Jak přestat kouřit? Metody odvykání

22. květen 2014     komentáře (0)  1050 objevných slov

Kouření je zlozvykem, který si i v dnešní době, kdy už zdaleka není moderní, neodpustí velká část populace. Kouří ženy i muži, mladí staří, zdraví i nemocní. Přitom si je téměř každý z nás vědom toho, že mu cigarety způsobí dříve či později zdravotní problémy.

Jak přestat kouřit? Metody odvykáníJak přestat kouřit? Metody odvykání

Kouření je zlozvykem, který si i v dnešní době, kdy už zdaleka není moderní, neodpustí velká část populace. Kouří ženy i muži, mladí staří, zdraví i nemocní. Přitom si je téměř každý z nás vědom toho, že mu cigarety způsobí dříve či později zdravotní problémy.

Určitým pozitivním jevem je fakt, že mnozí z vás už minimálně jednou zcela vážně přemýšleli, že je na čase přestat kouřit. Možná jste však zvolili špatnou metodu, nebo jste měli slabou vůli.

Hlavní důvody, proč přestat

Zdraví

Důvodů, proč přestat kouřit, se najde celá řada. Především jde o zdravotní důvody. Z tohoto hlediska je kouření cigaret hodně problematické. Dlouhodobé užívání postihuje zejména plíce, srdce, cévy, má ale vliv i na mnoho dalších orgánů. V mnohých případech se fatální následky kouření projeví vznikem rakoviny. Není také na škodu zmínit, že se kuřáci v průměru dožívají kratšího věku.

Finance

Poměrně zajímavým podnětem k tomu, abyste přestali kouřit, je finanční stránka. Jen si spočítejte, kolik za měsíc či dokonce rok utratíte za krabičky cigaret. Ty se navíc za posledních deset let výrazně zdražily, řádově o desítky procent. Peníze, které ušetříte v momentě, kdy přestanete kouřit, vám v klidu zaplatí rodinnou dovolenou u moře.

Vliv okolí

Kouření už zkrátka není v módě. Kdo kouří, ten je mnohými lidmi ve svém okolí odsuzován. Zapálená cigareta, zápach z úst i z oblečení, žluté prsty od nikotinu – tím vším lidi ve své blízkosti, kteří nekouří, vyloženě odrazujete.

Rodinné důvody

Kdy jindy přestat kouřit než ve chvíli, kdy čekáte potomka, nebo dokonce už doma máte děti. Už jen z toho důvodu, že mohou pasivně přijímat kouř z cigarety, je vážně k zamyšlení, zda s tímto zlozvykem definitivně neskoncovat.

Metody, jak přestat kouřit

Okamžitý konec

Mnozí bývalí kuřáci vám narovinu sdělí, že je nejlepší přestat ze dne na den. Máte na to ale nervy a sílu? Zejména silní kuřáci jednoduše nedokážou snést to, že si už nikdy nezapálí. Tuto metodu tak zvolte spíše ve chvíli, kdy na nikotinu nejste tolik závislí.

Postupné omezování

Dalším způsobem je postupné omezování počtu cigaret a snižování dávek nikotinu. Tato metoda ale často nebývá příliš účinná, člověk se v určitých situacích jen těžko vyhne choutkám kouřit intenzivněji. Zejména ve chvíli, kdy je v nějaké stresové situace, ale i třeba v momentě, kdy sedí s přáteli v oblíbené hospodě, kde je vzduch „provoněn“ tabákovým kouřem.

Určitě nepomáhá přejít z klasických cigaret na lehké varianty. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je to ještě horší. Člověk totiž kouří o to intenzivněji, aby dosáhl stejné chuti. Navíc pak kouří častěji, neboť tělo si žádá potřebnou dávku nikotinu.

Nikotinové náhražky

V současné době existuje celá řada metod, které využívají takzvané nikotinové náhražky. Jde v podstatě o to, že už nekouříte cigarety, ale vaše tělo ještě stále potřebuje nikotin. Ten je totiž silně návykovou látkou.

Mezi oblíbené nikotinové náhražky patří náplasti a žvýkačky. V posledních dvou až třech letech jsou to pak elektronické cigarety. Pomocí těchto i dalších pomůcek můžete postupně snižovat závislost na cigaretách a hlavně na nikotinu.

Alternativní metody

Když už vám nic nepomáhá, co takhle zkusit nějakou alternativní metodu. Některým lidem pomohla třeba hypnóza nebo akupunktura. Tyto procedury sice nemají prokazatelný účinek, ale mohou sloužit zejména k posílení vůle. Člověk pak snáze překoná stav, kdy jeho tělo žádá přísun nikotinu.

Jak dlouho odvykání potrvá?

Uvádí se, že chuť na nikotin vás přejde asi po třech dnech. To ale zdaleka neznamená, že pak máte vyhráno. Rozhodnete-li se definitivně přestat kouřit, pak je to běh na dlouho trať, vlastně až do konce života.

Mnozí bývalí kuřáci i po letech pocítí nostalgii a zatouží si zapálit alespoň jednu cigaretku. To ale nesmíte dopustit. I jedna cigareta vás může znovu dostat do závislosti.

Jaké budou náklady?

Kdo z vás má silnou vůli, toho odvykání nebude stát vlastně ani korunu, ba naopak zjistí, že tím, jak přestal kouřit, ušetřil spoustu peněz. Pokud ale například zvolíte metodu s využitím nikotinových náplastí, pak počítejte s náklady v řádu stovek korun týdně.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

4 tipy, jak účinně odstranit pálení žáhy

Pálení žáhy trápí spoustu z nás. Kdo tento problém nikdy neměl, může se označit za šťastného člověka. Co to vlastně pálení žáhy je, jak se projevuje a jakým způsobem se tohoto problému můžete efektivně zbavit? To je předmětem dnešního článku.

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Surfování na internetu dnes už nedílně patří k našemu životu, někteří z nás jej dokonce používají nejen ve volných chvílích, ale také v zaměstnání. Pokud na něm ale trávíte příliš mnoho času, můžete se stát závislými. Jaké jsou příznaky závislosti na internetu …


Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Křeče postihnou během života snad každého z nás. Jde o stav, kdy se stáhne svalstvo. Během křeče můžete pocítit bolest, zhorší se možnost pohybu a ovládání svalů. Stav zpravidla během pár vteřin odezní.

Jak omezit pití alkoholu?

Jak omezit pití alkoholu?

Češi patří k vůbec největším konzumentům alkoholu na světě, v pití piva jsme vůbec „nejlepší“. S tím ale souvisí i problém zvaný alkoholismus. V případě, že pijete často, můžete se postupně dostat do fáze, kdy už alkohol nezvládáte. Projeví se to v osobním život…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!