Jak zastavit krvácení z nosu?

5. listopad 2013     komentáře (0)  995 objevných slov

Určitě se vám někdy v minulosti stalo, že vám z ničeho nic začala téct krev z nosu. Mohlo se tak přitom stát z mnoha důvodů. Krvácení z nosu obvykle nenaznačuje žádné velké zdravotní komplikace, může být pouze doprovodným jevem při různých onemocněních. Vždy je však nutné vyhledat lékaře ve chvíli, kdy se krvácení často opakuje, případně jej nelze ani všemožnými způsoby zastavit. V tomto článku se krom jiného dozvíte, jak účinně zastavit krácení z nosu a také to, kdy je již nutné vyhledat lékaře.

Jak zastavit krvácení z nosu?Jak zastavit krvácení z nosu?

Určitě se vám někdy v minulosti stalo, že vám z ničeho nic začala téct krev z nosu. Mohlo se tak přitom stát z mnoha důvodů. Krvácení z nosu obvykle nenaznačuje žádné velké zdravotní komplikace, může být pouze doprovodným jevem při různých onemocněních.

Vždy je však nutné vyhledat lékaře ve chvíli, kdy se krvácení často opakuje, případně jej nelze ani všemožnými způsoby zastavit. V tomto článku se krom jiného dozvíte, jak účinně zastavit krácení z nosu a také to, kdy je již nutné vyhledat lékaře.

Příčiny krvácení z nosu

Klasickou příčinou krvácení z nosu jsou zlomené nosní kůstky. V tomto případě lze krvácení zastavit obtížněji, navíc je potřeba počítat s tím, že budete muset vyhledat lékaře.

Další častou příčinou je poranění sliznice, která je v blízkosti chrupavky. V tomto případě k tomu dochází nezřídka kdy právě z toho důvodu, že sliznice je v nose velmi tenká a tím pádem i lehce zranitelná. Klasicky si krvácení z nosu přivodíte tím, že se v něm budete „šťourat“. Jakmile v nose zavadíte, může se krev z nosu spustit prakticky okamžitě.

Zejména u malých dětí je pak krvácení vyvoláno také v důsledku toho, že si do nosu strkají cizí předměty. Rovněž zde dojde k poškrábání v nose.

Méně častější, ovšem zdaleka ne výjimečné, je krvácení z nosu v důsledku nějakého onemocnění, zejména takového, která mají co do činění s dýchacími cestami. Jedná se hlavně o virózy typu chřipky apod.

Krvácení mohou vyvolat také třeba spalničky, stejně tak ale i vysoký tlak či naopak hypotenze. Z našich předchozích článků již dobře víte, jak zvýšit krevní tlak. V případě, že jde o vysoký krevní tlak, bude krvácení obtížně zastavitelné.

Následky krvácení z nosu

Pokud je krvácení krátkodobého charakteru, nemá obvykle žádné fatální následky. Teprve ve chvíli, kdy krvácíte i několik desítek minut, přičemž dojde ke ztrátě velkého množství krve, mohou se projevit další potíže.

V momentě, kdy přijdete vlivem krvácení o cca pětinu krve, projeví se to zrychleným tepem a poklesem krevního tlaku.

Dalšími doprovodnými jevy při silnějším krvácení z nosu pak mohou být ztráta vědomí, v lehčí verzi poblednutí a vyražení studeného potu. V tomto případě je nutný odborný zákrok.

Způsoby zastavení krvácení

Základní

  • Sedněte si a předkloňte hlavu
  • Na zátylek a čelo si přiložte studený obklad
  • Vysmrkeujte krevní koaguly z nosu

Alternativní

Kromě tradičních postupů je možné využít také přírodních léčiv. Zejména se jedná o výtažky z měsíčku, případně cypřišového oleje. Ty nakapejte na čistý kapesník či vatu a přiložte pod nos.

Preventivním opatřením je zvyšování celkové odolnosti organismu proti infekcím. K tomu doporučuji přísun vitamínů, zejména vitamínu C. Vhodný je kupříkladu Vitamín C 1000 s postupným uvolňováním ve formě tablet, který působí příznivě při krvácení z nosu.

Co je potřeba

  • Zjistit příčinu krvácení
  • Zachovat klid a chladnou hlavu
  • V případě intenzivního a opakovaného krvácení vyhledat lékařskou pomoc

Jak dlouho to potrvá?

Pokud se nejedná o krvácení v důsledku vážného úrazu či onemocnění (za krvácením může stát i nádorové onemocnění), mělo by přestat během několika minut v případě, že využijete výše uvedené postupy.

Pokud krvácení přetrvává déle než půlhodinu, je nezbytně nutné vyhledat lékaře. Stejně tak učiňte ve chvíli, kdy je již ztráta krve příliš velká. Mějte také na paměti, že krvácení může být způsobeno špatný krevním tlakem. V tu chvíli půjde obtížně zastavit a bude nejspíše opět nutné zavolat lékaře. Toho kontaktujte vždy, pokud je krvácení způsobeno těžkým úrazem, případně jej doprovází bolesti hlavy.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak připravit domácí solný roztok do nosu?

Jak připravit domácí solný roztok do nosu?

Při rýmě a nachlazení není vždy nutné hned běžet do lékárny a kupovat si drahé léky. Existují i účinné metody, které používaly již naše babičky. Pro uvolnění ucpaného nosu, který je jedním z průvodních jevů při nachlazení a rýmě, se dá použít obyčejný solný r…

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Asi každému z vás se někdy přitíží od žaludku, má pocit nevolnosti a chce se mu zvracet. Jedná se o obrannou reakci organismu, kdy je podrážděný žaludek. Pocit nevolnosti bývá v tomto případě doprovázen také dalšími průvodními jevy. Jaké jsou příznaky nevolnosti a pocit…


Jak ošetřit odřeniny a drobná poranění kůže?

Jak ošetřit odřeniny a drobná poranění kůže?

Děti mají o prázdninách spoustu volného času, a tak mají čas dělat různé vylomeniny. Rázem pak stoupá pravděpodobnost, že přijdou k nějakému drobnému poranění kůže. Typicky se jedná hlavně o odřeniny. Ty si samozřejmě mohou způsobit i dospělí. Ošetření kůže patř…

Babské rady na zalehlé uši

Babské rady na zalehlé uši

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět, jaké jsou příčiny zalehlých uší a jak se dá tento poměrně častý jev léčit, a to laicky i odborně. Na zalehlé uši však znaly recepty už naše babičky. Jaké jsou ty nejvíce osvědčené?Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!