verze pro tisk

Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

31. leden 2014

Při chůzi a dalších fyzických aktivitách dochází k nárazům chodidel o zem. Nejvíce na to doplácejí paty. Ty mají za cíl tyto nárazy co nejvíce tlumit. Někdy se ale stane, že vás náhled přepadne bolest paty a vy přitom vůbec nevíte, co ji zapříčinilo. Odstranění bolesti pak může být velmi složité, nezřídka kdy končí až u doktorů, kteří musejí provést chirurgický zákrok. Co pomáhá na „obyčejnou“ bolest paty a co ji vlastně způsobuje?

Reklama
Co pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti patCo pomáhá na bolest paty? Hlavní příčiny a možnosti odstranění bolesti pat

Příčiny bolesti paty

Bolest se může projevit prakticky v jakékoliv části paty – na její vnitřní, vnější i spodní straně.

Nejčastější příčinou bolesti paty je její přílišné přetěžování. Projeví se ve chvíli, kdy třeba dlouhou dobu stojíte, případně vykonáváte delší dobu náročnou fyzickou aktivitu. Ne náhodou bolesti pat trápí aktivní sportovce – běžce.

Příčinou bolesti paty je však poměrně často také nevhodná obuv. Může jít o obuv, která je příliš malá, případně má tvrdou podrážku, která tak nedostatečně tlumí nárazy při chůzi a běhu.

Méně častou, ovšem o to složitější k řešení bývá bolest paty, která je způsobena nadváhou. Ti z vás, kteří nepatří zrovna mezi štíhlé jedince, mohou mít krom jiných potíží právě problémy s bolestmi pat, a to již útlého věku. Uvádí se, že bolesti pat se projevují asi od věku kolem 10 let, nejvíce však na ně trpí lidé v produktivním věku, kteří chodidla namáhají nejvíce.

Pokud se bolest projevuje v zadní části paty, může být způsobena zánětem v této oblasti. Dochází zde k vytvoření hlenu, který následně onu bolest zapříčiňuje.

Jak na bolest paty?

Při bolestech paty se doporučuje několik procedur. Je ale nutné mít na paměti, že trvalejší bolest může mít vážné následky a je tudíž vhodné s ní zajít k doktoru.

Mezi účinné pomoci patří:

  • Chlazení paty - na bolavé místo přikládejte ledový obklad.
  • Výměna obuvi - vzhledem k tomu, že bolest paty bývá velmi často způsobena špatnou obuví, doporučuji vyzkoušet jiné boty.
  • Využití ortopedické vložky - aby pata nebyla během chůze příliš zatěžována, případně se nedostávala do nepřirozených poloh, je kromě vhodně zvolené pevné obuvi dobré si zajistit speciální ortopedické vložky, případně jiné podobné pomůcky (výstelky apod.)
  • Protizánětlivé léky - je-li bolest paty způsobena zánětem, předepíše vám lékař protizánětlivé léky, které by problém měly během několika dnů odstranit. Ty jsou někdy aplikovány ve formě injekcí, které jsou vpichovány přímo do postižené oblasti.
  • Masáže - na bolest paty pomáhá i obyčejná masáž postižených míst. Tu provádějte ideálně každý den do té doby, než bolest odezní. Postačí jemné masírování celé paty, a to po dobu několika minut.
  • Návštěva fyzioterapeuta a maséra - pokud vám nepomáhá masáž svépomocí, případně nevíte, jak na ni, je vhodné si zajít za odborníkem. Masér lépe pozná, kde je problém a pomocí masáže jej dokáže odstranit. Pomoci může také návštěva fyzioterapeuta, který odhalí případnou příčinu, jež bude tkvít třeba ve špatném držení těla a tudíž i velkým namáháním paty.
  • Operační zákrok - ve chvíli, kdy bolest paty neustupují po delší dobu a způsobují vám skutečně velké problémy, bude možná nutné provést chirurgický zákrok. Operace bolavé paty je ale až tím posledním krokem. Podstupují jej hlavně profesionální sportovci, kteří potřebují být co nejrychleji ve formě.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marti

čtvrtek, 2. únor 2017
21:13

Vřele doporučuju na odtranění bolesti pat a patní ostruhy twin-hells medicovi. Sám jsem měl problémy s bolestí pat, kolen a obecně spodních končetin, a po doporučení twin hells od jednoh lékaře jsem je vykoušel a super. bolest pomalu mizí. určitě doporučuji vyzkoušet. každému zabírá něco jiného, ale zatím na ně všude slyším a vidím jen chválu


posted by: Marti [Odpovědět]

Jacques

úterý, 1. květen 2018
02:23

It\'s remarkable to go to see this web site and reading the views of all mates on the
topic of this post, while I am also eager of getting
familiarity.


posted by: Jacques [Odpovědět]

Mckinley

pondělí, 8. květen 2017
12:37

What\'s up Dear, are you actually visiting this site regularly, if so after that you will without doubt obtain good knowledge.


posted by: Mckinley [Odpovědět]

Judson

úterý, 4. červenec 2017
09:58

We\'re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable info to work on. You\'ve performed an impressive job and our whole neighborhood will be
grateful to you.


posted by: Judson [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především lidi se sedavým zaměstnáním a také ty z vás, kteří se obecně příliš nehýbají, neholdují sportu a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem mohou vyústit v komplikovanější zdravotní potíže.

Nepravidelná menstruace u dívek a žen: Příčiny a možnosti léčby

Poruchy menstruačního cyklu mohu mít několik příčin. Ženy by si jich měly v každém případě všímat a předcházet jejich případnému opakování. Ponejvíce nepravidelná menstruace provází dívky v období dospívání a ženy, které jsou v přechodu.


Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Anorexie je onemocněním, které se dotýká převážně mladých žen a dívek. Řadí se mezi psychická onemocnění, která souvisejí s tím, že postižené osoby mají utkvělou představu, že jejich postava a tělesná hmotnost nejsou v pořádku.