Jak se správně a zdravě saunovat?
21. březen 2016 Roman Beneš komentáře (0) 878 objevných slovPobyt v sauně, ať už domácí či veřejné, patří k tomu nejlepšímu, co můžete udělat pro své zdraví. Pravidelné saunování přispívá ke zvýšení imunity, otužilosti a má i další blahodárné účinky. Je však zapotřebí jej provádět správně, jinak se míjí účinkem a vašemu tělu spíše uškodí. V dnešním článku se dozvíte základní rady, jak se správně saunovat.
Pobyt v sauně, ať už domácí či veřejné, patří k tomu nejlepšímu, co můžete udělat pro své zdraví. Pravidelné saunování přispívá ke zvýšení imunity, otužilosti a má i další blahodárné účinky. Je však zapotřebí jej provádět správně, jinak se míjí účinkem a vašemu tělu spíše uškodí. V dnešním článku se dozvíte základní rady, jak se správně saunovat.
- Jaké jsou účinky saunování
- Postup správného saunování
- Jak často provádět saunování
- Kdy se vyhnout pobytu v sauně
Jaké jsou účinky saunování?
Pravidelný pobyt v sauně přispívá k lepší činnosti srdce. Má také pozitivní vliv na dýchací cesty. Dále saunování napomáhá ke zmírnění bolestí svalstva a kloubů, takže se doporučuje například i v momentě, kdy jste prodělali nějaké svalové zranění apod.
V neposlední řadě blahodárně působí také na zdraví pokožky, která se lépe prokrvuje. Je svěží, přirozeně vláčná, nedochází k předčasné tvorbě vrásek.
Organismu se pak díky saunování lépe a rychleji zbavuje škodlivých látek, které z něj odcházejí v potu.
Pokud trávíte dostatek času v sauně, jste více otužilí. Poznáte to hlavně v zimních měsících, kdy jste odolnější vůči chřipkám a nachlazení.
Postup správného saunování
Příprava před vstupem do sauny
Důležitou roli hraje příprava před tím, než do sauny vstoupíte. Nejprve si důkladně odpočiňte, rozhodně nesmíte být uřícení zvenčí. Pokud například přijdete z práce či jste před chvilkou sportovali, dopřejte si alespoň 1 – 2 hodiny odpočinku.
Před vstupem do sauny je vhodné se důkladně osprchovat a následně osušit.
Pobyt v sauně
Do sauny vstupujte nazí, s sebou si vezměte pouze osušku či prostěradlo, kterým se budete otírat. Po celou dobu působení tepla buďte v klidu. Ideální je, pokud si lehnete či sednete a necháte na sebe působit horký vzduch.
Během pobytu se musí tělo dokonale prohřát a zpotit, jinak celá procedura není efektivní. V klasické sauně se doporučuje pobývat vždy alespoň 10 – 20 minut, záleží samozřejmě na tom, jak se po určité době cítíte. Nikdy není dobré se přemáhat. Pokud už cítíte, že máte dost, je na čase ze sauny odejít. Jakmile vás například začne bolet hlava, případně máte závratě, saunování ihned ukončete.
Během saunování je dobré si masírovat končetiny tak, aby došlo k jejich důkladnému prokrvení. Zároveň se tím urychlí pocení.
Ochlazení těla
V okamžiku, kdy vyjdete ze sauny ven, je dobré organismus ihned zchladit, a to ve sprše či v bazénu. S přechodem do bazénu to však nepřehánějte, rychlý skok do studené vody může způsobit teplotní šok, což by tělu (zejména u starších osob) nemuselo prospět.
Fáze odpočinku
Závěrečnou fází celé procedury je odpočinek. Po ochlazení těla sprchou či pobytem v bazénu si alespoň na 15 minut odpočiňte. Během odpočinku doplňujte tekutiny, tělo se pocením zbavilo velkého množství tekutin.
Jak často provádět saunování?
Pobyt v sauně se u zdravých jedinců doporučuje minimálně 1x týdně. Pokud máte k dispozici domácí saunu, je samozřejmě možné ji využívat častěji.
Kdy se vyhnout pobytu v sauně?
Ne vždy je pobyt v sauně vhodný. Proceduru byste měli vynechat například v okamžiku, kdy jste nemocní, trápí vás nachlazení, chřipka apod. Do sauny není vhodné chodit ani ve chvíli, kdy jste hladoví nebo naopak přejedení. Nedoporučuje se ani u těhotných žen.
Saunováním zvýšíte nejen svoji fyzickou odolnost, pomáhá také duševnímu zdraví. Pokud dodržíte všechny zmíněné zásady, budete se přes den cítit odpočatější a vyrovnanější. Večer se vám pro změnu bude lépe usínat a spánek bude vydatnější.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!