verze pro tisk

Co znamenají zvýšené bílé krvinky?

3. prosinec 2013

Bílé krvinky jsou důležitými krevními buňkami, které mají za cíl bránit lidský organismus proti bakteriím a virům. Pokud je jejich množství v těle příliš nízké, tělo se nedokáže vypořádat s nemocemi. Mnohdy však nastává opačný problém, kdy je bílých krvinek v krvi příliš mnoho. Co tento jev znamená a co se s ním dá dělat, pokud je to vůbec zapotřebí?

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

Co jsou bílé krvinky

Bílé krvinky, odborně nazývané leukocyty, jsou krevní buňky, které jsou součástí imunitního systému organismu.

Imunitní systém slouží ke kontrole pronikání cizích částic, zejména bakterií a dalších mikroorganismů, do těla. Pokud je imunitní systém v pořádku a tím pádem i počet bílých krvinek, je organismus zdravý.

Jakmile se do těla dostane nějaký vir či bakterie, imunitní systém reaguje tak, že dojde ke zvýšení počtu bílých krvinek, které pak s tímto virem či bakterií bojují.

Co znamená zvýšený počet leukocytů

Organismus reaguje na infekci tím, že dojde ke zvýšení hladiny bílých krvinek – leukocytů. Vyšší naměření množství se objevuje například u nemocí, jako jsou angína, zápal plic atp. Dále dochází ke zvýšení leukocytů také v situacích, kdy se zraníte, jste po operaci, případně v době, kdy máte mononukleózu.

Odborně se zvýšení počtu bílých krvinek nazývá leukocytóza. Při nemoci a vyšetření dochází ke zjištění počtu bílých krvinek, díky čemuž je následně zjišťován původ infekce. Poté lze lépe aplikovat léčbu.

Jak se tělo po nemoci uzdravuje, dochází k vyrovnání a stabilizaci počtu bílých krvinek. Laicky řečeno se to dá vyjasnit tak, že bílé krvinky pomohly zničit infekci a viry, které ji způsobily a opět se stahují, neboť jichž již není zapotřebí tak velké množství.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Roberta

neděle, 9. duben 2017
08:21

We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to work on. You have
done a formidable job and our entire community will be thankful to
you.


posted by: Roberta [Odpovědět]

Andrea Pintova

pátek, 4. březen 2016
19:21

Chtěla bych se zeptat již dlouho trpím anemii a mám málo červených krvinek nyní mi ještě k tomu zjistili ve mj počet bílých krvinek.Mám se obávat o leukémii děkuji za odpověď


posted by: Andrea Pintova [Odpovědět]

Lavonne

sobota, 22. červenec 2017
09:16

It is not my first time to pay a quick visit this web page, i am visiting this site dailly and get nice information from
here every day.


posted by: Lavonne [Odpovědět]

Čtěte také...

10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

Detoxikace organismu má pro vaše zdraví velký význam. Pokud se tělo zbaví škodlivých látek, dojde k jeho pročištění a opětovnému nastartování, zvládne pak větší zátěž.

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.


Jak se zbavit zahlenění v krku?

Jak se zbavit zahlenění v krku?

Zahlenění krk je stavem, který často doprovází kašel také bolest v krku. Jde o onemocnění, které může být vyvolány z mnoha příčin, méně či více závažných. V každém případě je zvýšené zahlenění dýchacích cest velmi nepříjemné a obtěžující.

Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol způsobuje závažné zdravotní potíže. Přestože si jej člověk dlouho nemusí ani uvědomovat, pokud mu není naměřen u doktora, často stojí za srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, nebo například anginou pectoris.