verze pro tisk

Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

7. srpen 2014

Oxid uhelnatý je jedovatým plynem, který vzniká nedokonalým spalováním uhlíku. Dříve se často vyskytoval při provozu motorových vozidel, dnes už jsou emise u moderních automobilů daleko nižší. Dále se CO, jak zní chemická značka oxidu uhelnatého, vytváří na topeništích.

Reklama
Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomocJak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

 

 

V případě, že se nadýcháte velkého množství tohoto plynu, hrozí vám v nejhorším případě až smrt. Pokud se někdo ve vašem okolí nadýchá oxidu uhelnatého, měli byste vědět alespoň základní zásady, jak provést první pomoc před tím, než dorazí záchranná služba.

Příznaky otravy oxidem uhelnatým

Nepříjemné je to, že oxid uhelnatý nemá žádnou barvu. Při jeho vyšším výskytu si tak ani nemusíte uvědomit, že na vás postupně začíná působit. Právě v tomto ohledu je CO mimořádně nebezpečný, nevidíte jej, ani jej necítíte.

V prvotní fázi otravy se dostavuje lehká otupělost. U některých jedinců se však může naopak dostavit pocit blaha. Kromě toho má postižená osoba malátné pohyby, horší koordinaci.

Během postupující otravy se vám začne zrychlovat tep, hůře se vám dýchá. Přicházejí bolesti hlavy, doslova vám buší v oblasti spánků. Následují také pocity zvracení a nevolnosti, jste zarudlí v oblasti tváří.

V kritické fázi už nastává šok a bezvědomí. V momentě, kdy na sebe oxid uhelnatý naváže více než 60% hemoglobinu, nastává smrt.

Stupně otravy CO:

  • Lehká otrava – bolest hlavy, závratě, nevolnost, nižší soustředěnost
  • Středně těžká otrava – zvracení, ospalost, zmatenost
  • Těžká otrava – šok, bezvědomí, poruchy dýchání
  • Velmi těžká otrava – světle červené skvrny na těle, smrt

Jaké jsou příčiny otravy oxidem uhelnatým?

Otravu oxidem uhelnatým způsobuje nedostatek kyslíku během hoření. CO se váže na krevní barvivo a tím pádem vytlačuje kyslík. Nedochází k navazování kyslíku na hemoglobin. Smrtelná fáze nastává v okamžiku, kdy na sebe CO váže 60% hemoglobinu.

Jak provést první pomoc při otravě oxidem uhelnatým?

V první řadě je potřeba zajistit postiženému dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pokud se tedy například nachází v koupelně s karmou, kde je vysoká koncentrace CO, ihned jej vyneste do jiného prostoru, ideálně na čerstvý vzduch.

Ve chvíli, kdy už upadl do šoku a bezvědomí, je potřeba provést podpůrné dýchání, případně resuscitaci, a to tím způsobem, že na každé dva vdechy do úst stlačíte 30x postiženému hrudník.

V každém případě je potřeba urychleně zavolat lékaře. Zejména při těžkých otravách jde doslova o vteřiny a minuty. Proto se zavoláním záchranné služby neotálejte.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jamie

pátek, 7. duben 2017
20:50

I need to to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
I have got you bookmarked to look at new stuff you post…


posted by: Jamie [Odpovědět]

Aurelia

sobota, 5. květen 2018
00:45

I am truly thankful to the holder of this site
who has shared this fantastic article at at this place.


posted by: Aurelia [Odpovědět]

Sherryl

pátek, 21. červenec 2017
17:33

You really make it appear really easy along
with your presentation but I to find this matter to be actually one thing which I feel I might by no means
understand. It seems too complex and very large for me.
I am having a look forward on your subsequent post, I\'ll
try to get the dangle of it!


posted by: Sherryl [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.


Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Zásahy elektrickým proudem bývají poměrně častou příčinou úmrtí osob. Pokud je však postiženému poskytnuta včasná a odborná pomoc, má naději na přežití.

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.