Jak omezit pití alkoholu?
14. červenec 2014 Roman Beneš komentáře (0) 748 objevných slovČeši patří k vůbec největším konzumentům alkoholu na světě, v pití piva jsme vůbec „nejlepší“. S tím ale souvisí i problém zvaný alkoholismus. V případě, že pijete často, můžete se postupně dostat do fáze, kdy už alkohol nezvládáte. Projeví se to v osobním životě, v práci a hlavně na vašem zdraví. Pociťujete-li první příznaky alkoholismu, je na čase s pitím úplně přestat, nebo alkohol alespoň omezit.
Češi patří k vůbec největším konzumentům alkoholu na světě, v pití piva jsme vůbec „nejlepší“. S tím ale souvisí i problém zvaný alkoholismus. V případě, že pijete často, můžete se postupně dostat do fáze, kdy už alkohol nezvládáte. Projeví se to v osobním životě, v práci a hlavně na vašem zdraví. Pociťujete-li první příznaky alkoholismu, je na čase s pitím úplně přestat, nebo alkohol alespoň omezit.
Co je alkoholismus?
Alkoholismus je chronickým onemocněním, kdy je člověk závislý na alkoholu. Dochází při něm k postupnému zhoršování zdraví, neboť jsou při častém a nadměrném pití zatěžovány důležité tělesné orgány, zejména srdce, játra, střeva a mozek.
Příznaky alkoholismu
Každý piják tvrdí, že své pití ovládá a je schopen kdykoliv přestat. V případě, že se však začnou projevovat určité příznaky, jde již o stav, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc. V pokročilejším stadiu už nelze přestat svépomocí. Proto je důležité si včas říci, že už byste pití měli omezit.
Hlavní příznaky
- Potřeba pít stále častěji a intenzivněji
- Upřednostňování alkoholu před povinnostmi, rodinou a přáteli
- Abstinenční příznaky – třas rukou, halucinace, stres, zloba
Jak omezit pití alkoholu?
Existuje několik způsobů, jak snížit spotřebu alkoholu a předejít tak situaci, kdy už si sami nebudete moci pomoct, a bude nutné vyhledat odbornou pomoc.
Nepijte doma
Alkoholik se pozná mimo jiné podle toho, že už není schopen nepít ve chvíli, kdy má alkohol nablízku. Proto je dobré z domácnosti odstranit veškerý alkohol, aby vás pití nelákalo.
Alkohol Test P
Jde o sadu 10 trubiček, která se používá pro rychlé zjištění alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Test funguje na jednoduchém principu, kdy fouknete do trubičky a asi 2 minuty vyčkáte, než dojde k zabarvení zrníček v náplni. Podle zabarvení pak poznáte, jaké máte množství alkoholu v dechu.
Změňte návyky
Chodíváte denně okolo příjemné hospůdky, kde se zastavíte na pár piveček? Pokud chcete s pitím skoncovat, nebo jej alespoň omezit, zkuste se svým oblíbeným místům vyhnout. I taková drobnost, jako je změna trasy, může přispět k tomu, že se na alkoholu nestanete zcela závislými.
Nepijte nalačno
Alkohol má vyšší a rychlejší účinek v okamžiku, kdy máte prázdný žaludek. Pokud už tedy jdete pít, pořádně se před tím najezte. Ideální jsou tučná jídla.
Změňte přátele
Láká vás každý den kamarád do hospody a vy mu nemůžete odmítnout. Pak je na čase si ujasnit, zda je tento „přítel“ pro váš život skutečně důležitý. I změna přátel, s nimiž se stýkáte, může pomoci přestat pít, nebo alkohol alespoň omezit.
Zkuste nealko
Když už chodíte do hospody, není přece nutné do sebe lít vždy jen alkohol. Co takhle zkusit nealko pivo či jiné nápoje? V dnešní době jsou nealkoholická piva prakticky stejně chutná jako ty s alkoholem, na rozdíl od minulosti.
Požádejte o pomoc
Nebojte se požádat o odbornou pomoc ve chvíli, kdy už s pitím máte skutečně problémy. Jakmile vás neustále někdo z okolí upozorňuje, že jste opilí, máte potíže v práci, případně býváte často namol, je skutečně na čase zajít k lékaři a problém začít odbornou cestou.
Pijte s mírou. A když nevíte, jakou hladinku máte, změřte si alkohol. Stačí u sebe mít jednoduchý alkohol tester.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!