Jak cvičit zrak a předejít vzniku očních vad?

12. listopad 2013     komentáře (0)  967 objevných slov

Problémy se zrakem má značná část populace. A počet lidí, kteří jsou nuceni nosit brýle či kontaktní čočky, se neustále zvyšuje. Je to dáno mimo jiné v důsledku životního stylu. Mnozí z vás si zrak zkazí tím, že denně několik hodin souvisle sedí u monitorů počítačů, sledují televizor atp. Zrak je přitom orgánem, který je nesmírně důležitý. Proto je dobré jej pravidelně procvičovat tak, aby si oči zvykly na vyšší zátěž.

Jak cvičit zrak a předejít vzniku očních vad?Jak cvičit zrak a předejít vzniku očních vad?

Problémy se zrakem má značná část populace. A počet lidí, kteří jsou nuceni nosit brýle či kontaktní čočky, se neustále zvyšuje. Je to dáno mimo jiné v důsledku životního stylu. Mnozí z vás si zrak zkazí tím, že denně několik hodin souvisle sedí u monitorů počítačů, sledují televizor atp. Zrak je přitom orgánem, který je nesmírně důležitý. Proto je dobré jej pravidelně procvičovat tak, aby si oči zvykly na vyšší zátěž.

Co způsobuje špatný zrak?

Existuje celá řada očních vad, které mají různé příčiny. Asi nejmenším problémem je pouhá oční únava, která je zpravidla způsobena tím, že se oči příliš dlouho soustředí na určitý bod. Typicky se jedná o situaci, kdy dlouhou dobu upřeně zíráte do počítače. Oči jsou v tomto případě unavené, což se projevuje zejména bolestí hlavy, vyšším tlakem v očích, které také mohou zčervenat.

Dlouhodobější potíže se zrakem se projevují hlavně v krátkozrakosti a dalekozrakosti. V případě krátkozrakosti dochází ke zhoršení zaostřování na dálku, při dalekozrakosti pak naopak špatně zaostřujete nablízko.

Při krátkozrakosti dochází k tomu, že ke sbíhání paprsků světla dochází v oku už před sítnicí. U dalekozrakosti je tomu naopak, paprsky se sbíhají až za sítnicí, na ní tudíž nevzniká ostrý obraz. Tyto oční vady se řeší stabilizací, k zaostření se používají brýle nebo kontaktní čočky.

Oční vada může vznikat také nepravidelným zakřivením rohovky. Tomuto onemocnění se říká astigmatismus. Problém se řeší korigováním pomocí kontaktních čoček nebo cylindrických skel.

Některé z vás může trápit také šilhání, kdy dochází k odklonu jednoho oka od zrakové linie. V tomto případě je potřeba procvičovat zejména pohyby očí.

Cvičení

Mrkání

Na unavené oči pomáhá jednoduchý trik pomocí mrkání. Během výdechu zavřete oči a pomalu vydýcháváte. Při nádechu pak normálně mrkejte, ovšem během toho se nedívejte na žádný předmět soustředěně, zírejte tzv. „do prázdna“.

Tuto proceduru opakujte pravidelně během dne. Cvik je vhodný hlavně pro ty z vás, kteří mají zaměstnání u počítače, případně u něj tráví honě volného času.

Zaostření

Při tomto cviku střídavě pozorujte vzdálený a blízký předmět, a to po několika vteřinách. Oči si tak zvyknou na postupné zaostřování.

Další cvičení

Na cvičení očí pomáhá celá řada dalších cvičení:

  • Zírání nahoru a dolů - očima střídavě pohybujte odshora dolů, a to zhruba desetkrát. Tento cvik provádějte každý den. Lze jej provádět také se zavřenýma očima.
  • Kroužení - tentokrát při cviku kroužíte očima na jednu stranu, po chvilce pak změníte směr. I tento cvik je možné alternovat se zavřenýma očima.
  • Masírování okolí očí - ruce si zahřejte třením o sebe a poté jimi postupně jemně masírujte celou oblast kolem očí.
  • Opláchnutí vodou – unavené oči si během dne několikráte opláchněte pod studenou vodou.

Jak předejít špatnému zraku

Pro oči je důležitá prevence. Jedině tak dochází k jejich pomalejšímu stárnutí a snižujete riziko vzniku očních onemocnění a vad. Jedná se hlavně o tyto zásady:

Nošení slunečních brýlí

V případě, že venku svítí ostřejší sluníčko, je potřeba před ním zrak chránit. Sluneční brýle používejte pouze takové, které zabraňují pronikání UV záření.

Cvičení

Využívejte postupy ke cvičení očí. Cviky ideálně provádějte denně, aby si oční svalstvo a tkáně zvykli na zátěž.

Konzumace zdravých potravin

Ke zhoršení zraku dochází často kvůli konzumaci nezdravých jídel. Zejména se jedná o pokrmy, které obsahují vysoké množství cukru, dále pak o tučná jídla. Doporučuje se naopak vysoký přísun vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.

Správná čtecí vzdálenost

Mnozí lidé si kazí zrak tím, že čtou knihu či sledují monitor počítače v příliš malé vzdálenosti od očí. Při čtení by zrak měl být alespoň 30 centimetrů od knihy, u monitoru pak ještě dále.

Odpočinek

Pokud vás u počítače či při čtení knihy začnou pálit oči, bolet hlava, případně se projeví jiné příznaky, nechte zrak na chvíli odpočinout. Není dobré příliš dlouho soustředit zrak na krátkou vzdálenost.

Vhodné osvětlení

Oční vady jsou způsobeny také špatným osvětlením. Samotné příšeří sice nevadí, nicméně v kombinaci se špatnou vzdáleností jsou oči rychleji unavené.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...


Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!