verze pro tisk

Jak léčit nespavost pomocí bylinek?

2. březen 2015

Zdravotní potíže psychického i fyzického rázu mívají v mnoha případech příčinu v tom, že člověk špatně spí. Jednou z nemocí, která má v dlouhodobém horizontu negativní vliv na organismus, je insomnie neboli nespavost.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Co je nespavost?

Nespavostí rozumějte stavy, kdy se v noci často probouzíte, po ulehnutí do postele nemůžete usnout, případně se také probouzíte brzy ráno, ačkoliv nemusíte a nechcete.

Insomnie je závažnějším onemocněním v případě, že se projevuje dlouhodobě. Pokud potíže přetrvávají déle než půl roku, dá se hovořit o takzvané chronické nespavosti. Zatímco při občasných potížích si vystačíte s bylinkami či různými dalšími „domácími“ metodami, v případě chronické insomnie je už na místě zajít k odbornému lékaři, který krom jiného přesněji identifikuje příčinu vašich potíží.

Příčiny nespavosti

Insomnie může být vyvolána mnoha faktory. K nejčastějším a také nejzávažnějším patří psychické problémy a s nimi související stres. Kromě toho ale může být způsobena také okolním prostředím. Například tehdy, spíše-li v nepohodlné posteli, nebo je v ložnici příliš vysoká teplota. V neposlední řadě pak nespavost doprovází také onemocnění a bolesti.

Příznaky insomnie

Nespavost se projevuje hlavně tím, že zkrátka večer nemůžete usnout. Dají se však najít i další prvky, podle kterých poznáte, že s vaším spánkem a regenerací organismu není vše v pořádku.

Hlavní příznaky

  • Neschopnost usnout
  • Přerušovaný spánek
  • Zvýšená únava
  • Stres a nervozita
  • Bolesti hlavy

Jak dlouho to potrvá?

Jak jsem už zmínil v úvodu, insomnie se může objevit výjimečně, v mnoha případech jde ale o dlouhodobý problém, který přetrvává klidně i několik měsíců, pokud se neléčí.

Postup léčby

Nespavost se odborně léčí pomocí léků, a to zejména hypnotik. To však zpravidla nastává až v pozdní fázi. Nejprve zde musí být snaha pokusit se insomnie zbavit přirozeným způsobem.

Důležité je navyknout si na pravidelný režim, chodit spát ve stejný čas a také ve stejnou dobu vstávat. Pomoci mohu i zdánlivé maličkosti – otevření okna a přísun čerstvého vzduchu, výměna ložního prádla (potažmo úprava či změna lůžka). Snažte se odstranit všechny možné příčiny, které nespavost způsobují.

Jaké bylinky pomáhají na nespavost?

Nespavost trápí lidstvo odnepaměti. I v dnešní době, kdy máme k dispozici moderní medicínu a léky, tak není škodu poohlédnout se po tradičních způsobech, jakým naše babičky a prababičky nespavost řešily.

Meduňka lékařská

Osvědčenou bylinkou, která pomáhá na nespavost, je meduňka lékařská. Má uklidňující účinky. Skvěle se tak hodí v okamžiku, kdy je insomnie způsobena stresem a napětím. Stačí si udělat čaj z meduňky. Bylinku zalijte vroucí vodou a nechte chvilku odstát, pak sceďte a po doušcích vypijte.

Kozlík lékařský

Podobně kouzelnou bylinkou jako meduňka je kozlík lékařský, který do značné míry působí jako lehké sedativum a hypnotikum. Jde tak o přírodní náhražku léků v podobě hypnotik. Zklidní vaši mysl, sníží nervozitu a stres, uvolní svaly.

Chmel

Na nespavost dobře funguje také chmel, respektive jeho výtažky. Ne náhodou je tato rostlina přidávána do mnoha léčivých preparátů.

Třezalka

Na nespavost můžete použít také třezalku tečkovanou. Nejsnadnější je zakoupit si její tinkturu v lahvičce, k dostání je v každé kvalitní lékárně. Také třezalka má velmi pozitivní účinky, dokáže vás oprostit od stresu a úzkosti, zbaví vás depresí, kvůli nimž nemůžete po večerech usnout.

Znáte nějaké další bylinky, které vám pomáhají vyřešit problém s nespavostí? Podělte se o ně s námi v komentáři pod článkem.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Sophie

úterý, 5. září 2017
04:10

Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just cool and that i can think you are a professional in this
subject. Well along with your permission allow me to clutch your feed to keep up to date with forthcoming post.
Thank you a million and please continue the enjoyable work.


posted by: Sophie [Odpovědět]

Santos

neděle, 9. duben 2017
08:32

Your style is unique compared to other folks I\'ve read stuff from.
I appreciate you for posting when you\'ve got the opportunity,
Guess I\'ll just book mark this page.


posted by: Santos [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak léčit závratě pomocí bylinek?

Jak léčit závratě pomocí bylinek?

Závratě jsou stavy, kdy se vám motá hlava, ztrácíte pevnou půdu pod nohama. Jejich příčina může tkvít ve špatné životosprávě, stejně tak jsou ale mnohdy průvodním jevem vážnějšího onemocnění. V případě, že trpíte závratěmi, pomohou kromě léčiv také bylinky, respektive recepty z nich.

Jak léčit dnu? Klasická léčba a léčení pomocí doplňků

Jak léčit dnu? Klasická léčba a léčení pomocí doplňků

Dna je onemocněním, které sice není tak časté jako jiné nemoci, nicméně její výskyt je poměrně nepříjemnou záležitostí, která člověka dosti trápí a omezuje jej v pohybu. Jde o nemoc, kterou lze označit jako zvláštní typ artritidy.


Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Senná rýma se stala problémem, který dnes trápí velkou část populace. Jedná se o onemocnění, které se dotýká osob všech věkových kategorií, děti a seniory nevyjímaje.

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.