verze pro tisk

Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

14. září 2013

Zubní kámen poznáte podle toho, že jsou zuby v blízkosti dásní zažloutlé, v horším případě dokonce zabarvené až do hněda.

Reklama
Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčbaJak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Je faktem, že žádná domácí a lidová léčba neexistuje. V momentě, kdy se vám na zubech vytvoří zubní kámen, poradí si s ním pouze specialista, který jej mechaniky odstraní.

Vy sami si však můžete dát záležet na tom, aby se zubní kámen na vašem chrupu vůbec neobjevil a předešli ste tak vzniku zubního kazu. Důležitou roli zde hraje správná péče o zuby a prevence.

Čištění zubního kamene

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku. Zatímco plak je možné pomocí klasické péče o zuby odstranit, jeho ztvrdlá forma v podobě zubního kamene je běžným způsobem neodstranitelný.

Je totiž pevně uchycen na zubu. Snaha o jeho podomácké odstranění by mohla narušit celkovou strukturu zubu, čímž byste si přivodili další komplikace.

Zubní kámen tedy odstraňuje vždy specialista, tedy zubní lékař nebo dentální hygienista. V současné době je nejběžnějším postupem odstranění pomocí ručních nástrojů. Existuje však také účinnější a méně bolestivý zákrok pomocí ultrazvuku.

Po použití ultrazvuku nebo i mechanických ručních nástrojů se může stát, že na zubu zbudou ještě mikročástice zubního kamene. I ty je nutné odstranit. Používají se k tomu speciální leštící pasty.

K vyhlazení zubu a zabránění tvorba dalšího zubního kamene je osvědčená také metoda, která se nazývá airpolishing. V tomto případě jsou zuby vyčištěny pomocí směsi prášku s vodou.

K vyčištění zubního kamene se obvykle nepoužívá anestezie, vše probíhá bez nutnosti umrtvení oblasti, v níž dochází k zákroku.

Jak čistit zubní plak?

Tvorbě zubního kamene předchází usazování zubního plaku. Pokud tedy nechcete, aby se vám na zubech vytvořil zubní kámen, je důležité pečovat o zuby tak, aby nedošlo k tvorbě plaku.

Základem je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem. Jím však odstraníte pouze plak z přední části zubů.

Pro odstranění plaku z mezizubních částí je nutné použít mezizubní kartáčky a dentální nit. Pomoci mohou také antibakteriální ústní vody. Jejich volbu je vhodné konzultovat s lékařem.

Co je potřeba k odstranění?

  • Zubní kartáček
  • Zubní pasta
  • dentální nit
  • Mezizubní kartáček
  • Antibakteriální ústní voda

Návštěva lékaře (odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku nebo ručních stomatologických nástrojů)

Jaké budou náklady na odstranění?

K odstranění zubního plaku je zapotřebí mít k dispozici všechny výše uvedené hygienické prostředky.

Ústní vody obsahují látky, které pomáhají k regeneraci zubů, dásní a dokážou ničit bakterie, které vytváří podhoubí k vzniku zubního plaku a zubního kamene. Lze je pořídit od 90 Kč.

Rozhodně také investujte do kvalitní zubní pasty a gely, které dokáží účinně odstraňovat zubní plak.

 

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Declan

úterý, 5. září 2017
04:30

Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and everything.
Nevertheless think about if you added some great pictures or videos to give
your posts more, \"pop\"! Your content is excellent but with
images and clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
Fantastic blog!


posted by: Declan [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.

Jak odstranit křečové žíly: Přírodní léčba a prevence

Jak odstranit křečové žíly: Přírodní léčba a prevence

Křečové žíly, odborně nazývané varixy, se vyskytují zejména na dolních končetinách. Jedná se o na první pohled viditelné žíly pod kůží, které mají tenkou stěnu a jsou zvětšené. Způsobují horší proudění krve v těle, což má za následek bolesti a mohou přispívat i k dalším komplikacím.


Jak na citlivé zuby: domácí léčba

Jak na citlivé zuby: domácí léčba

Zvýšená citlivost je jedním z častých problémů, které se týkají zubů. Zatímco zubní kazy jsou už poměrně závažnou záležitostí, kterou sami bez pomoci lékaře nevyřešíte, problém s citlivými zuby se dá do jisté míry řešit i svépomocí.

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Kaz v zubu je problémem, který během života postihne snad každého z nás. Příčinou jeho vzniku může být nedostatečná a nekvalitní ústní hygiena, špatné stravovací návyky, genetické dispozice, ale také například i malá produkce slin.