Jak ošetřit omrzliny?
14. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (0) 764 objevných slovPři delším pobytu v mrazivém a vlhkém prostředí dochází k situaci, kdy tělo prochladne. Pakliže nejste vhodně oblečeni a podcenili jste klimatické podmínky, snadno se může stát, že se vám na končetinách udělají omrzliny. V lehčích případech se jich lze poměrně snadno zbavit.
Při delším pobytu v mrazivém a vlhkém prostředí dochází k situaci, kdy tělo prochladne. Pakliže nejste vhodně oblečeni a podcenili jste klimatické podmínky, snadno se může stát, že se vám na končetinách udělají omrzliny. V lehčích případech se jich lze poměrně snadno zbavit.
Pokud je ovšem tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám, případně jste na mrazu dlouhou dobu, mohou mít omrzliny i fatální následky. Vždy je dobré vědět, jak ošetřit omrzliny a jaká je potřebná prevence k tomu, aby se vám na rukách či chodidlech vůbec nevytvořily.
Příznaky omrzlin
Omrzliny se dají rozdělit na několik stupňů dle jejich závažnosti a fyzických projevů.
Pokud pokožka na prstech či rukách ztrácí citlivost a zbělá, jde o první stadium omrzliny. V tomto případě ještě nejde o nijak závažné onemocnění, je však samozřejmě potřeba se dostat co nejrychleji do tepla.
Během druhé fáze už pokožka fialoví, je obvykle zcela necitlivá. Posléze se na nich dokonce objevují drobné puchýře. I tato fáze je však léčitelná, pokud je léčba zahájena včas a v dostatečné kvalitě a intenzitě.
Třetí fáze je logicky nejhorší. V tomto případě už dochází přímo ke zčernání kůže. Odumírá tkáň, která se neprokrvuje. Jestliže nejsou tyto omrzliny ihned ošetřeny, může dojít až k úplnému odumření prstů, kdy poté musí následovat amputace.
Hlavní příznaky
- Pocit mravenčení v končetinách, bolest
- Snížení citlivosti
- Ztvrdnutí pokožky
- Tvorba puchýřů
- Změna barvy kůže
Jak předejít omrzlinám?
Na omrzliny platí jako nejlepší prevence vhodné oblečení. Pokud venku panují nízké teploty, je nutné se podle toho také řádně obléci. Omrzliny se nejčastěji tvoří na končetinách. Proto nezapomeňte na kvalitní obuv, teplé ponožky, rukavice a také čepici na hlavu.
Prevence spočívá i v použití krémů a mastí, které obsahují tuk. Ty dokážou zmírnit vliv působení větru a mrazu.
Jak léčit omrzliny?
Především je potřeba říci, že pokud máte skutečně velké omrzliny, nevystačíte si s tím, že se schováte pod peřinu a budete doufat, že vše bude za chvíli v pořádku.
Omrzliny nezřídka kdy končí amputacemi, znají to především horolezci, kteří se pohybují ve vysokých nadmořských výškách v extrémních klimatických podmínkách. V případě, že máte notně omrzlé části těla, vyhledejte lékařskou péči.
Při menších omrzlinách si však můžete poradit sami:
- Ihned se uchylte do tepla, ovšem nikoliv do místnosti, která je doslova rozžhavena. Rozhodně se vyvarujte stání přímo u krbu, u otevřeného ohně.
- Sundejte si veškeré oblečení a zabalte se do teplé deky
- Postižená místa namáčejte do vody. Ovšem pozor – voda nesmí být horká. Ideální je teplota zhruba kolem 40 stupňů Celsia.
- Omrzlou část pokožky ovažte pomocí obinadla
- Postupně začněte hýbat s končetinami, aby se začaly prokrvovat. Pokud se navrací barva, je to dobré znamení.
Co je potřeba
- Teplé prostředí
- Teplá voda (vlažná)
- Obinadlo
Jak dlouho to potrvá?
Drobné omrzliny lze vyléčit poměrně rychle, během několika desítek minut. Ve zvlášť závažných případech, kdy je nutná hospitalizace v nemocnici a aplikace speciálních fyziologických roztoků, může léčba omrzlin zabrat mnohonásobně více času.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!