Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

19. září 2013     komentáře (1)  674 objevných slov

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především lidi se sedavým zaměstnáním a také ty z vás, kteří se obecně příliš nehýbají, neholdují sportu a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem mohou vyústit v komplikovanější zdravotní potíže.

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstraněníJak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především lidi se sedavým zaměstnáním a také ty z vás, kteří se obecně příliš nehýbají, neholdují sportu a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem mohou vyústit v komplikovanější zdravotní potíže.

Příčiny ztuhlého krku

Příčinou ztuhlého krku je ponejvíce zapříčiněno dlouhodobým sezením, kdy jsou hlava a krk neustále ve stejné poloze.

Důvodem pocitu ztuhlosti krku však může být také to, že tělo bylo v průvanu.

Často tento pocit máte také po ráno, což je způsobeno špatnou polohou těla během spánku, nevhodně zvoleným typem matrace a polštáře.

Výjimkou ale nejsou ani stavy, kdy ke ztuhnutí krku dojde v souvislosti s přepínáním svalů, potažmo i vazů v krční oblasti tím, že jste vykonali nějaké namáhavé cviky. Další příčinou je také úraz či zranění, které svaly na krku zablokuje.

Postupy uvolnění ztuhlého krku

Koupel v teplé vodě

K uvolnění svalstva dojde, pokud si na pár desítek minut lehnete do vany s horkou vodou. Ideální je, pokud do ni dáte trochu eukalyptového oleje, který má terapeutické účinky.

Teplý ručník

Na radiátoru nechte nahřát suchý ručník. Poté na něj nakapejte trochu alpy nebo jiného podobného přípravku a přiložte jej na krk. Nechte zhruba 20 minut účinkovat. Krční svalstvo se díky působení tepla uvolní.

Cviky

K uvolnění ztuhlého svalu je dobré si krk a páteř protáhnout pomocí jednoduchých cviků, které lze provést doma.

1. cvik

Hlavu otáčejte doleva na výdech. Na nádech ji pak dejte doprostřed a na výdech pootáčejte doprava. Postup opakujte několik minut.

2. cvik

Při nádechu zakloňte hlavu dozadu, jak jen to bude možné. Při výdechu pak opačným směrem hlavu předkloňte. Proces opakujte několikrát po sobě.

Variant podobných cviků existuje celá řada. Vždy mějte na paměti, že chcete krk a svalstvo uvolnit, nikoliv jej přepnout. Pokud byste tak učinili, byl by efekt spíše opačný.

Co je potřeba k uvolnění ztuhlého krku?

  • Horká voda s eukalyptem
  • Ručník
  • Alpa, masážní krémy

Jak dlouho uvolnění ztuhlého krku potrvá?

Pokud se nejedná o vážný zdravotní problém, dá se ztuhlý krk uvolnit během několika minut. Jestliže ztuhlost přetrvává déle, měli byste navštívit lékaře, který stanoví příčinu a diagnózu problému.

Jaké budou náklady?

Při výše uvedených způsobech, jakými lze ztuhlé svalstvo a krčních páteř uvolnit, jsou náklady takřka nulové.

Je vhodné mít po ruce lahvičku s Alpou, která stojí ve 160 ml balení kolem 20 Kč.

Pomoci mohou také masážní krémy, například tento účinný masážní krém s obsahem hadího jedu, který lze použít i při dalších bolestech páteře.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 21x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak odstranit druhou bradu?

Jak odstranit druhou bradu?

Dvojitá brada se během života může objevit prakticky u každého z nás. Jedná se o stav, kdy dochází k nahrnutí kůže a tuku do oblasti pod bradou.

Jak se zbavit zahlenění v krku?

Jak se zbavit zahlenění v krku?

Zahlenění krk je stavem, který často doprovází kašel také bolest v krku. Jde o onemocnění, které může být vyvolány z mnoha příčin, méně či více závažných. V každém případě je zvýšené zahlenění dýchacích cest velmi nepříjemné a obtěžující.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Šárka

úterý, 3. listopad 2015
02:44

doporučuji hřejivé mazání od značky Priessnitz. Pomáhá na ztuhlé svalstvo, na bolavá záda, při revmatických obtížích atd. Kupuji jej z http://www.lekarna.cz/priessnitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/


Napsal: Šárka [Odpovědět]