verze pro tisk

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

31. červenec 2014

Pálení žáhy trápí spoustu z nás. Kdo tento problém nikdy neměl, může se označit za šťastného člověka. Co to vlastně pálení žáhy je, jak se projevuje a jakým způsobem se tohoto problému můžete efektivně zbavit? To je předmětem dnešního článku.

Reklama
4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

 

 

Co je pálení žáhy?

Pálení žáhy je stavem, kdy se kyselý obsah žaludku dostává do jícnu. U člověka, který tímto problémem trpí, se dostavují tyto charakteristické příznaky:

 • Pocit kyselosti v ústech
 • Zápach z úst
 • Bolesti nadbřišku
 • Zvýšená plynatost

Obvykle pálení žáhy trvá maximálně několik hodin. Pokud jde však o trvalejší stav, může to být příznakem vážnějších zdravotních problémů. Pak je na místě zajít k lékaři. V nejhorším případě totiž může indikovat tvorbu vředů či dokonce vznik zhoubných nádorů v organismu.

Tipy na pálení žáhy

Pokud trpíte pálením žáhy například po jídle či pití, povětšinou vám pomohou následující tipy a rady.

1. Jedlá soda

Jakmile vás začne pálit žáha a máte z tohoto důvodu nepříjemný pocit v ústech i v žaludku, vyzkoušejte si dát trochu obyčejné jedlé sody. Nejde-li o příznak závažnějšího onemocnění, pak je jedlá soda zaručeným způsobem, jak se problému zbavit během pár minut.

2. Mléko

Některým lidem pomáhá na pálení žáhy už jen to, že vypijí trochu obyčejného mléka. To totiž obsahuje látky, které neutralizují kyseliny v žaludku a jícnu, jež jsou příčinou problému.

3. Bílý jogurt

Účinkuje podobně jako mléko, čili snižuje obsah kyselin v jícnu a žaludku.

4. Bylinkové čaje

Osvědčeným způsobem, jak se zbavit pálení žáhy, je pití bylinkových čajů. Pomáhají například rostlinné čaje z máty, pampelišky, pelyňku nebo meduňky. Máte-li tyto bylinky k dispozici, vyzkoušejte je a uvidíte, zda zaberou. Stačí je vylouhovat v horké vodě a ještě za tepla vypít.

Prevence proti pálení žáhy

Pálení žáhy je nejčastěji vyvoláno špatnou stravou. Stejně tak se u vás projeví ve chvíli, kdy se přejíte. Proto je vhodné předejít problému tím, že se omezíte v konzumaci jídla. Není zapotřebí držet nějaké diety, stačí jen, když si dopřejete menší porci během oběda.

Jídlo konzumujte střídmě a také jej dostatečně rozžvýkejte. Při jídle zkrátka nespěchejte.

Pálení žáhy podporuje kouření i konzumace alkoholických nápojů. Máte-li v důsledku toho problémy, pak zlozvyky v podobě kouření a pití alkoholu raději omezte. Vašemu zdraví to ostatně jedině prospěje.

Co je potřeba

 • Zmírnit obsah kyselin v žaludku
 • Dát si pozor na prevenci
 • Jak dlouho to potrvá?

  Pálení žáhy je obvykle otázkou několika hodin. Díky výše zmíněným tipům problém odstraníte rychle a efektivně.

  Jaké budou náklady?

  Většina výše uvedených tipů vás nebude stát téměř nic. Dá se říci, že problém s odstraněním pálení žáhy vás vyjde řádově na jednotky, maximálně desítky korun.

  Autor: Roman Beneš

  Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

  Reklama

  [Nahoru ↑]


  Hodnocení

  Zatím nikdo nehodnotil  Vložit komentář

  Napsat komentář
  Jméno:
  E-mail:
  Web:


  Komentáře

  Foster

  úterý, 5. září 2017
  04:57

  Generally I don\'t read article on blogs, but I wish to say that this write-up
  very compelled me to check out and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thanks, very nice post.


  posted by: Foster [Odpovědět]

  Jacques

  pátek, 7. duben 2017
  14:28

  I read this article fully regarding the difference
  of latest and previous technologies, it\'s
  awesome article.


  posted by: Jacques [Odpovědět]

  Čtěte také...

  Odpuzovače proti komárům a další postupy, jak se jim účinně bránit

  Odpuzovače proti komárům a další postupy, jak se jim účinně bránit

  Komáři patří k nejotravnějšímu hmyzu. Zejména v letních měsících vás dokáže v přírodě i ve městech hodně potrápit. Nejčastěji se s komáry setkáte v blízkosti vodních ploch. Jejich množství roste spolu s tím, jak se zvyšuje vlhkost. Ne náhodou vás proto obtěžuje nejvíce v době po deštích, povodních a…

  3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

  3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

  Jitrocel kopinatý patří v našich končinách mezi hojně rozšířené bylinky. Není proto vůbec složité si jej nasbírat a udělat z něj léčivé nápoje a přípravky, které se obejdou bez zbytečných chemikálií. O tom už dobře věděly naše babičky a prababičky. V dnešním článku se dozvíte několik receptů, které …


  Jak odstranit kožní znaménka?

  Jak odstranit kožní znaménka?

  Každý z nás má na těle mateřská znaménka. Jedná se o pigmentové skvrny, která jsou zcela běžná. Jen určitá část z nich se časem vyvine ve zhoubný kožní nádor – melanom. Odstranění znaménka, ať už z estetické či zdravotního důvodu, je možné provést několika způsoby, vždy však pouze odborně.

  Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

  Jak na kuří oko? Jak vypadá a čím jej odstranit?

  Pro zrohovatělou pokožku na nohách, která vznikají především vlivem nošení špatné obuvi, se vžil pojem kuří oko. Kuří oka se objevují především na kloubech prstů, hlavně u palce a malíčku, které jsou v obuvi namáhány nejvíce.