verze pro tisk

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

29. květen 2014

Řebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít a co si z něj můžete doma připravit? Na to vám odpoví tento článek.

Reklama
Řebříček obecný: Léčivé účinky + receptyŘebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

 

 

Účinné látky řebříčku

Účinné látky řebříčku obecného obsahuje jeho kvetoucí nať. Ta se sbírá v období od června do října. Bylinka obsahuje zejména flavonoidy. Ty působí pozitivně na játra. Kromě řebíčku se dají použít i další bylinky a čaje na játra. Dále v rostlince najdeme také silice a dusíkaté látky.

Jaké má řebříček léčivé účinky?

Řebříček se dá užívat vnitřně, najdou se ale i způsoby vnějšího užití.

Vnitřní užití

Při nitřním užití působí řebříček zejména na povzbuzení trávicího ústrojí. Pomáhá zvyšovat produkci žaludečních šťáv, čímž přispívá k celkovému zlepšení trávení. Kromě toho se aplikuje také při nejrůznějších žaludečních potížích, od drobných nevolností až po žaludeční vředy.

Dále je řebříček a produkty, které obsahují výtažky z něj, používán také pro snížení horečky. A to zejména tím, že přispívá k intenzivnějšímu pocení, pomocí něhož se organismu lépe zbavuje škodlivých látek. Použít se však dají i další bylinky na horečku.

V neposlední řadě pak řebříček působí také na krevní oběh. Jeho účinné látky totiž přispívají ke zpevňování cév. Zajímavostí je, že výtažky ze řebříčku obecného jsou obsaženy i v některých přípravcích, které jsou určeny pro snížení krevního tlaku.

Vnější užití

Odvary z řebříčku se používají pro rychlejší hojení ran, dále pak například při různých zánětlivých onemocněních. Jeho výtažky jsou obsaženy i v mastích a krémech, které jsou určeny pro hojení kožních nemocí, zejména nejrůznějších ekzémů a vyrážek.

V případě nouze se dá použít také jako dezinfekce při náhlém poranění. K tomu stačí použít jeho listy.

Recepty

Čaj z řebříčku

Řebříček se podomácku nejčastěji podává ve formě čaje, a to při různých obtížích.

Při nachlazení použijte jednu čajovou lžičku řebříčku. Tu zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Poté ji přeceďte a vypijte. Doporučené množství při nachlazení jsou asi 2 – 3 šálky denně. Tento recept pomáhá také například i při bolestech zad či pro detoxikaci organismu. Vždy je důležité je pít teplý.

Pleťová voda

Zajímavou variantou je recept na pleťovou vodu z řebříčku. Jak jsem již uvedl, účinné látky bylinky mají pozitivní účinek při nejrůznějších kožních potížích. Tento recept se ale hodí zejména v okamžiku, kdy máte mastnou pleť.

Stačí natrhat čerstvé květy řebříčku a nechat je přes noc namočené ve studené vodě. Tu pak použijte na mastnou pleť. Rychlejší variant je prakticky obdobou výroby čaje. Odvar pouze nechte odstát, dokud nevychladne.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Na zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších látek, které jsou pro lidský org…


Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na lidský organismus má.

Světlík lékařský: Co vyléčí? + recepty

Světlík lékařský: Co vyléčí? + recepty

Světlík lékařský je volně rostoucí bylinkou, která se objevuje zejména na podhorských loukách a pastvinách. Jde o rostlinu, která dosahuje výšky až 30 centimetrů. Má léčivé účinky, jež jsou známé již po celá staletí. Pro léčitelství se využívají její květy, které se sbírají v létě, obvykle v období …