Jak nahodit vykloubené rameno? + Léčba

11. prosinec 2015     komentáře (0)  739 objevných slov

Vykloubené rameno je poměrně častým jevem zejména u sportovců, může však potkat prakticky kohokoliv z vás. Stačí například, abyste uklouzli na náledí a praštili sebou ramenem o zem. Někdy jde poměrně lehce navrátit zpět. Pokud však nemáte zkušenosti, případně vás tíží velká bolest, je vždy nutné navštívit lékaře.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Vykloubené rameno je poměrně častým jevem zejména u sportovců, může však potkat prakticky kohokoliv z vás. Stačí například, abyste uklouzli na náledí a praštili sebou ramenem o zem. Někdy jde poměrně lehce navrátit zpět. Pokud však nemáte zkušenosti, případně vás tíží velká bolest, je vždy nutné navštívit lékaře.

Co je vykloubené rameno?

K vykloubení ramena dochází v důsledku toho, že se vlivem nárazu či tlaku rameno vyjme z kloubního pouzdra. Zpravidla je postižení viditelné na první pohled.

Jaké jsou příznaky?

Pokud se vám tento úraz přihodí, zcela jistě jej rozpoznáte. Doprovází ho totiž intenzivní bolest v postižené oblasti. Kromě toho máte v daný okamžik ztíženou manipulaci s ramenem a potažmo celou paží.

Postupy nahození vykloubeného ramene

Existuje několik způsobů, jak vykloubené rameno navrátit do kloubní jamky. Představím vám 2 nejběžnější, z nichž jeden lze provést i bez přítomnosti další osoby.

Napravení s pomocí druhé osoby

Lehněte si na záda na rovnou podložku – na postel apod. Podložka přitom musí být nad zemí. Postiženou končetinu nechte viset přes okraj podložky, trup přitom musí být neustále podepřený.

Druhá osoba vás chytí za ruku, silně stiskne a zatáhne. Je třeba zatáhnout silněji, avšak pomalu. Směr táhnutí musí být od vás, respektive vašeho těla. Vlivem pohybu dojde k natáhnutí ramenního svalstva. Po pár minutách by se měl kloub dostat zpět do kloubní jamky.

Napravení svépomocí

Sedněte si na pevnou podložku (židli, stůl apod.). Pokrčte loket. Horní paže a předloktí bude v pravém úhlu. Paži vytáčejte směrem ven, zároveň směřujte dlaň dovnitř, do boku. Pak paží otočte směrem vzhůru, od ramene směrem nad hlavu. V této fázi by se mělo rameno dostat zpět do kloubní jamky.

Pokud tyto ani případné další postupy nepomáhají, raději co nejdříve vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Tu bych ostatně doporučoval všem z vás, kteří s napravováním kloubů nemají potřebné zkušenosti.

Co je potřeba

  • Pevná podložka
  • Přítomnost druhé osoby (v případě 1. postupu)

Jak dlouho to potrvá?

Nahození vykloubeného ramene výše uvedenými způsoby je otázkou jednotek minut. Mnohem déle pak zabere léčba.

Jak léčit vykloubené rameno?

V prvních okamžicích se budete potýkat se silnou bolestí a horší hybností paže. V rámci první pomoci po nahození ramene zpět do kloubní jamky doporučuji na postižené místo použít ledový obklad, který jednak zmírní bolest, jednak vás zbaví i případného otoku.

Zraněnou paži je nutné zafixovat, a to například tak, že budete několik dní nosit ruku v závěsu.

Při déle trvajících obtížích si vezměte léky na bolest typu ibuprofen apod.

Fixaci vykloubeného ramene by měl provést lékař. Používají se k tomu speciální ortézy. Ruku v ní budete nosit minimálně 2 – 3 týdny, poté počítejte ještě s několika dalšími týdny, které zabere rehabilitace.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak pomáhá léčba světlem?

Jak pomáhá léčba světlem?

Stejně jako se neobejdeme bez vzduchu, vody a jídla, tak náš organismus nemůže fungovat bez světla, což ostatně platí pro prakticky všechny živé organismy na Zemi. V dnešní uspěchané době si však mnozí z nás denního světla příliš neužívají, protože jsou neustále zavře…

Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře. Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak al…


Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Dehydratace se u mnoha lidí projevuje zejména v teplých letních měsících. Ve své mírné formě nejde o nijak závažný zdravotní problém. Nesmí se však podceňovat, při silnějších projevech už může vážně ohrozit vaše zdraví, ba dokonce skončit úmrtím.

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!