verze pro tisk

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

19. září 2013

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především lidi se sedavým zaměstnáním a také ty z vás, kteří se obecně příliš nehýbají, neholdují sportu a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem mohou vyústit v komplikovanější zdravotní potíže.

Reklama
Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstraněníJak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Příčiny ztuhlého krku

Příčinou ztuhlého krku je ponejvíce zapříčiněno dlouhodobým sezením, kdy jsou hlava a krk neustále ve stejné poloze.

Důvodem pocitu ztuhlosti krku však může být také to, že tělo bylo v průvanu.

Často tento pocit máte také po ráno, což je způsobeno špatnou polohou těla během spánku, nevhodně zvoleným typem matrace a polštáře.

Výjimkou ale nejsou ani stavy, kdy ke ztuhnutí krku dojde v souvislosti s přepínáním svalů, potažmo i vazů v krční oblasti tím, že jste vykonali nějaké namáhavé cviky. Další příčinou je také úraz či zranění, které svaly na krku zablokuje.

Postupy uvolnění ztuhlého krku

Koupel v teplé vodě

K uvolnění svalstva dojde, pokud si na pár desítek minut lehnete do vany s horkou vodou. Ideální je, pokud do ni dáte trochu eukalyptového oleje, který má terapeutické účinky.

Teplý ručník

Na radiátoru nechte nahřát suchý ručník. Poté na něj nakapejte trochu alpy nebo jiného podobného přípravku a přiložte jej na krk. Nechte zhruba 20 minut účinkovat. Krční svalstvo se díky působení tepla uvolní.

Cviky

K uvolnění ztuhlého svalu je dobré si krk a páteř protáhnout pomocí jednoduchých cviků, které lze provést doma.

1. cvik

Hlavu otáčejte doleva na výdech. Na nádech ji pak dejte doprostřed a na výdech pootáčejte doprava. Postup opakujte několik minut.

2. cvik

Při nádechu zakloňte hlavu dozadu, jak jen to bude možné. Při výdechu pak opačným směrem hlavu předkloňte. Proces opakujte několikrát po sobě.

Variant podobných cviků existuje celá řada. Vždy mějte na paměti, že chcete krk a svalstvo uvolnit, nikoliv jej přepnout. Pokud byste tak učinili, byl by efekt spíše opačný.

Co je potřeba k uvolnění ztuhlého krku?

  • Horká voda s eukalyptem
  • Ručník
  • Alpa, masážní krémy

Jak dlouho uvolnění ztuhlého krku potrvá?

Pokud se nejedná o vážný zdravotní problém, dá se ztuhlý krk uvolnit během několika minut. Jestliže ztuhlost přetrvává déle, měli byste navštívit lékaře, který stanoví příčinu a diagnózu problému.

Jaké budou náklady?

Při výše uvedených způsobech, jakými lze ztuhlé svalstvo a krčních páteř uvolnit, jsou náklady takřka nulové.

Je vhodné mít po ruce lahvičku s Alpou, která stojí ve 160 ml balení kolem 20 Kč.

Pomoci mohou také masážní krémy, například tento účinný masážní krém  s obsahem hadího jedu, který lze použít i při dalších bolestech páteře.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.82 hvězdiček / Hodnoceno: 11xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Šárka

úterý, 3. listopad 2015
02:44

doporučuji hřejivé mazání od značky Priessnitz. Pomáhá na ztuhlé svalstvo, na bolavá záda, při revmatických obtížích atd. Kupuji jej z http://www.lekarna.cz/priessnitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/


posted by: Šárka [Odpovědět]

Ramona

pátek, 21. červenec 2017
03:25

Great delivery. Sound arguments. Keep up the good spirit.


posted by: Ramona [Odpovědět]

Mollie

pátek, 21. červenec 2017
10:19

Hello my family member! I want to say that this article is awesome,
great written and include almost all important infos.
I would like to peer more posts like this .


posted by: Mollie [Odpovědět]

Čtěte také...

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Při chůzi a dalších fyzických aktivitách dochází k nárazům chodidel o zem. Nejvíce na to doplácejí paty. Ty mají za cíl tyto nárazy co nejvíce tlumit. Někdy se ale stane, že vás náhled přepadne bolest paty a vy přitom vůbec nevíte, co ji zapříčinilo. Odstranění bolesti pak může být velmi složité, ne…

Léčba erektilní dysfunkce: Prevence a způsoby odstranění potíží

Léčba erektilní dysfunkce: Prevence a způsoby odstranění potíží

Erektilní dysfunkce postihuje především muže středního a staršího věku. Jedná se o poruchu, kdy penis nemá dostatečnou erekci, není tuhý. To má za následek neschopnost kvalitního pohlavního styku.


Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře. Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha v…

Jak odstranit kruhy pod očima? Příčiny a rychlá pomoc

Nevzhledné kruhy pod očima se nejčastěji objevují po probdělé noci. Mohou však mít i jiné příčiny. Nejedná se zpravidla o vážný problém, navíc se dá poměrně účinně a rychle odstranit. V dnešním článku si povíme, jaké jsou nejrychlejší způsoby odstranění kruhů pod očima, které je dobré znát.