Jak na bolavá záda? Cviky a další možnosti léčby

11. říjen 2013     komentáře (0)  1062 objevných slov

Bolest zad patří k problémům, které se během života dříve či později dotknou drtivé většiny z nás. Může se jednat jen o chvilkový problém, který nemá nijak závažnou příčinu, ovšem bolest zad může být způsobena také onemocněním tělesných orgánů a dlouhodobějšími potížemi s páteří a svalstvem. Podle toho, o jak závažný stav se jedná, je potřeba postupovat při odstranění bolesti zad.

Jak na bolavá záda? Cviky a další možnosti léčbyJak na bolavá záda? Cviky a další možnosti léčby

Bolest zad patří k problémům, které se během života dříve či později dotknou drtivé většiny z nás. Může se jednat jen o chvilkový problém, který nemá nijak závažnou příčinu, ovšem bolest zad může být způsobena také onemocněním tělesných orgánů a dlouhodobějšími potížemi s páteří a svalstvem. Podle toho, o jak závažný stav se jedná, je potřeba postupovat při odstranění bolesti zad.

Příčiny bolesti zad

Námaha a fyzické vypětí

Za krátkodobou bolestí zad často stojí zvýšená tělesná námaha. Především ji pocítíte ve chvíli, kdy vaše tělo není trénované a najednou začnete zvedat těžká břemena, případně vykonáte jinou fyzickou činnost, na niž není vaše tělo zvyklé. Bolest zad pak ovšem většinou poměrně rychle ustupuje.

Únava

Také tehdy, jste-li unaveni a dlouho jste si nedopřáli odpočinek, může se dostavit krom jiných potíží také bolest zad. Obvykle se jedná o kombinaci únavy a zvýšené fyzické i psychické námahy.

Poškození páteře

Problematičtější diagnózou vzniku bolestí zad jsou problémy s páteří a svalstvem. Bolest je tak zapříčiněna především vadným držením těla, záněty šlach, vyhřezlou ploténkou, artritidou, případně úrazy kostí a dalšími podobnými jevy.

Nemocné orgány

K bolesti zad vás mohou dovést i problémy s tělesnými orgány. Typicky se jedná o pásový opar, ledvinové či žlučové kameny, vliv může mít třeba i zácpa a onemocnění střev.

Příznaky

Hlavním příznakem je samozřejmě bolest. Pokud tkví příčina například v náhlé zvýšené tělesné zátěži, bývá bolest mnohem intenzivnější a ostřejší. V případě problémů s páteří bývají bolesti dlouhodobějšího charakteru. Jsou sice méně intenzivní, zato neustávají. Bolest může v určitých případě vystřelovat i do nohou či krku, doprovází ji mnohdy také bolení hlavy.

Postup léčby

Při bolesti zad je nejprve dobré zjistit její příčinu. Na základě ní se pak provede následná léčba.

Při akutních potížích je mohou pomoci tyto triky:

Teplá koupel

Udělejte si horkou koupel. Teplá voda pomůže k lepšímu prokrvení a k regeneraci svalstva a nervů. Ideální je bylinková koupel, a to zhruba po dobu patnácti až dvaceti minut. Intenzivní bolest by měla postupně odeznít.

Masáž

Ke zmírnění bolesti zad pomáhá také jemná masáž postižených míst, tedy těch, kde pociťujete největší bolest. K tomu nejspíše budete potřebovat partnera či někoho ve vašem okolí, kdo vám masáž provede. Dobré je také zajít si k profesionálnímu masérovi, který má s masáží dostatečné zkušenosti a ví, kde „přitlačit na pilu“.

Ledový obklad

Kromě horké koupele pomáhá někdy také naopak chlad. Na postižené místo aplikujte ledový obklad. Do hadříku či utěrky stačí dát pár kostek ledu a přiložit na nohy. Tato metoda je vhodná hlavně tehdy, je-li bolest zad vyvolána podrážděním nervů.

Cviky

Ležení na zádech

Lehněte si na záda na zem či tvrdou podložku. Nohy přitom položte výše než je tělo, například na židli tak, aby stehna byla v úhlu 90 stupňů k zádům.

Protažení

Ke snížení bolesti zad v jejich horní části pomáhá také důkladné protažení rukou a krku. Typickým cvikem je například ten, kdy předpažíte ruce, překřížíte je a dlaně pak položíte na ramena. Začnete vytahovat lokty dopředu. Během toho také otáčíte hlavou, a to střídavě doleva a doprava.

Další postupy

Strava

Bolest zad může být způsobena mimo jiné nadbytkem cukru v těle. Proto se vyvarujte nadměrné konzumaci pokrmů s vysokým obsahem cukru. Do jídelníčku naopak přidejte zvýšené množství ovoce a zeleniny.

Ve specializovaných obchodech jsou k dostání i potravinové doplňky, různé masážní krémy apod., které jsou přímo určeny pro zmírnění bolestí zad.

Spánek na tvrdé matraci

Bolest zad je velmi často vyvolána také v důsledku nesprávné polohy těla během spánku. Pokud se ráno probouzíte celí rozlámaní, je nasnadě, že to bude zapříčiněno právě špatnou postelí, potažmo spíše matrací.

Používejte proto doma raději postel, v níž bude tvrdší matrace, která vašemu tělu bude větší oporou.

Zároveň je důležité, abyste se spali v posteli, která má dostatečnou délku. Končetiny během spánku nesmějí z postele „trčet“. Volte postel, která je alespoň o 20 centimetrů delší než výška vaší postavy.

Co je potřeba

  • Pravidelný pohyb a cvičení
  • Horké koupele
  • Ledový obklad
  • Pestrá a vyvážená strava, potravinové doplňky
  • Masáže (s vhodnými masážními krémy)
  • Kvalitní spánek

Jak dlouho to potrvá?

Bolest zad někdy odezní během pár minut, například po kvalitní horké bylinkové koupeli. V případě déletrvajících problémů je vždy nutné vyhledat lékaře, který zjistí pravou příčinu.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Nepravidelná menstruace u dívek a žen: Příčiny a možnosti léčby

Poruchy menstruačního cyklu mohu mít několik příčin. Ženy by si jich měly v každém případě všímat a předcházet jejich případnému opakování. Ponejvíce nepravidelná menstruace provází dívky v období dospívání a ženy, které jsou v přechodu.

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které …


Jak se léčí preeklampsie v těhotenství: Příznaky a postup léčby

Jak se léčí preeklampsie v těhotenství: Příznaky a postup léčby

Ani ženám v těhotenství se nevyhýbají závažná onemocnění. Více než 5% budoucích maminek se potýká s nemocí zvanou preeklampsie. Jaké jsou její příznaky a jakým způsobem se léčí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!