Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

8. květen 2014     komentáře (0)  819 objevných slov

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.

Jak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznakůJak se pozná nedostatek železa v těle? 8 hlavních příznaků

Železo je prvkem, jehož přítomnost je v lidském organismus velmi důležitá. V malém množství jej obsahují prakticky všechny orgány. Nejvíce jej přitom má hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Ty jsou důležité k přenosu kyslíku z plic do dalších tkání.

Jaké potraviny obsahují železo?

Železo je obsaženo v mnoha potravinách. Nejvýznamnějším zdrojem jsou zvířecí vnitřnosti, a to zejména játra.

Železo je přítomno v hojném množství také v luštěninách, stopové množství se pak objevuje také v různých druzích ovoce, a to zejména ve švestkách či hroznovém vínu.

Kromě toho jej do těla dostanete také z celozrnného pečiva, kvasnic či listové zeleniny.

Kolik železa je zapotřebí tělu dodávat?

Železo by nemělo být tělu dodáváno v nadměrném množství. Pak totiž může dojít například ke zvýšení rizika srdečních onemocnění, případně i vzniku rakoviny tlustého střeva.

Doporučené množství železa na den:

  • Děti 8mg
  • Muži 10mg
  • Ženy 15mg
  • Ženy v období těhotenství 25 mg
  • Starší ženy, které už nemenstruují 8 mg

Projevy nedostatku železa

V případě, že se tělu dlouhodobě nedostává železa, může to vést k více či méně vážným onemocněním.

1. Vyčerpanost

Nedostatek železa a s tím spojená únava a vyčerpanost se projevují hlavně u žen, a to nejčastěji bezprostředně po porodu. Jak už z výše uvedeného vyplývá, ženy potřebují vyšší přísun prvku nežli muži.

Spolu s vyčerpáním se mohou dostavit i další příznaky, jako například zvýšená podrážděnost.

2. Blednutí pokožky

Tento projev souvisí s tím, že železo je součástí hemoglobinu. A právě ten ovlivňuje zabarvení krve. Tím, že je v těle nedostatek železa, dochází k blednutí pokožky, ale také rtů, dásní či spodních víček.

3. Bolest při menstruaci

Ženy mohou nedostatek železa poznat také podle toho, že mají silnou menstruaci, která je až bolestivá. Zvyšuje se totiž krvácení, krev pak tělu chybí. Při silnějších příznacích je vhodné navštívit gynekologa.

4. Špatné dýchání

Vzhledem k tomu, že železo ovlivňuje červené krvinky, které mají vliv na přísun kyslíku do tkání, může se jeho nedostatečné množství projevit také dýchacími potížemi. Poznáte to mimo jiné tak, že při zcela běžných úkonech, které normálně bez problémů vykonáváte, budete nepřiměřeně zadýchaní.

5. Zvýšený tlukot srdce

Souvisí to s bodem, který je zmíněný výše. Tím, že má organismus málo kyslíku, srdce je více zatěžováno a dochází ke zrychlení srdečního tepu.

6. Klepot nohou

Dalším příznakem malého množství železa v organismu může být typické poklepávání nohama.

7. Intenzivní vypadávání vlasů

Vlasové kořínky nejsou v důsledku malého množství železa dostatečně doplňovány kyslíkem, což se projeví zvýšením vypadáváním vlasů.

8. Bolest hlavy

I mozek potřebuje kyslík. V případě, že má tělo málo železa, nedostává se mozku tolik kyslíku, což se projeví bolestmi hlavy.

Jak vidno, železo je pro lidský organismus skutečně důležitým prvkem. Určitě tak zajistěte jeho dostatečný přísun. Je vhodné vše konzultovat s lékaři, případně pak i výživovými specialisty, kteří vám pomohou sestavit vyvážený jídelníček. Ten bude obsahovat i další množství prvků a látek, které jsou pro váš organismus nezbytné.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.

Bradavice na ruce a na noze: 10 tipů, jak odstranit bradavice

Bradavice na ruce a na noze: 10 tipů, jak odstranit bradavice

Bradavice jsou výrůstky na kůži, které trápí poměrně značnou část populace. Jedná se vlastně o shluk odumřelých kožních buněk. Příčinou vzniku bradavic je zejména snížená obranyschopnost organismu a také nedostatek vitamínů, hlavně vitamínu A a C, které pomáhají vy…


Jak léčit deprese: 10 rad, jak přemoci depresivní stavy

Jak léčit deprese: 10 rad, jak přemoci depresivní stavy

Trvale špatná nálady, pocity stísněnosti, kterých se nemůžete bavit, těmito stavy během života trpí každý z nás. Může se jednat pouze o chvilkovou záležitost, která je vyvolána například úmrtím někoho blízkého, případně jiné náhlé obtížné situace. V takovémto p…

10 rad, jak se zbavit škytavky

10 rad, jak se zbavit škytavky

Každý z nás jistě dobře ví, co je to škytavka. Nejedná se o žádnou závažnou nemoc, která by měla nějak zásadní vliv na naše zdraví. Jde spíše o to, že nás obvykle přepadne v nejméně vhodný okamžik.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!