verze pro tisk

22 tipů, jak odstranit únavu a ospalost během dne

1. říjen 2013

Cítíte se během dne unavení a ospalí? Rozhodně nejste sami, komu se tyto stavy přihodí. Únava během dne je typická hlavně v jarním a podzimním období, přepadnout vás však může prakticky kdykoliv. je to často zapříčiněno špatnou životosprávou, ale i mnoha dalšími faktory.

Reklama
22 tipů, jak odstranit únavu a ospalost během dne22 tipů, jak odstranit únavu a ospalost během dne

Únava a ospalost během dne je nepříjemná hlavně v situacích, kdy si zkrátka nemůžete lehnout a odpočívat, naopak je potřeba vykonávat práci v zaměstnání.

Příčiny

Hlavními příčinami únavy a ospalosti během dne, kdy by naopak člověk měl být plný síly a energie, jsou:

  • Špatný a nedostatečný spánek
  • Stres
  • Psychické a fyzické vypětí
  • Konzumace alkoholu
  • Špatná výživa, absence vitamínů
  • Užívání léků

Postupy odstranění únavy

1. Pravidelný spánek

Aby si tělo zvyklo na denní námahu a nepociťovali jste přílišnou únavu, je nutné dát vašemu sni pravidelný režim. Pokud je to možné, navykněte si chodit spát ve stejnou dobu, stejně tak v určitou dobu vždy vstávejte. Dospělý jedinec by měl spát ideálně kolem 6 – 8 hodin.

2. Plnohodnotný spánek

Nestačí jen, pokud budete spát dostatečně dlouho. Spánek také musí být „výživný“, aby si tělo dobře odpočinulo a zregenerovalo. Kvalita spánku souvisí s dalšími jevy, jako jsou strava, stres, ale třeba i vhodné lůžko a matrace.

3. Pitný režim

Člověk se cítí mnohem více unaven, pokud tělo nemá dostatečný přísun tekutin. Každý den byste měli vypít minimálně 2 litry vody, ovšem ne naráz, ale v průběhu celého dne.

4. Žádný alkohol

Konzumace alkoholu ve zvýšených dávkách výrazně přispívá k únavě, zejména následující den poté, co si alkohol dopřejete.

Pokud nechcete být unavení a ospalí v práci, vynechejte konzumaci alkoholu do doby, kdy budete vědět, že další den nemáte žádné povinnosti.

5. Omezení sladkých nápojů

Sladké nápoje sice mohou mít povzbudivý účinek, nicméně jen na určitou dobu. Posléze se člověk cítí více unavený.

6. Omezení pití kávy

Platí zde totéž jako u sladkých nápojů. Kávu s kofeinem rozhodně nepijte před tím, než půjdete spát. Tělo se zbytečně nabudí, což pak bude mít za následek nekvalitní spánek a následnou únavu druhý den.

7. Dostatek pohybu

Během dne je potřeba se hýbat. Pobyt v tělocvičně, bazénu, nebo i delší procházka vám spolehlivě vyženou únavu z těla. V noci naopak budete lépe usínat a dopřejete si plnohodnotnější a kvalitnější spánek, což se pozitivně projeví druhý den.

8. Pauzy během pracovního dne

Pokud se cítíte unavení a ospalí v práci, dejte si krátkou pauzu. Odpočinete si po psychické stránce.

9. Cvičení během pauzy

Během pracovní pauzy si protáhněte tělo. Rozproudíte krevní oběh a rázem na veškerou únavu rychle zapomenete.

10. Správná poloha těla

Únava v práci může být zapříčiněna také špatným posedem na židli či v křesle. Proto dbejte na to, abyste seděli rovně a pohodlně.

11. Správné dýchání

K zamezení únavy a ospalosti napomáhá také správné a hluboké dýchání. Pokud špatně dýcháte, tělu se nedostává tolik potřebného kyslíku a je pak rychleji „opotřebované“.

12. Regulace teploty v místnosti

K vyšší únavě může přispět také přílišná teplota v místnosti, v níž pracujete. Častěji tak větrejte a zajistěte optimální tepelné podmínky v interiéru. V případě potřeby si zajděte na pár minut na čerstvý a chladný vzduchu.

13. Pravidelnost stravy

Důležité je jíst nejen zdravě, ale také pravidelně. Nevynechávejte snídani, oběd, večeři a také alespoň malé svačiny. Nepravidelná strava je jednou z častých příčin toho, že se člověk cítí během dne unavený.

14. Zelenina

Jezte hodně zeleniny, která obsahuje vitamíny i další potřebné látky. Ideální je například brkolice, která má velké množství vlákniny, vápníku a vitamínu C. právě ten výrazně napomáhá snížit únavu organismu.

15. Ovesné vločky

Na důležité látky a vitamíny jsou bohaté také ovesné vločky. Slouží jako perfektní ranní strava, která vás nastartuje na celý den.

16. Čočka

Další potravinou, která vám dodá energii, je čočka. Jedná se o zdravou přílohu, kterou lze obohatit jídelníček.

17. Banány

Výborným nábojem energie jsou banány, které obsahují velké množství přírodního cukru. Ty vám dodají hodně energie. Ne náhodou je využívají sportovci během vrcholných výkonů. Jistě jste už mnohokrát viděli tenisty, kteří spořádají i několik banánů během jediného tenisového utkání.

18. Energetické nápoje

Slouží zejména k intenzivnímu dodání energie, obsahují takzvané rychlé cukry. S jejich konzumací to ale není vhodné přehánět.

19. Skořice

Málokdo ví, že i skořice velmi pozitivně působí proti ospalosti a únavě. Pomáhá zlepšovat srdeční rytmus a dýchání.

20. Žen–šen

Přípravky, které obsahují žen-šen, jsou jako povzbuzovače energie velmi oblíbené a doporučované. Žen-šen ostatně znají díky jeho pozitivním účinkům již tisíce let zejména v asijských zemích.

21. Třezalka

Tato bylinka pomáhá zlepšit náladu a podporuje akceschopnost organismu.

22. Správná funkce štítné žlázy

Porucha štítné žlázy může být závažným onemocněním, jehož vedlejším účinkem je zvýšená únava. Pokud nepomáhá nic, zajděte si k doktoru a nechte si udělat krevní zkoušky, které mohou zjistit, zda štítná žláza nefunguje špatně.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.42 hvězdiček / Hodnoceno: 12xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Christen

čtvrtek, 12. říjen 2017
10:41

Information Corp. 25) Do not auto-post Instagram media.


posted by: Christen [Odpovědět]

Veta

pátek, 27. říjen 2017
16:55

As you are faithful, God will give you more.


posted by: Veta [Odpovědět]

Millie

neděle, 12. listopad 2017
21:24

I first read this response and thought, Wow, onerous!


posted by: Millie [Odpovědět]

Gregory

neděle, 26. listopad 2017
23:02

Simply examined this deal for MYLAB FIELD, INC.


posted by: Gregory [Odpovědět]

Jan

úterý, 16. leden 2018
20:17

This does not make binary choices a scam.


posted by: Jan [Odpovědět]

Hana Morávková

čtvrtek, 20. duben 2017
14:32

Me na nabrani sil pomohly tabletky Reishia od Maxivitalisu. Byla jsem strasn vycerpana, jak psychicky, tak fyzicky. Vazne mi pomohly, dokonce mam i energii na cviceni a venuji se vice sama sobe :)


posted by: Hana Morávková [Odpovědět]

Hana Morávková

středa, 14. červen 2017
12:25

to Hana Morávková:

To jsem sem napsala je reklamní srágora a omlouvám se za ní. Jsem totiž dealerka oné firmy. Také dobře vím, že doplňky stravy nemají žádný garantovaný ani schválený a ověřený účinek.


posted by: Hana Morávková [Odpovědět] [Skrýt]

Jana krškova

pondělí, 6. leden 2014
15:26

Dobry den, posledního pul roku jsem strašně moc unavená , v noci nemůžu spát a když brzy tak usnu kolem 2 hod v noci. Rano v 7 hodin jsem vzhůru dovedu syna do školky a cely den jsem jak chodicí mrtvola :( myslím že ovoce a zeleniny jim dostatek . Pijí tak 3 kávy denně ( malý). Vážím 50 kg při výšce 169 ale přibrat opravdu nemůžu a myslím že jim hodně . Můžete mi prosím poradit děkuji


posted by: Jana krškova [Odpovědět]

Phillipp

neděle, 4. červen 2017
15:38

Dial Sky TELEVISION contact number 0818 719 819 to contact Sky TV buyer help to be able
to get extra details about the service, including the plans and options included.


posted by: Phillipp [Odpovědět]

Danielle

čtvrtek, 8. červen 2017
23:36

In the event you discover that identify, then enter the password
to connect your machine with the Sky wireless network.


posted by: Danielle [Odpovědět]

Katka

středa, 8. leden 2014
17:14

to Jana krškova: Měla jsem to podobně hlanvě z práce, syndrom vyhoření atd. už jsem se necítila na nic. Chce to přes den pravidelný režim a také pravidelně sportovat. Běhání alespoň 2 x týdně, nebo cokoli jiného. Na nabrání nových sil mi dost pomohl přípravek Revitae - obsahuje výtažky z bylinek, které podporují revitalizaci organizmu. A večer na usnutí jakoukoli bylinnou směs na usnutí, co se prodává v lékarně s medem. Hlavně méně stresu a více radosti. Přeji ať se síly zase navrátí :)


posted by: Katka [Odpovědět]

Švarc Jan

pátek, 3. červen 2016
16:39

to Jana krškova: je to tím ze malo sukate. Víc sukejte a budete unavená a usnete brzy. S pozdravem MUDr. Svarc


posted by: Švarc Jan [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak vypadá zdravé stravování během dne? Jak udržovat vyvážený jídelníček

Jak vypadá zdravé stravování během dne? Jak udržovat vyvážený jídelníček

Zdravý a vyvážený jídelníček je základním předpokladem k tomu, aby se vám vyhýbala onemocnění. Jak má vypadat vyvážená strava a jakých zásad se držet? To se dozvíte v dnešním článku.

15 tipů, jak odstranit zápach z úst a co zaručeně pomůže?

15 tipů, jak odstranit zápach z úst a co zaručeně pomůže?

Zápach z úst je nepříjemný zejména pro lidi z vašeho okolí. Může být přitom způsoben mnoha faktory. Každý z nás by měl dbát na hygienu tak, aby tomuto problému předešel. I ve chvíli, kdy si však poctivě a pravidelně čistíte zuby, zápach z úst přesto může být cítit.


10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

Detoxikace organismu má pro vaše zdraví velký význam. Pokud se tělo zbaví škodlivých látek, dojde k jeho pročištění a opětovnému nastartování, zvládne pak větší zátěž.

Pomerančová kůže: 11 tipů, jak odstranit celulitidu na stehnech

Pomerančová kůže: 11 tipů, jak odstranit celulitidu na stehnech

Celulitida na stehnech trápí zejména ženy, přičemž nejčastěji se vyskytuje v oblasti stehen. Jde o zvětšené tukové buňky, které vytvářejí na kůži dolíčky. Celulitida je způsobována mnoha faktory, od dědičných dispozic až po nesprávný pitný režim či sedavý způsob života.