Jak na vosí bodnutí?

30. červen 2014     komentáře (0)  889 objevných slov

Bodnutí vosou patří k častým letním příhodám. Snadno se stane, že vosu podráždíte a ona se vám odmění tím, že do vás bodne svoje žihadélko. V případě, že se tak stane, je dobré vědět, jaký postup zvolit, aby vás vosí bodnutí zbytečně nepotrápilo.

Jak na vosí bodnutí?Jak na vosí bodnutí?

Bodnutí vosou patří k častým letním příhodám. Snadno se stane, že vosu podráždíte a ona se vám odmění tím, že do vás bodne svoje žihadélko. V případě, že se tak stane, je dobré vědět, jaký postup zvolit, aby vás vosí bodnutí zbytečně nepotrápilo.

Prevence proti bodnutí vosím žihadlem

Vosímu bodnutí samozřejmě nelze nikdy stoprocentně zabránit. Abyste však minimalizovali riziko, je vhodné učinit určitá preventivní opatření.

Základní preventivní kroky

  • Vhodné oblečení – nenoste příliš křiklavé oděvy, vosy jím totiž jedině nalákáte.
  • Nošení obuvi – v přírodě i doma na zahradě nepobíhejte bosi.
  • Kontrola jídla a pití – vosy láká sladké. Pobýváte-li venku na zahradě a na stole máte slazený nápoje, vždy se před napitím ujistěte, že v něm či na sklenici není vosa. Stejně tak si hlídejte jejich případnou přítomnost na ovoci.
  • Sítě proti hmyzu – v létě si do oken domácnosti nainstaluje sítě proti hmyzu. Ty zabrání proniknutí vos, ale třeba také komárů a much.
  • Odpuzovače hmyzu – proti včelám i dalšímu hmyzu použijte v domácnosti elektrické odpuzovače, jež zapojíte do zásuvky.

Postup odstranění vosího žihadla

To, že vás vosa bodne, zcela jistě ucítíte. V okamžiku, kdy žihadlo zůstane v kůži, je potřeba jej co nejdříve vytáhnout. Do těla se z něj totiž dostává jed, který u citlivějších jedinců může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.

Pokud žihadlo nejen odstranit prsty, respektive nehty, pomozte si nějakým předmětem, který máte po ruce. Použít lze třeba kreditní kartu nebo tupou stranu kapesního nožíku či pinzetu. Žihadlo s jejich pomocí uvolníte a pak už pomocí nehtů vytáhnete. Dejte si pozor na to, abyste žihadlo příliš nemačkali, došlo by k dalšímu uvolnění jedu do těla.

Ošetření poraněného místa

Po vytáhnutí žihadla je potřeba ošetřit poraněnou pokožku. Omyjte ji pod studenou vodou a na postižené místo pak přiložte ledový obklad. Kromě této základní rady můžete využít i chladící gely a masti. Alternativou je také využití octu. Ten nakapejte na kousek hadříku a přiložte na postižené místo.

Zklidňující účinky má kupříkladu přípravek Antisectin - gel po bodnutí hmyzem. Zmírňuje bolest a případné svědění, má příjemně chladivý účinek. Gel stačí jednoduše aplikovat po vytáhnutí žihadla na postižené místo.

V případě, že se u vás projeví alergická reakce, je nutné co nejrychleji navštívit lékaře. V nejhorších případech totiž může velmi rychle nastat anafylaktický šok, který končí až zástavou srdce. V případě, že se šok projeví u někoho ve vašem okolí, ihned zavolejte lékařskou pomoc. Postiženému uvolněte dýchací cesty a položte mu nohy do výšky tak, aby je měl nad úrovní hlavy. Upadne-li do bezvědomí, začněte s umělým dýcháním a masáží srdce.

Co je potřeba

  • Pinzeta, nůž
  • Studený obklad
  • Chladicí gely
  • Ocet

Jak dlouho to potrvá?

Vytažení vosího žihadla vám zabere pár sekund. Bolest pak obvykle ustupuje několik desítek minut, v závislosti na zvoleném způsobu ošetření, na citlivost pokožky a na tom, zda na vosí žihadla nejste alergičtí.

Jaké budou náklady?

Zklidňující gel Antisectin, který je určen k aplikaci po bodnutí hmyzem, stojí v 35g balení 75 Kč. Vystačíte-li si s obyčejným ledovým obkladem, jsou samozřejmě náklady nulové.


Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!