verze pro tisk

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

29. říjen 2013

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky.

Reklama
Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních případech totiž napomáhá k předčasnému porodu, zvyšuje se také riziko úmrtí plodu v děloze.

Co je cholestáza?

Cholestáza má příčinu zejména ve špatné činnosti jater a žlučníku. To je vyvoláno nejspíše těhotenskými hormony. Špatnou činnosti těchto orgánů dochází k poruše průtoku žlučových kyselin a následně pak ke zhoršenému trávení tuků. S tím, jak se kyseliny dostanou do krevního oběhu, vyvolá to pocit svědění pokožky.

Jak poznat cholestázu?

Hlavními příznaky těhotenské cholestázy jsou především:

Svědění

Intenzivní svědění v pokročilejší fázi těhotenství bývá často nejhmatatelnějším příznakem toho, že žena trpí cholestázou. Svědění se týká hlavně partií v oblastech dlaní, případně se projevuje i na chodidlech dotyčné.

Tmavší moč

Moč během cholestázy výrazně tmavne, což souvisí se špatnou činností vnitřních orgánů.

Světlejší stolice

Oproti moči naopak stolice během cholestázy často zesvětlá.

Nechutenství

Některé těhotné ženy, u nichž je posléze diagnostikována cholestáze, mohou trpět také ztrátou chuti k jídlu.

Léčba cholestázy

Pokud se u vás v období těhotenství začnou objevovat příznaky této nemoci, je nutné to vždy sdělit lékaři, který provede potřebné rozbory moči a krve, na základě nichž nemoc vyloučí či diagnostikuje.

Ke zmírnění pocitu svědění se dají po odborné konzultaci používat léky, které obsahují kortikosteroidy. Pomocí léčby je nutné upravit tok žlučových kyselin.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

U žen během jejich života objevují různé výkyvy organismu. Častým jevem jsou návaly horka, které ženy pociťují v oblasti obličeje a horních končetin. Problém může mít několik příčin. Teprve podle jejich identifikace je možné provést účinnou léčbu.


Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. To vše se dozvíte v dnešním článku.

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.