verze pro tisk

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

8. duben 2015

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Co je zánět spojivek?

Spojivka je jemná blána, která chrání oční bělmu po celé její vnější části. V případě, že dojde k jejímu podráždění a zánětu, dochází ke zhoršení vidění a dalším průvodním jevům.

Zánět spojivek se dá rozčlenit na několik skupin podle toho, co jej způsobuje. Hovoří se tak například o bakteriálním zánětu, který je způsoben infekcí bakterií. Jeho charakteristickým rysem je hnisání.

Druhým typem je virový zánět spojivek. Způsobují jej zejména takzvané adenoviry. V tomto případě se jedná o vysoce infekční onemocnění, které se velmi snadno přenáší z jedné osoby na druhou.

Virový zánět je vůbec nejrozšířenější. Často se však objevuje i jiný typ – alergický zánět. Je způsoben alergickou reakcí na některou látku a projevuje se zejména intenzivním svěděním spojivek a očí.

Příznaky

Záleží na konkrétním typu zánětu. Obecně se však mezi nejčastější průvodní jevy a příznaky, které signalizují onemocnění, řadí:

  • Bolest v oku
  • Svědění oka
  • Tvorba hnisu
  • Řezání oka
  • Otok víčka
  • Slzení oka
  • Zvýšená citlivost na světlo
  • Zarudnutí spojivek

Postup léčby zánětu spojivek

Při zánětu spojivek je vždy dobré svěřit se do rukou lékaře. Ten provede důkladné vyšetření pomocí speciálního přístroje a provede stěr spojivky, které posléze zašle na mikrobiologické vyšetření. Na jeho základě se zjistí, o jaký typ zánětu spojivek se jedná a stanoví se patřičná léčba.

V případě bakteriálního zánětu nastupuje léčba pomocí antibiotik, které se podávají ve formě očních kapek a mastí. Pokud jde o virový zánět, přistupuje se kromě podávání patřičných léků (nikoliv antibiotik) také k podávání studených obkladů, které zmírňují následky onemocnění.

U alergického typu zánět lékař obvykle předepisuje antihistaminika.

Léčba svépomocí

Léčit zánět spojivek zcela svépomocí bych nedoporučoval. Je však vhodné se zaměřit na dodržování správné hygieny, což platí dvojnásob u virového onemocnění, kdy se zánět může dále šířit a nakaženi mohou být lidé ve vašem okolí.

Babské rady

K urychlení léčby si pomůžete také bylinkami, které u tohoto typu onemocnění používaly již naše babičky.

Ke zmírnění účinků nemoci použijte obklady z heřmánku, dále je pak možné také vyplachovat oči borovou vodou. Z bylinek působí také čekanka, jitrocel či světlík lékařský. Vždy ve formě výplachů očí.

A na závěr ještě jeden tip. Na zánět očních spojivek zkuste také obklad z tvarohu. Dokáže zklidnit podráždění.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.

Jak léčit otoky nohou? Babské rady a bylinky na otoky

Jak léčit otoky nohou? Babské rady a bylinky na otoky

Otoky nohou řeší zpravidla starší lidé, ale také ti z vás, kteří trpí nadváhou a obezitou. Příčin jejich vzniku je však mnohem více. V dnešním článku si povíme, jak se toto onemocnění léčí a jaké lze na zmírnění příznaků použít bylinky.


Jak léčit zánět dásní?

Jak léčit zánět dásní?

Mezi nejnepříjemnější onemocnění, která vás ovlivňují během celé doby trvání, patří zánět dásní. Jedná se o nemoc, s níž se potýká během svého života velké procento populace. Z hlediska věku lze říci, že se vyskytuje u dětí, dospělých i seniorů. Souvisí se špatnými stravovacími návyky, ale hlavně ji…

Jak léčit zánět středního ucha?

Jak léčit zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za následek i ztrátu sluchu.