verze pro tisk

Jak odstranit hučení v uchu a pískání v uších?

30. září 2013

Hučení a pískání v uších zná snad každý z nás. Jde o stav, který může být zapříčiněn mnoha faktory. Někdy odezní velmi rychle. Někteří lidé tímto problémem ale trpí poměrně často, což je obvykle způsobeno vážnějšími poruchami.

Reklama
Jak odstranit hučení v uchu a pískání v uších?Jak odstranit hučení v uchu a pískání v uších?

Příčiny

Pokud vás trápí hučení, šumění nebo pískání v uších, lze hledat příčiny buďto v okolním prostředí, nebo také ve špatné životosprávě a celkovém stavu organismu. Mezi hlavní příčiny častého pískání v uších se řadí především tyto:

Silný hluk

Každý, kdo rád navštěvuje rockové koncerty, diskotéky, případně pracuje v hlučném prostoru, může pociťovat hučení a pískání v uchu.

Zapříčiní jej jednat silný jednorázový hluk (třeba od dělbuchu apod.), nebo také intenzivní hluk dlouhodobějšího charakteru (pracovní stroje, poslouchání hlasité hudby na koncertě či v přehrávači apod.)

Stres

I stres se může negativně projevit na vnímání zvukových signálů. Pokud jste ve stresovém vypětí, tělo reaguje daleko citlivěji.

Únava

K hučení v uších přispívá také nedostatek spánku. Obvykle je porucha vyvolána v kombinaci nedostatečného spánku a únavy s dalšími faktory, zejména hlukem či stresem.

Vysoký krevní tlak

Pokud máte zvýšený krevní tlak, může to vést k mnoha poruchám v organismu. Jednou z nich je právě časté pískání v uších, kdy dochází k poškození krevního zásobení v uchu. Hukot v uších je ale nezřídka kdy vyvolán také naopak příliš nízkým krevním tlakem.

Cukrovka

I při cukrovce jsou cévy v uchu hůře prokrvovány, průvodním jevem pak může být hukot v uších.

Infekce ucha

Pokud máte zánět středního ucha či silnou rýmu, může být průvodním jevem právě šumění a pískání v uších.

Věk

Zhoršeným sluchem trpí hlavně lidé po čtyřicítce. Kromě nedoslýchavosti se u nich projevuje právě častější pocit, že jim v uchu píská a hučí. Tyto jevy jsou jednoduše zapříčiněny stárnutím sluchového ústrojí.

Nedostatek vitamínů

Za hučením a pískáním v uchu mnohdy stojí také nedostatečný přísun vitamínů, zejména vitamínu B12, který ovlivňuje krvetvorbu a nervový systém. Jeho nedostatek se projevuje i mnoha dalšími symptomy.

Rakovina

Pokud má člověk rakovinu mozku, případně trpí třeba rakovinou míchy, má mnoho zdravotních komplikací. Jednou z nich, tou zřejmě nejmenší, je právě šumění v uších.

Postupy, jak se zbavit pískání v uchu

Jak se zbavit pískání v uších? Vyřešení problému tkví ve zjištění jeho příčiny. Pokud vám píská v uších a jste v místnosti či prostoru, kde hraje hlasitá hudba, je třeba ji ihned ztlumit, nebo případně z takovéhoto místa odejít.

Lékaři specialisté doporučují používat ochranná sluchátka a pomůcky na uši. To se týká hlavně situace, kdy se hlučnému prostředí nelze vyhnout, a to například v zaměstnání, kde pracujete v přítomnosti hlučných přístrojů.

V případě vysoké či krevního tlaku je potřeba navštívit lékaře. Ten předepíše léky, jež pomohou krevní tlak regulovat. Návštěva ušního lékaře je zcela nezbytná i v případě, že se v uchu vyskytne zánět, případně je pískání v uších vyvoláno jinou nemocí či chorobou.

Důležitý je také přísun vitamínů. Zmíněný vitamín B12, jehož nedostatek může stát za nepříjemným pískotem v uších, je obsažen v mléčných výrobcích, vejcích atd.

Co je potřeba

  • Vyhnout se hlučnému prostředí
  • Ochranné pomůcky na uši
  • Léky na snížení krevního tlaku
  • Léčba zánětu
  • Přísun vitamínů (hlavně vitamínu B12)

Jak dlouho to potrvá?

Pískání v uších je obvykle otázkou několika minut, odezní poté, co se zbavíte příčiny jeho vzniku. Pokud přetrvává dlouhodobě, je problém potřeba řešit v konzultaci s doktory specialisty.

Jaké budou náklady?

K „vyléčení“ prostého pískání v uších zpravidla není potřeba žádných zvláštních léků a přípravků. Vždy je ale potřeba správně identifikovat příčinu problému a na základě identifikace pak dále postupovat.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 4xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak odstranit kožní znaménka?

Jak odstranit kožní znaménka?

Každý z nás má na těle mateřská znaménka. Jedná se o pigmentové skvrny, která jsou zcela běžná. Jen určitá část z nich se časem vyvine ve zhoubný kožní nádor – melanom. Odstranění znaménka, ať už z estetické či zdravotního důvodu, je možné provést několika způsoby, vždy však pouze odborně.

Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

Pro zrohovatělou pokožku na nohách, která vznikají především vlivem nošení špatné obuvi, se vžil pojem kuří oko. Kuří oka se objevují především na kloubech prstů, hlavně u palce a malíčku, které jsou v obuvi namáhány nejvíce.


Návod, jak odstranit jizvy po akné

Návod, jak odstranit jizvy po akné

Akné je většinou záležitostí teenagerů, nicméně i v pozdějším věku se objevuje zhruba u desetiny populace. Jedná se o pupínky, které se tvoří především na obličeji.

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

Pálení žáhy trápí spoustu z nás. Kdo tento problém nikdy neměl, může se označit za šťastného člověka. Co to vlastně pálení žáhy je, jak se projevuje a jakým způsobem se tohoto problému můžete efektivně zbavit? To je předmětem dnešního článku.