Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc
7. srpen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 656 objevných slovV případě, že se nadýcháte velkého množství oxidu uhelnatého, hrozí vám v nejhorším případě až smrt. Pokud se někdo ve vašem okolí nadýchá oxidu uhelnatého, měli byste vědět alespoň základní zásady, jak provést první pomoc před tím, než dorazí záchranná služba.
Oxid uhelnatý je jedovatým plynem, který vzniká nedokonalým spalováním uhlíku. Dříve se často vyskytoval při provozu motorových vozidel, dnes už jsou emise u moderních automobilů daleko nižší. Dále se CO, jak zní chemická značka oxidu uhelnatého, vytváří na topeništích.
- Příznaky otravy oxidem uhelnatým
- Jaké jsou příčiny otravy oxidem uhelnatým
- První pomoc při otravě oxidem uhelnatým
V případě, že se nadýcháte velkého množství tohoto plynu, hrozí vám v nejhorším případě až smrt. Pokud se někdo ve vašem okolí nadýchá oxidu uhelnatého, měli byste vědět alespoň základní zásady, jak provést první pomoc před tím, než dorazí záchranná služba.
Příznaky otravy oxidem uhelnatým
Nepříjemné je to, že oxid uhelnatý nemá žádnou barvu. Při jeho vyšším výskytu si tak ani nemusíte uvědomit, že na vás postupně začíná působit. Právě v tomto ohledu je CO mimořádně nebezpečný, nevidíte jej, ani jej necítíte.
V prvotní fázi otravy se dostavuje lehká otupělost. U některých jedinců se však může naopak dostavit pocit blaha. Kromě toho má postižená osoba malátné pohyby, horší koordinaci.
Během postupující otravy se vám začne zrychlovat tep, hůře se vám dýchá. Přicházejí bolesti hlavy, doslova vám buší v oblasti spánků. Následují také pocity zvracení a nevolnosti, jste zarudlí v oblasti tváří.
V kritické fázi už nastává šok a bezvědomí. V momentě, kdy na sebe oxid uhelnatý naváže více než 60% hemoglobinu, nastává smrt.
Stupně otravy CO:
- Lehká otrava – bolest hlavy, závratě, nevolnost, nižší soustředěnost
- Středně těžká otrava – zvracení, ospalost, zmatenost
- Těžká otrava – šok, bezvědomí, poruchy dýchání
- Velmi těžká otrava – světle červené skvrny na těle, smrt
Jaké jsou příčiny otravy oxidem uhelnatým?
Otravu oxidem uhelnatým způsobuje nedostatek kyslíku během hoření. CO se váže na krevní barvivo a tím pádem vytlačuje kyslík. Nedochází k navazování kyslíku na hemoglobin. Smrtelná fáze nastává v okamžiku, kdy na sebe CO váže 60% hemoglobinu.
Jak provést první pomoc při otravě oxidem uhelnatým?
V první řadě je potřeba zajistit postiženému dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pokud se tedy například nachází v koupelně s karmou, kde je vysoká koncentrace CO, ihned jej vyneste do jiného prostoru, ideálně na čerstvý vzduch.
Ve chvíli, kdy už upadl do šoku a bezvědomí, je potřeba provést podpůrné dýchání, případně resuscitaci, a to tím způsobem, že na každé dva vdechy do úst stlačíte 30x postiženému hrudník.
V každém případě je potřeba urychleně zavolat lékaře. Zejména při těžkých otravách jde doslova o vteřiny a minuty. Proto se zavoláním záchranné služby neotálejte.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!