje

Některé nastávající maminky mají dobré zkušenosti s tím, že pokud se napijí studeného pití, rychleji se jim uleví od ranní nevolnosti.

5. Vyzkoušejte zázvor

Mnohé ženy doporučují během těhotenství konzumovat zázvorový čaj, sušenky či jiné potraviny, v nichž je zázvor obsažen. Možná právě vám tato rada pomůže.

6. Dodávejte tělu vitamíny

Ty jsou samozřejmě důležité pro lidský organismus v jakékoliv fázi života, tedy nejen v těhotenství. Právě během něj ale tělo potřebuje některé vitamíny ve zvýšené dávce. S tím vám určitě poradí váš lékař. Na nevolnosti během těhotenství pomáhá například zvýšená dávka vitamínu B.

Ten lze tělu dodat nejen v běžných potravinách, ale i některých potravinových doplňcích. Na potravinové doplňky si ale během těhotenství dejte pozor, ne všechny jsou pro období gravidity vhodné. Vitamín B je možné pořídit také ve formě pilulek. Jejich využívání konzultujte s lékaři.

Jak dlouho to potrvá?

Nevolnosti během těhotenství vás budou trápit zejména v prvních třech a čtyřech měsících. Právě v tomto období jsou celkem běžné, takže se není čeho obávat.

Pokud však nevolnosti neustávají ani v pokročilejší fázi těhotenství, nebo se nějak výrazně zhoršují, je nutné o tom ihned informovat lékaře.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bradly

úterý, 5. září 2017
03:23

Thanks for some other great post. Where else may just anybody get that kind of information in such an ideal way of
writing? I\'ve a presentation subsequent week,
and I am at the search for such info.


posted by: Bradly [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak se léčí preeklampsie v těhotenství: Příznaky a postup léčby

Jak se léčí preeklampsie v těhotenství: Příznaky a postup léčby

Ani ženám v těhotenství se nevyhýbají závažná onemocnění. Více než 5% budoucích maminek se potýká s nemocí zvanou preeklampsie. Jaké jsou její příznaky a jakým způsobem se léčí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.


Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky. Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních případech totiž napomáhá k předčasn…

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Asi každému z vás se někdy přitíží od žaludku, má pocit nevolnosti a chce se mu zvracet. Jedná se o obrannou reakci organismu, kdy je podrážděný žaludek. Pocit nevolnosti bývá v tomto případě doprovázen také dalšími průvodními jevy. Jaké jsou příznaky nevolnosti a pocitu zvracení, jak se jim dá před…